начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

МОЛБА ЗА СПЕШНА КОНСУЛТАЦИЯ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


МОЛБА ЗА СПЕШНА КОНСУЛТАЦИЯ

Мнениеот Nina_Ivanova » 08 Юни 2007, 15:57

Здравейте!
Работя в училище като учител и от тази година съм назначена и на допълнителен трудов договор /безсрочен/ в същото училище на половин щат - завеждащ компютърен кабинет от м.10.06г. /който се води непедагогически/. Въпросите са ми следните:
1. Полага ли ми се годишен платен отпуск за този половин щат или само год.отпуск за щата учител?
2. По време на ваканцията трябва ли да ми се прекратява допълнителният трудов договор? Никъде не е упеменато в договора, че става въпрос само за през учебно време. Назначена съм по чл.110 от КТ и срокът на договора е безсрочен.
3. Счита ли ми се доп.трудов договор като трудов стаж?
4. За този щат трудовото възнаграждение е 200.00 лв, тъй като аз съм на половин щат - назначена съм на заплата 100.00 лв. Тя не е начислена върху учителската ми заплата, а е на отделен фиш.Но освен осигуровки ми удържат и ДОД – 19 лв. Удържа ли се ДОД върху тази сума или само осигуровки?
Много ще Ви моля да ми отговорите, а също така къде мога да проверя.
Nina_Ivanova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Юни 2007, 15:35

Мнениеот bisanti » 10 Юни 2007, 11:26

Ако сте от София,
обърнете се към адв. Даскалов-кантората му е в сградата на КНСБ.тел.40 10 415-на мен винаги ми е помагал когато имам въпроси по трудови и осигурителни отношения.
bisanti
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Май 2007, 15:18

Re: МОЛБА ЗА СПЕШНА КОНСУЛТАЦИЯ

Мнениеот donna » 10 Юни 2007, 12:51

1. По първия въпрос
№ 12-1181 от 21.02.2003 г. относно платената отпуска по трудов договор за допълнителен труд
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
чл. 110 КТ
Работниците и служителите, които работят по втори допълнителен трудов договор, имат право на платен годишен отпуск в зависимост от набрания трудов стаж по допълнителния договор. Този трудов стаж се ползва само дотолкова, доколкото е необходимо да се изчисли правото им на отпуск, тъй като те придобиват трудов стаж по основното си трудово правоотношение.

Министерството на труда и социалната политика неведнъж е изразявало становище, че и работещите по чл. 110 от КТ имат право на платен годишен отпуск. А щом това е така, същите ще имат право и на обезщетение за полагаем се, но неползван платен годишен отпуск, при прекратяване на трудовото правоотношение за допълнителен труд.


По трудовия договор за допълнителен труд по чл. 110 от КТ се определя самостоятелно (отделно) трудово възнаграждение, различно и независимо от трудовото възнаграждение по основното трудово правоотношение.


От казаното дотук следва изводът, че работещите по трудов договор по чл. 110 от КТ имат право на платен годишен отпуск, пропорционално на времето, което евентуално би им се зачело за трудов стаж. Ако те работят по втория трудов договор повече от половината от законоустановеното за тях работно време, им се зачита пълен работен ден трудов стаж. В противен случай трудовият стаж се изчислява по часове, дни и месеци. Този отпуск не е "допълнителен" и не се прибавя към платения годишен отпуск по основното трудово правоотношение.


Поради това е желателно отпуските по двете трудови правоотношения да се ползват едновременно, тъй като в противен случай например ще се налага по основното трудово правоотношение лицето да е в отпуск, а да се явява на работа по трудовия договор за допълнителен труд, и обратно.


Ако размерът на отпуска по допълнителния трудов договор в работни дни е по-малък от този по основното трудово правоотношение, може да се допълни с неплатен отпуск по искане на работника или служителя, за да може той да почива едновременно и по двете правоотношения - основно и допълнително.

№ 92-784 от 27.04.2006 г. относно платения годишен отпуск при работа по трудов договор за допълнителен труд
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
чл. 110 - 111,

чл. 160,


чл. 224,


чл. 355 КТ,


чл. 23 НРВПО,


чл. 9 НТКТС

На основание чл. 110 и 111 от Кодекса на труда (КТ) се сключват трудови договори за полагане на допълнителен труд при същия или при друг работодател. Съгласно чл. 110 КТ работникът или служителят може да сключи трудов договор с работодателя, при когото работи, за извършване на работа, която не е в кръга на неговите трудови задължения, извън установеното за него работно време. Съгласно чл. 111 КТ работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство).

Цитираните законови разпоредби уреждат сключването на трудови договори за допълнителен труд. Работниците и служителите, които работят по трудов договор за допълнителен труд на общо основание, имат право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по това правоотношение. Полагащият се платен годишен отпуск по допълнителен трудов договор се ползва едновременно с платения годишен отпуск по основното трудово правоотношение. Тъй като полагащият се платен годишен отпуск по допълнителен трудов договор обикновено е по-кратък от този по основния трудов договор, разликата до втория следва да се оформя като неплатен отпуск по чл. 160 КТ.


Редът и начинът за изчисляване на трудовия стаж са уредени с разпоредбите на чл. 355 КТ и чл. 9 от Наредбата за тpyдовата книжка и трудовия стаж.


Съгласно горните разпоредби трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години, като за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.


Когато работник или служител работи по договор за допълнителен труд, с уговорено работно време по-малко от 4 часа, той има право на платен годишен отпуск по този договор, изчислен пропорционално. Времето, което се признава за трудов стаж по този договор, се изчислява и набира по часове, дни и месеци.


При прекратяване на договора за допълнителен труд работникът или служителят на общо основание има право на парично обезщетение за неизползвания полагащ му се платен годишен отпуск, пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж (чл. 224, ал. 1 КТ).


2 въпрос .По време на ваканцията ,само защото е ваканция не се прекратява ТД, но ако работодателя ви е решил така няма проблем да го направи

№ 67-71 от 5.09.2006 г. относно прекратяване на трудовия договор за допълнителен труд
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
чл. 110 - 111,

чл. 114,


чл. 220,


чл. 333 - 334 КТ

Съгласно чл. 334, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), освен в предвидените в този кодекс случаи, трудовият договор за допълнителен труд (чл. 110, 111 и 114) може да бъде прекратен от работника или служителя или от работодателя и с предизвестие от 15 дни. Следователно законът предвижда специален способ за прекратяване на трудови договори за допълнителен труд, който отговаря на спецификата на трудовите договори за такъв труд. При ползване на това основание за прекратяване на трудовото правоотношение не е необходимо да се мотивира заповедта, но волеизявлението трябва да бъде отправено писмено.

Прекратяването по чл. 334, ал. 1 от КТ е с предизвестие от 15 дни, което, ако не бъде отработено, обезщетение на работника или служителя се заплаща по реда на чл. 220, ал. 1 от КТ.


В ал. 2 на чл. 334 от КТ изрично е предвидено, че при уволнение на това основание не се прилага чл. 333 (специална закрила при уволнение на някои категории работници и служители).


трети въпрос

№ 94-ЙЙ-124 от 21.07.2003 г. относно платения годишен отпуск по договор за допълнителен труд при същия работодател и заплащането на клас
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
...................
Във връзка с внасяните осигурителни вноски по основния и по допълнителния трудов договор следва да се има предвид, че съгласно чл. 9, ал. 8, т. 1 от Кодекса за задължително обществено осигуряване се зачита при пенсиониране за осигурителен стаж, ако това е по-благоприятно за лицата, в съотношение 4 години за 5 години от трета категория времето, през което лицата са работили по трудов договор при пълно работно време и по допълнителен или втори трудов договор с дневно работно време не по-малко от 3 часа.

4.въпрос

ЗОДФЛ чл.19 ал.1-Облагаемият доход от трудови правоотношения и от приравнените към тях правоотношения включва всички плащания, включително награди в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, получени от данъчно задължените лица за календарния месец.
Предвид на това доходите получени по силата на доп. тр. договор се облагат.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron