начало

Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт

Прекратяване договор на "изчезнал" служител

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване договор на "изчезнал" служител

Мнениеот tuxedo » 27 Фев 2009, 13:15

Здравейте!

Имам следния въпрос по странен казус:

Как да прекратя граждански договор на служител, който не мога да намеря. Лицето се "покри" преди 2 месеца, не идва на работа, служебният мобилен телефон е изключен, личния също, на адреса по местоживеене няма никой...
Служебната кола се появи пред офиса преди около месец, документите и ключовете бяха в пощенската кутия. Нищо не сме му направили на човека, нищо не искаме от него, възнаграждението му е платено навреме, работеше си нормално и по едно време просто изчезна. Нямам представа защо и от кой се крие, не зная да се е занимавал с нещо незаконно.
Нямам информация някой от клиентите или доставчиците да го е виждал, не може да бъде намерен и това е.

Какъв е законовият начин за прекратяване на договор при невъзможност да се открие другата страна? Нямам претенции към служителя, просто искам да прекратя договора.
tuxedo
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Фев 2009, 12:54

Re: Прекратяване договор на "изчезнал" служител

Мнениеот fani_i » 27 Фев 2009, 14:49

Какъв служител на какъв граждански договор?
Ако човекът Ви е служител - с работна заплата, работно време и прочие споменати от Вас самия елементи - то правоотношението е трудово и съответно прекратяването - по реда на КТ;
Ако все пак сключеният договор е по ЗЗД - т.нар. от Вас граждански договор - основанията за прекратяване могат да бъдат всякакви - включени в него или по реда на ЗЗД в зависимост от вида на договора, ако е именуван.
Тези неща ще ги знае и процедурата ще проведе юрисконсултът Ви - щом имате служители, предполагам, че и такъв Ви се намира.
Без документи тук няма как и да Ви помогнем, дори и при добро желание.
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Прекратяване договор на "изчезнал" служител

Мнениеот doobref » 09 Мар 2009, 16:33

КОЛЕГИ, ЗАЩО СЕ ЯДЕТЕ С ЧОВЕКА? пРОСТО ПИТА! ОТГОВОРЕТЕ МУ ПРОСТО: ПРОЧЕТЕТЕ В КОДЕКСА НА ТРУДА - ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ ! аКО, НЕ РАЗБИРАТЕ , ПОТЪРСЕТЕ КОНСУЛТАЦИЯ НА КВОЛИФИЦИРАН ЮРИСТ ИЛИ ГЛ. СЧЕТОВОДИТЕЛ! УСПЕХ ДРУЖЕ!
doobref
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 10 Яну 2008, 16:54

Re: Прекратяване договор на "изчезнал" служител

Мнениеот laridii » 09 Мар 2009, 18:24

Че те тия вашите граждански не се ли месец за месец? Не важат ли до извършване на работата. какво има да прекратявате, спирате да го осигурявате, изготвяте му служебна бележка, прибирате си я някъде и го чакате да се появи и да си я вземе някой слънчев ден.
Между другото незнам дали знаете, ама не е редно да маскирате трудови правоотношения с граждански договор, така като ви чета този човек е трябвало да е на трудов не на граждански договор, щом кола сте му дали, работно време, тва-онова!
Направо си плачете за една проверка от Инспекцията по труда. Да не говорим като пък давате фирмено имущество на хора, с които Ви обвързва само една хартийка - граждански договор, какви бели могат да станат и какви загуби да понесете.
laridii
Потребител
 
Мнения: 353
Регистриран на: 06 Окт 2008, 09:57

Re: Прекратяване договор на "изчезнал" служител

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Мар 2009, 19:39

Пратете му нотариална покана - евентуално заведете кратък иск по чл. 309 ГПК (отменен Граждански кодекс), като искате Съдебно удостоверение, по силата на което да се снабдите с удостоверение за трите имена и адреса на ответника - струва нови 40 лева.

Има нов Граждански кодекс - там има същите "вратички".

Вече с уточнен адрес - фингирано приложение на чл. 50, ал.1 ГПК (отменен Граждански кодекс).

В момента нотариусите (частните съдебни изпълнители) лепят направо на вратата - да е видял.

Частните нотариуси - съдебни изпълнители имат право да влизат в масива на МВР (М.В.Р.) за адресната регистрация.

Това е достатъчно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5375
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron