- Дата и час: 04 Яну 2025, 01:54 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Вписване в трудовата книжка
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
3 мнения
• Страница 1 от 1
Вписване в трудовата книжка
Някой би ли споделил какво трябва да се впише в трудовата книжка на възстановен от съда работник, при условие че в последните две години същият е бил в друго трудово правоотношение.
- julyaa
- Нов потребител
- Мнения: 3
- Регистриран на: 09 Юни 2008, 11:27
Това, че лицето е работило по трудово правоотношение, за периода от време до отмяна на акта за прекратяване на трудовото правоотношение с предходния работодател, е без значение относно отбелязванията в трудовата книжка-те са същите, каквито би трябвало да направите дори и лицето да не е работило при друг работодател за същият период.
- dask
- Потребител
- Мнения: 163
- Регистриран на: 17 Апр 2006, 10:59
Re: Вписване в трудовата книжка
julyaa написа:Някой би ли споделил какво трябва да се впише в трудовата книжка на възстановен от съда работник, при условие че в последните две години същият е бил в друго трудово правоотношение.
Много е просто в ТК записвате с решение № ...по дело №..../..г на еди кой си съд заповед №....отменена на основание чл. ...или лицето възстановено на длъжност ....
Това записване се прави под текста с който е записано уволнението ,
по принцип технически ,текста се задрасква и се вписва възстановяването -подпис и печат .
Много пъти обаче технически е невъзможно тъй като няма място в ТК и понякога го записват на следваща свободна страница .
№ 94ПП-192 от 6.08.2007 г. относно зачитане за трудов стаж на времето, през което работник или служител не е бил на работа поради незаконно уволнение
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
чл. 297 ГПК,
чл. 344,
чл. 351,
чл. 354 КТ,
чл. 5 НТКТС,
писмо № 94-04-103 от 15.06.2001 г.
Разпоредбата на чл. 297 от Гражданския процесуален кодекс изрично регламентира, че влязлото в сила решение е задължително за съда, който го е постановил, и за всички съдилища, учреждения и общини в Република България.
Съгласно чл. 354, т. 1 от Кодекса на труда (КТ), за трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, в случаите, когато работникът или служителят е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването му на работа.
Според трайната съдебна практика, когато съдът установи, че трудовото правоотношение на работника или служителя, е срочно и по време на съдебния спор, срокът на договора е изтекъл, той отхвърля иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ за възстановяване на предишната работа.
От разпоредбата на чл. 354, т. 1 КТ, по тълкувателен път се извлича правилото, че когато с влязло в сила решение на съда, заповедта за прекратяване на трудовия договор е била отменена и уволнението е признато за незаконно, но лицето не е възстановено на работа, поради изтичане на срока на договора, за трудов стаж по реда на т. 1 от чл. 354 КТ се зачита периодът от време, през който работникът или служителят е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на незаконосъобразното уволнение до изтичането на срока на договора (в този смисъл е и писмо № 94-04-103 от 15.06.2001 г. на МТСП). Когато в периода от уволнението до възстановяването на работа (в случая - до изтичането на срока на договора), работникът или служителят междувременно е постъпил на друга работа, за трудов стаж по реда на чл. 354, т. 1 КТ ще се зачете само времето, през което той фактически е бил без работа, т.е. от целия период ще се извади времето на работа по другото трудово правоотношение, което се зачита за трудов стаж на общо основание по чл. 351, като време на работа по трудово правоотношение.
При отмяна на уволнението като незаконно, се счита, че трудовото правоотношение не е било прекратявано, поради което съответното длъжностно лице следва да отбележи в трудовата книжка на лицето отмяната на уволнението, въз основа на влязлото в сила решение на съда.
Според чл. 5 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, когато уволнението на работника или служителя е признато за незаконно или бъде поправено основанието за прекратяване на трудовото правоотношение, вписването на тези обстоятелства в трудовата книжка се извършва от работодателя, прекратил трудовото правоотношение. При отказ на работодателя, или при приключена ликвидация, териториалната инспекция по труда извършва вписването в трудовата книжка след представяне от работника или служителя на влязлото в сила съдебно решение.
№ 94-КК-164 от 17.05.2003 г. относно вписването на незаконно уволнение в трудовата книжка
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
чл. 225 КТ,
чл. 19 ЗОДФЛ,
чл. 1 Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се
правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за
временна неработоспособност или за бременност и раждане,
чл. 5 НТКТС
От изложеното в запитването може да се предположи, че по трудовия спор съдът е уважил исковете за признаване на уволнението за незаконно и за изплащане на обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ, за времето от уволнението до изтичането на срока на трудовия договор, като е отхвърлил като неоснователни исковете за поправка на основанието за уволнението и за възстановяването на работа.
Съгласно разпоредбата на чл. 1, ал. 6, т. 7 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане, не се изчисляват и внасят осигурителни вноски върху обезщетенията по чл. 225 от Кодекса на труда, поради което работодателят не следва да ги удържа от присъдената като обезщетение сума.
Съгласно чл. 5 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, когато уволнението на работника или служителя е признато за незаконно, вписването на това обстоятелство в трудовата книжка се извършва от работодателя, прекратил трудовото правоотношение. При отказ на работодателя съответната инспекция по труда извършва вписването в трудовата книжка след представяне от работника или служителя на влязлото в сила съдебно решение.
Тъй като съгласно съдебното решение искът е отхвърлен като неоснователен за промяна на основанието за уволнението, няма основание работодателят или съответната инспекция по труда да извърши такова вписване.
Обезщетенията по чл. 225 от Кодекса на труда не са включени в случаите по чл. 19 от Закона за облагане доходите на физическите лица, които не подлежат на облагане, поради което се дължи данък върху този доход.
- donna
- Старши потребител
- Мнения: 5350
- Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
- Местоположение: Свищов
3 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта