начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

HELP

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


HELP

Мнениеот andrea » 27 Яну 2010, 16:37

Здравейте колеги, пускам темата и тук с надежда "да излезе от някой ръкав заек". Малко спам няма да навреди никому, нали :roll: :lol:

Моля ако някой от вас е наясно и има желание нека сподели: отпуските по чл.169 ал. 1 и 2 от Кодекса на труда се ползват за посещение на лекции и явяване на изпити. Предвидените дни по този член включват ли и подготовката за изпити? В Коментар на КТ на Мръчков, четохме с колега ( адвокат Николов ), че е предвидена такава (подготовка), основавайки се на писмо N 0414/13 от 7 февруари 2003г. на МТСП - ИБТ, 2003, N3, с.10. Но не съм сигурна дали няма по-нов документ, регламентиращ това положение. Ще се радвам на помощ :D

Извинете ме ако съм допуснала неточности, още съм заек в правната материя :oops: :oops: :oops:
Friendship is the rainbow between two hearts sharing seven colors: feelings, love, sadness, happiness, truth, faith, secret & respect
Аватар
andrea
Активен потребител
 
Мнения: 1088
Регистриран на: 31 Мар 2007, 13:39

Re: HELP

Мнениеот andy70 » 27 Яну 2010, 17:34

Отговор на МТСП от 5.11.2009 г. във връзка с чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА ДИРЕКЦИЯ "ИНДУСТРИАЛНИ ОТНОШЕНИЯ"
чл. 169 КТ,

чл. 51 НРВПО

Въпрос: Имам разрешение от работодателя ми да ползвам платен годишен отпуск за обучение, но от "Кадри" постоянно ме възпрепятстват, като ми искат удостоверения за изпитите, на които се явявам, а те в повечето случаи са в събота и неделя. Прави ли са и какво могат да изискват от мен, след като имам писмено разрешение от работодателя?

Отговор: В чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда е посочено, че работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година. Необходимо е обучението да се осъществява със съгласието на работодателя. Учебните отпуски по чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда се предоставят за провеждане на обучение и полагане на изпити в съответното учебно заведение. Те се предоставят на работниците и служителите, за да могат да се подготвят и да участват в учебните занятия и да се явяват на предвидените в учебния план изпити. Имат се предвид изпитите през текущия курс на обучението. Работникът или служителят е длъжен да използва учебния отпуск само според неговото предназначение - за посещение на учебни занятия, за подготовка и явяване на изпити. Той е длъжен да удостовери това след завръщането си от отпуска, като представи документ от учебното заведение - студентска книжка, уверение и др. подобни (чл. 51, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските). Отпускът може да се ползва наведнъж или на части и се разрешава по искане на работника или служителя, изразено в негова писмена молба до работодателя. Към молбата трябва да бъде приложен документ от учебното заведение, който удостоверява дните на заетост с учебни занятия или изпити (чл. 51, ал. 1 от наредбата). Когато учащият се е отсъствал от учебни занятия или не се е явил на изпит по неуважителни причини, ползваният отпуск се счита за неплатен (чл. 51, ал. 3 от наредбата).
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron