начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Прекратяване на ТД с изпитателен срок при бременност ???

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на ТД с изпитателен срок при бременност ???

Мнениеот Vallens » 23 Ное 2012, 14:19

Здравейте,
наистина се надявам някой от вас да успее да ми даде съвет и да ми изясни какви права имам аз, а съответно и работодателя ми в моя така заплетен за мен случай.
Имам сключен трудов договор на основание чл.70, ал. 1 от КТ във връзка с чл.68, ал.1, т.3 от КТ, трудовият договор е сключен през септември, а работодателя ми е държавна структура.
Оказа се че при сключването на ТД съм била вече бременна без да знам това. Сега ми се налага да използвам болнични, поради разни там усложнения, поради което работодателя иска да прекрати трудовият ми договор. А и като цяло иска да го прекрати заради това, че съм бременна.
В договора е посочено, че трудовият договор се сключва на основание чл.70, ал.1 от КТ в полза на Работодателя, с изпитателен срок от 3 месеца. Срока на договора иначе е до завръщане на титуляра, но не по късно от 30.06.2013г.

Така, мисля че описах всичко необходимо и въпросът вече е може ли работодателя ми да ме освободи,въпреки че съм бременна и на какво основание.... ?
Понеже съм доста ошашавена в момента, не мога да се сетя друго какво да попитам, но вероятно по-късно може да ми изникнат още въпроси. :?
Надявам се да помогнете и предварително благодаря.
Vallens
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Окт 2007, 17:07

Re: Прекратяване на ТД с изпитателен срок при бременност ???

Мнениеот portokal » 23 Ное 2012, 14:51

Може, да. По време на срока за изпитване няма нужда от определено основание за прекратяването, нито пък има нужда работодателят да се мотивира защо Ви освобождава. Няма и значение, че сте бременна.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Прекратяване на ТД с изпитателен срок при бременност ???

Мнениеот Vallens » 23 Ное 2012, 14:54

А след срока на изпитване как стоят нещата? Тъй като той почти е изтекъл... И може ли по време на болничен ТД да бъде прекратен?
Vallens
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Окт 2007, 17:07

Re: Прекратяване на ТД с изпитателен срок при бременност ???

Мнениеот holymoses » 23 Ное 2012, 15:42

Клаузата за изпитване във вашия ТД има цел да позволи на работодателя ви да прецени годността ви да изпълнявате длъжността, като той може във всеки момент да ви освободи, без да дава предизвестие и да ви обяснява решението си. Не така стои въпросът, когато сте бременна - вие се ползвате с предварителна закрила от уволнение по чл. 333 КТ. КТ е ясен - клаузата за изпитване не ви лишава от всички права, които имате, ако договорът би бил сключен без нея - чл. 70, ал. 3. Единствената "екстра" на изпитването е освобождаването без предизвестие и наличие на някое от основанията по чл. 328 - чл. 71, ал. 1.
Трябва да имате предвид, че ако ползвате отпуск по болест или друг по време на срока за изпитване, той се добавя към срока - така, ако в 3-мес срок ползвате 1 мес болничен, реално изпитателният ви срок става 4 мес.
Щом работодателят ви е държавна структура, вероятно има юрисконсулт - говорете с него за положението си, а не с лица, които нямат представа от право. Освобождаването ви в сегашното ви положение ще му навлече много повече неприятности, отколкото ако ви остави спокойно да си бременеете. Никой не му пречи да сключи друг ТД за вашето заместване.
Успех
holymoses
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Ное 2012, 15:20

Re: Прекратяване на ТД с изпитателен срок при бременност ???

Мнениеот Vallens » 23 Ное 2012, 16:20

Държавна структура е, но не съм запозната дали имат юристконсулт... организацията не е особено голяма и е на общински бюджет, за който съм чувала, че е доста беден. Както и да е, в крайна сметка аз защитена ли съм от закона или не съм? Имат или нямат право да ме отстранят от работа... Трябва ли да информирам работодателя в писмен вид за това, че съм бременна е вторият ми въпрос.
Vallens
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Окт 2007, 17:07

Re: Прекратяване на ТД с изпитателен срок при бременност ???

Мнениеот portokal » 23 Ное 2012, 16:38

Чл. 333 от КТ не се отнася до уволнение в рамките на изпитателен срок. КТ очевидно не е чак толкова "ясен", щом ВКС се е произнесъл точно в обратния смисъл на това, което пише holymoses.
След изтичането му вече ще се ползвате от закрилата на чл. 333. Трябва обаче да имате предвид, че срокът не тече, докато сте в отпуск, включително болнични.

докладчик съдията Красимира Харизанова
Производството е по чл. 288 от ГПК.

Образувано е по касационна жалба на И. А. Г. от[населено място] чрез адв. К. М. от Ст. Загорската адв. колегия срещу решение на Старозагорския окръжен съд № 213 от 30.VI.2009 г. по в. гр. д. № 255/2009 г., с което е потвърдено решение № 73 от 9.III.2009 г. постановено по гр. д. № 1554/2008 г. на Старозагорския районен съд за отхвърляне на предявените й претенции с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1-3 от КТ. Поддържат се оплаквания за нарушение на материалния закон, включително международноправни актове.

В срока по чл. 287 от ГПК е постъпил писмен отговор от [фирма] със седалище и адрес на управление[населено място], пл. Св. Н. № 7 чрез пълномощника юрисконсулт Г. Б. И., в който се поддържа, че жалбата е недопустима поради отсъствие на предпоставките по чл. 280, ал. 1, т. 1-3 от ГПК. Евентуално се изтъква, че тя е неоснователна.

Жалбата е подадена в срока по чл. 283 от ГПК срещу подлежащо на обжалване съдебно решение и е процесуално допустима.

За да се произнесе по допускане на касационното обжалване Върховният касационен съд, състав на 4 гражданско отделение взе предвид следното:

Ищцата И. Г. е назначена в [фирма] на 14.ХII.2007 г. със 6 месечен срок за изпитване в полза на работодателя на основание чл. 70 от КТ, като със заповед от 10.IХ.2008 г. е прекратено трудовото й правоотношение на основание чл. 71 от КТ по време на ползване от нейна страна на отпуск поради бременност. Родила е дете на 26.IХ. 2008 г. Безспорно по делото е, че към момента на излизане в отпуск за бременност не е бил изтекъл 6 месечния срок за изпитване поради ползване преди това на различни отпуски (съгласно ал. 4 на чл. 70 от КТ в срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът). За да отхвърли претенциите по чл. 344, ал. 1, т. 1-3 от КТ, Старозагорският окръжен съд е приел, че закрилата по чл. 333, ал. 5 и 6 от КТ на бременна работничка или служителка е неприложима при прекратяване на трудово правоотношение по чл. 71 от КТ, което представлява самостоятелно прекратително основание, при което работодателят е освободен от задължението да мотивира преценката си.

В изложението към касационната жалба са формулирани материалноправни въпроси: Има ли уредена в българското трудово законодателство абсолютна закрила при уволнение на работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане? Такава закрила може ли да бъде преодоляна с разрешение на някакъв орган или не? Тя абсолютна ли е или не - съобразена с правния режим на чл. 70 и 71 от КТ? Съобразено ли е българското законодателство[населено място] № 3 на Международната организация по труда за закрила на майчинството от 1919 г., [населено място] № 183 на Международната организация на труда относно закрилата на майчинството от 2000 г., ратифицирана със закон, приет от 39 Н. събрание на 19.IХ.2001 г. Д. в. бр. 85 от 2001 г. в сила от 6.ХII.2002 г., [населено място] социална харта, ратифицирана със закон, приет от 38 Н. събрание на 29.III.2000 г., обн. Д. в. бр. 30/11.IV.2000 г.?

Върховният касационен съд, състав на 4 г. о. отделение намира, че постановеният съдебен акт на Старозагорския окръжен съд е съобразил утвърдената съдебна практика, че основанията за прекратяване на трудовите правоотношения по Глава 16 на Кодекса на труда, регламентирани в разпоредбите от чл. 325 до 336, са неприложими към режима на договорите със срок за изпитване по чл. 70 - 71 от КТ. Прекратяването на трудовото правоотношение по чл. 71 от КТ представлява самостоятелно основание за преустановяване на трудовоправната връзка, имащо сходство и с регламентацията на срочните трудови договори по чл. 68 от КТ, което не се подчинява на изискванията в глава 16 от КТ. Именно посочената специфика обуславя неприложимостта на закрилата по чл. 333 от КТ към този вид договори. Новите разпоредби на чл. 333, ал. 5 и 6 от КТ са приети именно в изпълнение на поетите задължения на България с посочените международноправни актове, станали част от вътрешното законодателство по силата на чл. 5, ал. 4 от Конституцията на РБ, но те нямат отношение към регламентацията в чл. 70 и 71 от КТ. В тази връзка не може да се счита, че съществува абсолютна закрила на бременната работничка или служителка при уволнение, както и на такава, ползваща отпуск за бременност и раждане.

С оглед на изложеното не са налице предпоставките на чл. 280, ал. 1, т. 1-3 от ГПК за допускане на касационно обжалване, поради което искането за това на И. Г. следва да се остави без уважение. На ответника по жалбата при този изход на спора в производството по чл. 288 от ГПК следва да се присъди сумата 80 лв. юрисконсултско възнаграждение за настоящата инстанция.

По изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на четвърто гражданско отделение

ОПРЕДЕЛИ:

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 213 от 30.VI.2009 г. на Старозагорския окръжен съд постановено по в. гр. д. № 255/2009 г.

Осъжда И. А. Г. да заплати на [фирма] със седалище и адрес на управление[населено място] пл. С. Н. № 7 сумата 80 лв. юрисконсултско възнаграждение.

Определението не подлежи на обжалване.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Прекратяване на ТД с изпитателен срок при бременност ???

Мнениеот Vallens » 23 Ное 2012, 17:35

а какво се случва с майчинството ми, ако към момента на настъпване на раждане не съм на работа? Ще имам ли право на отпускът за бременност и раждане в размер 135 календарни дни. Сама по себе си думата отпуск означава, че трябва да съм назначена на работа, но все пак... Освен това, прочетох че
"Отпускът за остатъка след 135-я до 410 календарни дни се разрешава от работодателя въз основа на следните документи:

писмено заявление от майката/осиновителката до работодателя;
акт за раждане на детето или акт за осиновяване;
декларация, съгласно приложение № 7 към НРВПО."


Което за мен означава, че ако не съм на работа към момента на раждане на детето, няма да мога да се възползвам от нищо от гореизброеното, независимо от близо 10 годишния ми трудов стаж. Правилно ли съм разбрала ситуацията, в която се намирам?

ПС- Информацията, която съм цитирала съм прочела от тук http://www.nssi.bg/benefits/benefits/10 ... aichinstvo
дали е правилното място не зная...
Vallens
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Окт 2007, 17:07


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron