Страница 1 от 1

Обезщетение по чл.225 ал.1 от КТ подлежи ли на връщане?

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2007, 18:59
от stnats
След признато от съда незаконно уволнение,5 години след уволнението получих обезщетение по чл.225 ал.1 от КТ.Все още съм безработна, защото не ме възстановяват на работа, въпреки влезло в сила , потвърдено от ВКС съдебно решение. Сега от НОИ искат да върна получените от бюрото по труда суми, където бях регистрирана веднага след уволнението.Моля, отговорете ми, след като след незаконното уволнение до сега съм безработна,трябва ли да връщам някое от получените обезщетения?

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2007, 19:17
от mitko6
Не!

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2007, 20:44
от Geradim
mitko6 написа:Не!

:shock: :shock: :?:
Преди да напишете това "не!", дали помислихте ..за миг поне?... :wink:

stnats,
за един и същи период от време НЕ МОЖЕ да получите обещетения на две различни правни основания, касаещи едно и също събитие - оставането Ви без работа. За периодът, за които Ви е присъдено с влязло в сила съдебното решение обезщетение по см. на чл.225, ал.1 от КТ, трябва да върнете обезщетението, изплатено Ви от Бюрото по труда. Не подлежи на връщане присъденото Ви със съдебното решение обезщетение (както сте озаглавили темата), а това, което сте получили от БТ.Останалият период, след изтичането на този, за който съда ви е присъдил обезщетението по чл.225, ал.1 от КТ, до момента на възстановаването Ви на работа, Ви се зачита за трудов стаж. Което, без да го твърдя със сигурност, означава, че не сте била безработна, и по пътя на логиката, не следва да Ви се изплати обещетение от Бюрото по труда... И трябва да го върнете :?
Колеги, относно последното ми изречение, ще ми е в полза да споделите опит. :D

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2007, 21:57
от mitko6
Учудването Ви е нормално! При обезщетението за безработица се обезщетяват вреди от настъпване на осигурен социален риск - "принудителна безработица", а при обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ вреди от виновното поведение на работодателя, респ. на негови представители за оставяне без работа. По Вашата логика, съдът не следва да присъжда, респ. следва да намалява обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ в случай че уволненият работник е получавал обезщетение за безработица!?!

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2007, 22:14
от mitko6
Обаче 54е КСО каозва друго, което не е "нормално", но е законно! Така че отговорът е - "Да!" :wink:

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2007, 22:17
от mitko6
Geradim написа:Останалият период, след изтичането на този, за който съда ви е присъдил обезщетението по чл.225, ал.1 от КТ, до момента на възстановаването Ви на работа, Ви се зачита за трудов стаж. Което, без да го твърдя със сигурност, означава, че не сте била безработна


Ето, точно от противната логика изхождах! Тя е безработна, но при признаване на уволнението за незаконно само се зачита това време за трудов стаж, но трудовото правоотношение не се възстановява с обратна сила, а занапред. Но, както казах, законодателят е възприел противната логика при възстановяването на обезщетението за безработица!

Re: Обезщетение по чл.225 ал.1 от КТ подлежи ли на връщане?

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2007, 10:09
от stnats
stnats написа:След признато от съда незаконно уволнение,5 години след уволнението получих обезщетение по чл.225 ал.1 от КТ.Все още съм безработна, защото не ме възстановяват на работа, въпреки влезло в сила , потвърдено от ВКС съдебно решение. Сега от НОИ искат да върна получените от бюрото по труда суми, където бях регистрирана веднага след уволнението.Моля, отговорете ми, след като след незаконното уволнение до сега съм безработна,трябва ли да връщам някое от получените обезщетения?


Благодаря ви за активното отношение към моя проблем, но така и не разбрах категорично да връщам ли или не обезщетението от бюрото по труда и в каква част.

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2007, 11:27
от Geradim
Мисля, че с колегата бяхме ясни, но... обобщавам -
Възстановявате изплатените Ви парични обезщетения за безработица от Бюрото по труда, за периода, за който съда ви е присъдил обезщетението по чл. 225, ал. 1 от Кодекса на труда.