начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Как да прекратим срочен тр.договор, за неявяване на работа

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как да прекратим срочен тр.договор, за неявяване на работа

Мнениеот stefkapetranova » 25 Апр 2011, 19:29

Имам казус, с който се затруднявам и се надявам да ми помогнете.
Наша служител на срочен трудов договор по чл.68 ал.1 т.1 не се явява на работа от началото на февруари. Първо твърди, че е болен, но след като не представи болничен лист в законовия срок , обясни по телефон, че е в тежко състояние в болница.
Правили сме десетки опити да осъществим връзка, по телефон, на адреса по лична карта, но безуспешно. На 20.03.2011г.Изпратихме писмо с искане за писмено обяснение, на основание чл.193 ал.1, поради неявяването му на работа, което беше прието от майка му, срещу подпис и с устното обяснение, че той няма да дойде, не е в града и казал да си търсим друг човек. На следващия ден с обратна разписка информирахме служителя, че устното му желание за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие не е достатъчно, а следва да го заяви писмено в определения срок.
След като лицето отново не се явява на работа три последователни дни, му изпратихме писмена покана с обратна разписка, че следва да упражни правото си за даване на писмено обяснение, съгласно чл. 193 т.1 и че неявяването му ще се счита за отказ и че ще последва дисциплинарно уволнение.
Може ли да се смята, ако лицето не се яви, че сме спазили процедурата по искане на писмено обяснение и да се позовем на чл.193ал.3 от КТ, да пуснем заповедта за дисциплинарно уволнение с препоръчано писмо и след получаване на обратна разписка , дори и без подпис на лицето или на някой от семейството да прекратим договора на основание чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ, без предизвестие и на основание издадената заповед за налагане на дисциплинарно наказание – по чл.188 т. 3 от КТ -уволнение, във връзка с чл.190, ал.1,т.2 от КТ - за допуснато безпричинно неявяване на работа повече от два дни и нарушаване на трудовата дисциплина по чл.187,т1.
Може ли да се смята, че сме спазили двумесечния срок предвиден в закона, като изпращането на първото писмо е от 20.03.2011 г., а последното 21.04.2011г. или да се молим да се яви на работа???
Благодаря Ви предварително!
stefkapetranova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Апр 2011, 16:13

Re: Как да прекратим срочен тр.договор, за неявяване на работа

Мнениеот dessys » 25 Апр 2011, 21:30

Даже много дълго време сте го молили. На обратната разписка видно трябва да е посочено какво му изпращате (за да може при евентуален спор да докажете, че сте се опитали коректно да спазите процедурите). Прилагате всичко към досието и готово. След като не е представен болничен лист или друг документ, който оправдава отсъствието му, то лицето се явява в положението на служител, отсъстващ от работа без уважителни причини. Заповедта ще се смята за връчена от деня на нейното получаване, когато е изпратена с препоръчано писмо с обратна разписка.
dessys
Потребител
 
Мнения: 356
Регистриран на: 15 Ное 2010, 15:26

Re: Как да прекратим срочен тр.договор, за неявяване на работа

Мнениеот stefkapetranova » 26 Апр 2011, 18:41

Благодаря, беше ми полезно
stefkapetranova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Апр 2011, 16:13


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта


cron