начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

Napuskane na rabota

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Napuskane na rabota

Мнениеот varpos4e » 17 Авг 2008, 18:30

На безсрочен трудов договор съм,но ме принуждават да напусна като не си спазват устната уговорка за заплащането ми ,а тя беше да взимам повече от това на което ме осигуряват.Не съм излизал в отпуска през цялото време в което съм работил във фирмата ,а това е 4 години .Какво да направя, за да ми изплатят всичките отпуски без да пострадам аз и без да ме уволнят? И може ли да ме уволнят без да съм виновен?А мога ли да ги съдя за всички тези години в които не са ми плащали реални осигуровки? С една дума какви права имам?
varpos4e
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Авг 2008, 18:20

Мнениеот NazeT » 18 Авг 2008, 12:28

Здравейте!
КОДЕКС НА ТРУДА:
Чл. 176. (2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
Заплащане
Чл. 177. За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
Забрана за парично компенсиране
Чл. 178. Забранява се компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения освен при прекратяване на трудовото правоотношение.

т.е. ако не се прекрати трудовото Ви правоотношение можете да ползвате полагащата Ви се отпуска, но не и да получите обезщетение...и съответно обратното...
Що се отнася до въпроса Ви "могат ли да ме уволнят без да съм виновен?" – ако уволнението е незаконно:

Чл. 344. (1) Работникът или служителят има право да оспорва законността на уволнението пред работодателя или пред съда и да иска:
1. признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна;
2. възстановяване на предишната работа;
3. обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението;
4. поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи.
(2) Работодателят може и по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяването на иск от работника или служителя пред съда.
Успех!
NazeT
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 19 Юни 2008, 21:01


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron