Мога ли да откажа да свидетелствам
Публикувано на: 25 Май 2020, 16:14
Викат ме в Полицията да свидетелствам по предварителна проверка срещу брат ми. Мога ли да откажа да свидетелствам
Право да се откаже даването на сведения, обяснения и пояснения
Чл. 48. (1) Право да откажат да дават сведения, обяснения и пояснения имат само:
1. роднините по права линия на заинтересован гражданин, участващ в производството, съпрузите, братята и сестрите му, както и роднините по сватовство от първа степен;
2. лицата, които със своите отговори биха причинили на себе си или на свои роднини, посочени в т. 1, непосредствена вреда, опозоряване или наказателно преследване.
nikodim77 написа:Уважаеми Г-н ilian_todorov,
Смело давате съвети, но смесвате нормативни текстове и обърквате питащия!
Какви отделни въпроси, какви глоби...?!?
Чл. 119 указва, че брат може да откаже да свидетелства, като за този отказ е достатъчно да се позове на родството си без повече обяснения и условности... „ама, ако кажа това, или онова...? ма ще му навредя ли или не...?”
Бъркате нещата с чл. 120 и 121, които касаят свидетел, който по време на даване на показания би могъл да достигне и до такива, които ще уличат него или негов роднина в закононарушение..., но вече свидетел – не отказал се на осн. чл 119.
Така, че питащия следва да се позове на – 119 и толкова! Без да казва нещо, пък то нещото не касае брат му, а някой си Гошко, и т.н.
Глоба ще бъде наложена, ако откаже да свидетелства в друг случай, при който не е защитен от чл. 119 от НПК.
bvoykov написа:Аз до колкото схванах още няма досъдебно производство, а предварителна проверка. С други думи лицата, които се "разпитват" в хода на такава проверка, нямат качеството на свидетели. Тези проверки би следвало да ги водят в известен смисъл по реда на Административнопроцесуалния кодекс, там пак има разпоредби, които дават възможност на лица да откажат да дадат сведения и обяснения, които са подобни на тези в НПК:Право да се откаже даването на сведения, обяснения и пояснения
Чл. 48. (1) Право да откажат да дават сведения, обяснения и пояснения имат само:
1. роднините по права линия на заинтересован гражданин, участващ в производството, съпрузите, братята и сестрите му, както и роднините по сватовство от първа степен;
2. лицата, които със своите отговори биха причинили на себе си или на свои роднини, посочени в т. 1, непосредствена вреда, опозоряване или наказателно преследване.
Естествено, на полицаите едва ли ще им се понрави такъв отказ, но такъв е законът.
– дали?„Може и да лъже колкото си иска без да носи наказателна отговорност”
„Вероятно срещу брат му има образувано досъдебно наказателно производство, но още не е привлечен като обвиняем. Затова го разпитват като свидетел.”
nikodim77 написа:Г-н todorov,
Четете и тълкувайте думите на участниците във форума, както и нормативните документи точно – според точният им смисъл!
Къде в предходният ми пост има и намек за свидетелстване срещу лице, което не е от изредените в чл. 119? ( и тук не става въпрос за 119, а за 121) Как въобще достигнахте до аналогията със съседа?!? Да, ако роднина по смисъла на чл. 121 е участвал в боя, естествено, че ще се позовете на чл. 121! Както и ако, в случая със съседите давате показания и от въпросите би последвал отговор, който ще уличи Вас или Ваш роднина. Естествено е също така, позоваването на 121 или 119 да стане след първия поставен или последващ въпрос, от който да стане ясно на разпитвания за какво става дума и по своя преценка да се позове на един от текстовете по НПК, а не с влизане в районното да каже – „абе аз се позовавам на чл. 121 (119) от НПК и нема да Ви отговарям...!
Ето и още смели Ваши думи:– дали?„Може и да лъже колкото си иска без да носи наказателна отговорност”
Понятие като „предварителна проверка” (ПрПР условно ще го съкратя) на практика няма. То е остатък от процесуалните норми преди 2003 г. В новият (настоящ) НПК институтът – ПрПр не предвиден. Това,че действия по разследване или „проучване” са наречени ПрПр, не означава, че това е законово делегиран институт! Някой считат, че такава възможност е дадена в чл. 145, ал. 1 от ЗСВ, но и това не е тъй. Така, като какъв се явява един човек извикан да даде показания (сведения, пояснения и т.н.) – като свидетел! Дали е по ПрПр (каквато проц. закон, ЗМВР, АПК изключват), ДП или пред Съд, лицето, от което се снемат показания е свидетел! Няма друга форма, под която следва да бъдат искани сведения от някого. Изключението на ПрПр се потвърждава и от прочитът на чл. 212, ал.2 от НПК.
В смисъла на горното не мога да споделя становището на Г-н.bvoykov за приложимост на АПК. Административнонаказателното производство е строго формален процес и не следва да се отъждествява с конкретния случай. Няма да разгръщам аргументи в тази насока, защото постъ тще заприлича на реферат, но ще повторя, че АПК няма място тук в тази тема.
А по повод това:„Вероятно срещу брат му има образувано досъдебно наказателно производство, но още не е привлечен като обвиняем. Затова го разпитват като свидетел.”
Какво означава, "За това го разпитват като свидетел" ? Кого разпитват като свидетел? Ако е брат му, да, защото все още не е привлечен като обвиняем. Но, ако имате предвид питащия, то ще има ли значение дали брат му е привлечен като обвиняем или не?!? Това обстоятелство ще промени ли качеството на питащия? Не! Ще промени единствено текстът от закона, на който ще се позове за да откаже да дава свидетелски показания. Ако брат му е привлечен като обвиняем, то питащия ще се позове на чл. 119, а ако не е привлечен като обвиняем, то питащия ще се позове на чл. 121
ibgdimitrov написа:Няма образувано наказателно производство-то това е и проблема и въпроса ми. Ако имаше то е ясно отказвам да давам обяснения , но при положение че въобще няма образувано досъдебно производство-мога ли да се позова на разпоредбите на чл. 119 и чл. 121 НПК или не.
jhoro написа:Чета, чета, и не мога да разбера - има ли производство?
Ако да и питащия е свидетел - свидетелски показания се дават под клетва. Кой може да откаже го уточнихте.
Ако няма производство - значи не е разпит, а анкета. Почти анонимна.
Освен това - човешката памет е … странно нещо. Понякога се получават и амнезии!
bgdimitrov написа:
„Викат ме в Полицията да свидетелствам по предварителна проверка...”
„Няма образувано наказателно производство-то това е и проблема и въпроса ми.”
Как бре?!? Именно ако даде лъжливи показания писмено си вкарва главата в торбата! Айде, устните иди-дойди, както казва jhoro, - амнезия...Това, че в България почти не търсят отговорност или поне-рядко за лъжливи показания пред полицията не означава, че това е хазарт, ако мине! У нас свидетелските показания не се дават под клетва! Обещава се (чл.139, ал. 3 от НПК)„Ако искат от теб само да пишеш обяснения, тогава според мен няма смисъл да отказваш. Няма да носиш наказателна отговорност дори да излъжеш.”
nikodim77 написа:Отново ще се включа предвид развитието на темата днес. Ще поставя моите виждания - допълнения по реда на развитието ѝ:
Ibgdimitrov написа:
„Викат ме в Полицията да свидетелствам по предварителна проверка...”
„Няма образувано наказателно производство-то това е и проблема и въпроса ми.”
Пак ще повторя, че такова понятие като „предварителна проверка” вече няма! Това са остатъци от преходно-действащи нормативни документи, нещо като „софийско” така се нарича все още СДВР от стари кадри на системата, което идва от някогашното наименование – „Софиийско градско у-ние...”. (И на мен ми е по-лесно да кажа – „Ааа, ти си в софийско...?”)
Може да се направи аналогия на т.нар. „завителски материал” с предварителна проверка, но малко или много са различни неща. Ясно е, че по телефона ще призоват някого с думите:”абе нищо фрапантно, но ще трябва да дойдете да поговорим по една предварителна проверка”
Да не се повтарям от предходният ми пост, в който по-конкретно се спрях на НПК-стар и институтът – „предварителна проверка”
След като питащият го викат в полицията, то няма да е за „анкета”! Трябва да му е ясно, че е налице вероятност именно с действията по неговото „повикване” и респективно снетите обяснения (показания, сведения,... алибали...) да бъде поставено началото на ДП (виж. чл. 212, ал.2 от НПК). Дори, междувременно до явяването му в полицията може вече да е налице образувано ДП.
„Анкета”, както се е изразил jhoro ще е, ако е спрян на улицата, или по телефона е питан за нещо си, във връзка с еди какво си, ама и брат му и такива работи. Тогава можем и да говорим за амнезия, че и по-смелото – лъжливи показания. Но щом има явяване в полиция където ще има и даване на сведения, особено, ако същите са съхранени писмено и/или/ подписани от свидетеля, тогава не е „анкета” ами си е живо свидетелстване !
Тук отново не мога да подмина поредния смел „съвет” –Как бре?!? Именно ако даде лъжливи показания писмено си вкарва главата в торбата! Айде, устните иди-дойди, както казва jhoro, - амнезия...Това, че в България почти не търсят отговорност или поне-рядко за лъжливи показания пред полицията не означава, че това е хазарт, ако мине! У нас свидетелските показания не се дават под клетва! Обещава се (чл.139, ал. 3 от НПК)„Ако искат от теб само да пишеш обяснения, тогава според мен няма смисъл да отказваш. Няма да носиш наказателна отговорност дори да излъжеш.”
В обобщение: Щом питащият е повикан вероятността разпитът да е само устен е много-малко вероятна. Да, ако е устен и без протоколи и записвания, може и да шикалкави (не си спомня, не знае, не е видял-чул, дори да излъже-разумно /доколкото е разумно лъгането/ и т.н.) Но понеже вероятността да бъде протоколиран или да бъде помолен сам да напише какво знае по случая, следва да зададе два въпроса:
По „За какво е повикан, и сведения свързани с какво и кого му се искат”
„по случая ДП ли се води и в качеството на какъв е повикан”
Най-любезно да каже, че така или иначе не знае нищо по случая, но тъй като става дума за брат му се позовава на текстовете на чл. 121 (119) от НПК.
Още повече, че щом не е инцидентен „разпит”, а е повикан в подразделение на МВР, би могъл да се яви и с процесуален представител – адвокат, ако желае.
пп. Сега видях, че питащия е споделил, че е минал вече през процедурата, та моя пост е позакъснял...(започнах писането следобед, но го довърших сега)
Щом е било писмено – собственоръчно на бланка, вярвам, че не се е съобразил с някои от горните съвети и не е лъгал неразумно?!?
ilian_todorov написа:Не можах да разбера по кой член от НК биха могли да му образуват нак. производство, ако излъже в обясненията си? Интересно ми е! Навремето ме викаха заради моя брат и давах обяснения. Не им бях много полезен, но не съм се и позовавал на чл. 121 (119) от НПК. Не беше нужно.
След време образуваха ДП срещу него, но не ме разпитваха като свидетел.
Чл. 313. (1) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.
jhoro написа:ilian_todorov написа:Не можах да разбера по кой член от НК биха могли да му образуват нак. производство, ако излъже в обясненията си? Интересно ми е! Навремето ме викаха заради моя брат и давах обяснения. Не им бях много полезен, но не съм се и позовавал на чл. 121 (119) от НПК. Не беше нужно.
След време образуваха ДП срещу него, но не ме разпитваха като свидетел.
Наистина ли?
Не си ли виждал (и подписвал) „За деклариране на неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.“?Чл. 313. (1) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.
Както и цялата „Глава девета. ДОКУМЕНТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ“
Пп. За разлика от българската практика - във Великобритания формулировката е „I declare that the information I’ve given is correct and complete to the best of my knowledge and belief. / Декларирам, че предоставената от мен информация е вярна и пълна, доколкото знам и вярвам.“
nikodim77 написа:Еее - не! Айде стига де...! Г-н todorov, оставил сте у мен впечатления на мислещ и начетен съфорумец...(от малкото вече такива) не опитвайте да опровергаете това ми виждане!
Вместо отговор както е дал jhoro, ще Ви дам пример:
Викат ме в РУ-МВР, за снемане на сведения по въпроса, дали брат ми (хипотетично е, нямам брат) е развил гайките на релсите на гара Лакатник. Вземам си бланката и химикалката, и пиша:
"На този ден бях на гарата, но непомня дали брат ми беше там...Обаче, видях ilian_todorov. Мога да го опиша като този дето главата му е между ушите и като ходеше крачеше. Та той носеше в себе си старо издание на НПК и един огромен гаечен ключ. После видях, как се навеждаше нещо между релсите и после... влакът ойде у Искъро..."
Отговорите на последствията от хипотетичната историйка са описани в НК и НПК, а и тук има последствия от подобни действия ( има още много):
http://212.122.172.41:8888/LegalActs/20 ... 053118.htm
http://shumen.court-sh.org/2019/0270f518_57622719.htm
ilian_todorov написа:П.П. Сега си спомних. Нямаше декларация, но отдолу под обясненията ме накараха да напиша, за верността му се подписвам. Вероятно това изречение има характер на декларация! Така ли е?
Декларация
2)Документ с официален характер, който удостоверява някакви факти и сведения.