начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

Неправилно използване на материална база

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неправилно използване на материална база

Мнениеот baza12 » 13 Авг 2008, 21:33

Искам да попитам следния въпрос :

Ситуацията е следната .Работя в частна фирма, и ни хванаха да чупим част от материалната база на фирмата.
Въпроса ми е следния .С тази си постъпка могат ли да ме осъдят или само глоба+уволнение.
baza12
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Авг 2008, 21:27

Мнениеот NazeT » 14 Авг 2008, 18:17

Здравейте!

КТ - Чл. 203,(3) Имуществената отговорност на работника или служителя се прилага независимо от дисциплинарната, административнонаказателната и наказателната отговорност за същото деяние.
...т.е. ще отговаряте за вредите, които сте причинили...а дисциплинарната отговорност ще се наложи независимо от имуществената! Що се отнася до това дали работодателят може да заведе дело или да заплатите щетите зависи от това дали отговорността Ви е пълна или ограничена защото:
Осъществяване на ограничената имуществена отговорност
Чл. 210. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) В случаите на ограничена имуществена отговорност работодателят издава заповед, с която определя основанието и размера на отговорността на работника или служителя. Когато вредата е причинена от работодателя, заповедта се издава от съответния по-горестоящ орган, а ако няма такъв - от колективния орган за управление на предприятието.
3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Ако работникът или служителят в 1-месечен срок от връчването на заповедта оспори писмено основанието или размера на отговорността, работодателят може да предяви срещу него иск пред съда.
(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Ако в срока по предходната алинея работникът или служителят не оспори основанието или размера на отговорността, работодателят удържа дължимата сума от трудовото възнаграждение на работника или служителя в размерите, посочени в Гражданския процесуален кодекс .
Осъществяване на пълната имуществена отговорност
Чл. 211. Пълната имуществена отговорност се осъществява по съдебен ред. В тези случаи удръжки могат да се правят само въз основа на влязло в сила съдебно решение.
Има и нещо друго - "и ни хванаха" означава, че сте били няколко работника! От тук следва, че ще се приложи Чл. 208. от КТ - Отговорност за вреда, причинена от няколко работници или служители!

Успех!
NazeT
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 19 Юни 2008, 21:01

Мнениеот sunrise » 15 Авг 2008, 12:08

НВъпреки това дисциплинарната и имуществена отговорност, може да си носите и наказателна.Зависи!
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron