начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

ползване на болничен

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ползване на болничен

Мнениеот soulfly » 09 Май 2006, 22:56

От месец октомври 2005г, започнах работа в едно училище(гимназия).Това ми е първа работа като цяло и знам ,че нямам право на платен отпуск първите 8месеца от постъпването ми.Наложи ми се месец февруари 2006г. да плзвам болничен в рамките на 5 работни дни.След като го представих на работодателя ми ,той не го прие.Обяснението беше , че нямам още 8месеца трудов стаж при тях и нямам право на болничен.
Въпроса ми е това законно ли е,има ли право работодателя да не ми приеме болничния лист преди изтичането на първите 8 месеца от постъпването ми на работа?
Благодаря!
soulfly
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Май 2006, 22:47

Мнениеот monteskio » 09 Май 2006, 23:21

На първо място съществува огромна разлика между правото да ползвате платен годишен отпуск и правото да ползвате обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване / в случая болничен/. Първото плащане е по КТ второто по КСО / Кодекс за социално осигуряване/. В Кодекса на труда изрично е казано, че този вид отпуск - поради общо заболяване се разрешава от медицински органи и работодателят е длъжен да се съобрази с това. Казано е , че при позлването му се изплаща обезщетение при условия и размер уредени в друг закон- в случая КСО.

Вие имате право на паричо обезщетение поради общо заболяване ако имате най-малко 6 месечен осигурителен стаж, който стаж е различен от трудовия стаж. Тази разлика е налице тогава, когато работите при непълно работно време.

Като често използвано понятие " болничния " / осигурителното обезщетение / се изплаща от фонд " Общо заболяване и Майчиноство" при ДОО/ Държавно обществено осигуряване/.
Първият ден / но не повече от 5 дни в годината е за сметка на работодателя/.

Ето защо, ако са налице горните предпоставки, то работодателят Ви няма право да ви отказва изпалащането на това обезщетение.
За вас е налице открита правната възможност д аподаедте сигнал в ТД на НАП или до ОИТ / Областна инспекция по труда /.

За повече информация относно осигурителните плащания можете да прочетете тук: http://lex.bg/members/monteskio/

УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот soulfly » 10 Май 2006, 22:55

Благодаря за инфото,Monteskio:)
soulfly
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Май 2006, 22:47

Мнениеот desimira » 11 Май 2006, 13:56

Работодателят е длъжен да Ви приеме болничния лист, тъй като с него Вие удостоверявате отсъствието си от работа по здравословни причини. Но тъй като нямате 6 месеца осигурителен стаж не можете да получите обезщетение, в този случай работодателят Ви трябва да ви води неплатен отпуск и за това време работодателят е длъжен да внесе здравни осигуровки за негова сметка. Изчисляват се като при неплатен отпуск.
desimira
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Фев 2006, 17:34
Местоположение: Русе


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron