начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

минималните прагове на трудово възнаграждение по професии?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


минималните прагове на трудово възнаграждение по професии?

Мнениеот ivan2 » 15 Авг 2006, 11:11

Някой знае ли къде са уредени минималните прагове на дължимото възнаграждение за труд за съответните професии? Интересува ме какъв е прага за професия "шофьор категория С и Д". Ще бъда много благодарен на отзовалите се.
Поздрави
ivan2
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:45

Мнениеот koicho_ot_konare » 15 Авг 2006, 11:16

Няма такива минимални възнаграждения. Минималното възнаграждение е едно за всички работници и служители и то е 160 лева. Има минимален осигурителен доход, което е различно. Не е забранено възнаграждението да е по-ниско от осигурителния праг. МОД са посочени в Закона за бюджета на ДОО за съответната година.
Не става въпрос за това, че
баща ти е майка на рапа.
koicho_ot_konare
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 04 Авг 2006, 12:35

Мнениеот ivan2 » 15 Авг 2006, 11:39

Койчо, както винаги си на линия. Благодаря много. Сега се сблъсквам с материята, и не съм много наясно. Как така има разлика между МОД и минималното възнаграждение? Каква е логиката работника да бъде осигуряван по МОД, а да получава по-малко? Законно ли е това?
ivan2
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:45

Мнениеот koicho_ot_konare » 15 Авг 2006, 11:59

Да, законно е. Разбира се, МОД са съобразени в някаква степен с реалните заплати в дадена професия. Но не е забранено заплатата да е по-малка. Важното е осигуровки да се внасят върху МОД, ако заплатата е по-ниска от него.
Виж в КСО. По памет, там пише: осигуровки се внасят върху получаваното възнаграждение, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за професията и не повече от максималния (1400 лв.). Нещо в този смисъл е.
Логиката е да се попресече малко от малко практиката с даването на пари "на ръка" и невнасянето на осигуровки, а и данъци, върху "неофициалната" част от заплатата. ;-) Целта е с МОД да се премахне поне отчасти мотивът да се прави това. А не толкова - да се гарантира доброто възнаграждение на работещия. Предполага се, че той и без това си го получава под масата.
Не става въпрос за това, че
баща ти е майка на рапа.
koicho_ot_konare
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 04 Авг 2006, 12:35

Мнениеот nat » 15 Авг 2006, 12:13

Не е незаконно. Разликата се получава защото осигурителните отношения са отделени от трудовите. Основание за внасяне на осигурителни вноски по КСО е не само полагане на труд по трудово правоотношение. Де факто е на лице скрит механизъм за диференциране на възнагражденията на различните видове длъжности, защото осигуровките са в процент от договореното по трудов договор възнагражадние и се дължат само върху размера на реално платеното.
Вж. чл.245 КТ. Там се сочи гарантирания размер на месечно трудово възнаграждение и врътката е, че по договор може да е уговорено 240 лв. , но работодателят е длъжен да ти гарантира само 60 % от него ежемесечно, но не по-малко от минималната заплата установена за страната т.е. в момента 160. Всичко друго остава дължимо и на основание чл.358 КТ след три години става и недължимо поради погасяването на правото на иск.
Страните по трудово правоотношение са едновременно страни и по осигурително правоотношение. Допирната точка между двете правоотношеня е уговореното и реално изплатено трудово възнаграждение в качеството му на осигурителен доход. Така работодателят/осигурител, притиснат от МОД, договаря заплата в размера на МОД. Спазвайки чл.245 КТ, плаща реално на работника 160на месец, съответно, плаща осигуровки върху реално изплатения размер и МОД е обезсмисля, освен ако работникът не си потърси неплатеното по съдебен ред.
Така става на практика.
nat
Потребител
 
Мнения: 189
Регистриран на: 11 Юли 2006, 16:52

Мнениеот ivan2 » 15 Авг 2006, 12:18

Да, напълно съм съгласен с твоите разсъждения. Благодаря отново.
ivan2
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:45


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron