начало

Съдията (няколко мисли за него) Съдията (няколко мисли за него)

Помощ за практика по Чл.327 ал.2 КТ.

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ за практика по Чл.327 ал.2 КТ.

Мнениеот cvetoslav » 07 Юни 2007, 17:12

Здравейте колеги. Юрис-консулт съм във фирма а имам собствен трудово-правен проблем и той е следния- искам да напусна фирмата поради системно неполучаване в срок на трудовото ми възнаграждение като за целта използвам разпоредбите на чл.327 ал.2 от КТ но тъкмо да си пусна уведомлението и хоп заплати, та въпросите са ми следните:
1. Може ли да се счете получаването на заплатата ми за съгласие за работа и да отпадне хипотезата на чл.327 ал.2 въпреки, че е получена месец и няколко дена по късно.
2. Разписал съм разходен касов ордер за получената сума, това правдоподобен документ ли е пред съда за получаването на тр. възнаграждение или трябва да е подписана и ведомостта с заплатите при положение, че сумата в него не съответства на уговореното в трудовия договор.
3. Възможно ли е работодателя ми да не приеме уведомлението и да впише в трудовата ми книжка "Дисциплинарно уволнение" и после с години да се съдим и доказваме.
4. Има ли някаква конкретна практика на съда по този въпрос.
Предварително благодаря на отзовалите се. Поздрави.
Последна промяна cvetoslav на 08 Юни 2007, 13:34, променена общо 1 път
cvetoslav
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 24 Мар 2002, 16:55

Мнениеот cvetoslav » 08 Юни 2007, 13:29

Никой ли няма идея по въпроса. :cry:
cvetoslav
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 24 Мар 2002, 16:55

Мнениеот sluncho » 08 Юни 2007, 13:49

Доколкото зная, съдебната практика приема, че закъснението в изплащането на труд.възнаграждение трябва да е поне за два месеца, но от друга страна, ако работодателят ти изплати възнаграждение в размера на минималната за страната работна заплата, няма да можеш да ползваш хипотезата на чл.327, т.2 от КТ.
Не мисля, че някой работодател ей-така ще пише в трудовата ти книжка "дисциплинарно уволнение",т.к. налагането на дисциплинарни наказания се предхожда от сложна дисциплинарна процедура, пък и няма никакви данни ти да си извършил нарушения на трудовата дисциплина. От друга страна ти би спечелил такова дело в съда, дори и само ако не са ти искани обяснения за такива, което е индикация че работодателят се готви да те накаже...Защо не му отправиш едностранно предизвестие за прекратяване на трудовият си договор?
sluncho
Младши потребител
 
Мнения: 98
Регистриран на: 04 Юни 2007, 18:45

Мнениеот nat » 08 Юни 2007, 14:07

колега,
чл.327 на КТ има само една алинея. Съдейки по поста Ви става въпрос за едностранно прекратяване на трудово правоотношение без предизвестие от работника или служителя поради забава от работодателя на изискуемо трудово възнаграждение или обезщетения или осигурителни вноски по т.2 от посочения текст.
за да е на лице забава на изплащане трудово възнаграждение трябва да е установен моментът, когато то е станало изиискуемо т.е. или трябва да е точно определена периодичността на изплащането му в инд. труд.договор съгласно чл.66, ал.1, т.7 КТ или в Правилника за вътрешния трудов ред или в Правилата за организацията на работната заплата или друг вътрешен акт на работодателя - демек Заповед, Разпореждане и т.н. Ако не е, то се прилага чл.270, ал.2 КТ за определяне на момента, от който работодателят е в забава.
по отношение на дис. наказание - винаги могат да ти го спратнат, а ама за това си има чл.344, ал.1 и четири точки по нея плюс чл.357 и 358 КТ.
А относно начините за уведомяване на работодателя за изразена воля от работника или служителя за прекратяване на трудовото правоотношение мога да посоча, че трудовите правоотношения все пак са вид гражаднски такива следователно могат да се ползват всички способи за доказаване на момента да достигане на волята по знанието на другата страна, допустими при гражданските отношения с предвидена по закон писмена форма за действителност.
Айде сега седнете си на д-то и хубаво прочете КТ наколко учебника по ГП, ТП и ОД плюс дядо Ви Мръчков. После поровете и "Апис", "Сиела" или к'то продукт там Ви се намира.
След като го направите и още веднъж прочетете първата част на моя пост и сам ще си отговорите на въпросите. работа за 1-2 часа.
Искам да отбележа, че като юрисконсулт ВИЕ трябва да сте малко от малко наясно с и трудовоправната материя, тъй че препоръката ми не е напразна.
nat
Потребител
 
Мнения: 189
Регистриран на: 11 Юли 2006, 16:52

Мнениеот cvetoslav » 12 Юни 2007, 13:33

Периодичността на изплащане на тр. възнаграждение е определен в тр. договор и е до 25 число на следващия месец, безспорно е в забава всеки месец с поне двадесет дни всеки месец но към настоящия момент взех заплата с закъснение и вече не е в забава. Това ми беше въпроса дали се взима в предвит това, че тр. възнаграждение се получава с закъснение или към момента на уведомлението трябва да не е получено такова. Относно чл.344, чл.357 и 358 КТ не ми се иска да се стига до там.
Благодаря за препоръката на колегата nat ще я взема в предвид но ми се искаше някаква практика по въпроса тъй като след многократно искане от моя страна за някакъв правен продукт не ми беше предоставен такъв и не мога да открия. Поздрави.
cvetoslav
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 24 Мар 2002, 16:55


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron