начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Малко въпроси относно данъчната деларация

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Малко въпроси относно данъчната деларация

Мнениеот dondim1983 » 06 Мар 2024, 13:12

Здравейте,

за пръв път ще подавам данъчна декларация пред НАП и искам да съм изряден, но имам някои неясноти и моля за кратък коментар от хора, които знаят:

- Ако приложа фактура, в която е написано "Изработка на мебели по поръчка", това ще се приеме ли като фактура за труд от НАП и мога ли да ползвам данъчното облекчение до 2000 лева данъчна основа? Става дума за изработка и монтаж на мебели в мой личен имот от фирма.

- Имам някои дребни приходи от различни източници. Например бонус за откриване на сметка в банка от 20 лева, бонус от брокер на акции от 50 Евро за достигане на определен обем сделки, бонус от 20 Евро защото съм препоръчал приятел и още няколко такива. Къде да декларирам тези доходи? Приложение 6, код 606 (доходи от други източници) подходящо ли е?

- Ползвам Револют и имам десетки дребни транзакции там. Например когато сме на заведение с близки или приятели и аз платя сметката в брой, всеки от тях ми превежда през Ревлют неговата част. Това на пръв поглед изглежда като доход, но не е. Може ли от НАП да направят проблем? И как може правилно да се декларират подобни суми? В Приложение 13 като необлагаемо дарение? Тогава обаче се дължат местни данъци...

- Ако съм дал заем на приятел, който е под 10.000 лева и не е деклариран като такъв, получавам по 100-200 лева на месец по сметката си обратно от него. Тук как мога да докажа на НАП, че това не е доход? И трябва ли да декларирам нещо?

- Доходите от дивиденти в Приложение 8 и данъците върху чужди дивиденти са "Окончателен Данък" и не са част от облагаемия доход. Мога ли да ползвам 5% отстъпка върху тези данъци, както това става при доходите в приложения 1 до 6?

- Командировъчни, платени от работодателя ми. Това са възстановени разходи от пътувания в чужбина. Може ли да се декларират в Приложение 13, част I, код 109? Ако не там, къде другаде?

- Ако съм получил определена сума от баща ми по банков път (става въпрос за прехвърляне на депозит от негово на мое име) - препоръчвате ли да го декларирам (доброволно) като дарение? Или само бих предизвикал НАП да ме проверят и по-добре да си трая? Изобщо, това приложение 13 не е ли нож с две остриета и не е ли по-добре необлагаемите доходи да се крият от НАП, за да не бия на очи?

Благодаря много за отговорите!
dondim1983
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Мар 2024, 12:31

Re: Малко въпроси относно данъчната деларация

Мнениеот todorst » 09 Мар 2024, 11:40

Личи си ,че сте подготвен по данъчни въпроси. Въпросите ви са доста , на част от тях сте си отговорили. Имате време до април да се консултирате със специалист, по добре опитен счетоводител.
Бих си позволил да коментирам последния ви въпрос. С въпрос- имам апартамент, давам го под наем, и съм дал пълномощно напр. на брат, сестра, син да управлява имота и получава наема. Кой трябва да декларира прихода. Подобно е и с дивидентите на баща ви. Същото е - баща ви да си получава сумите и да ви дава на вас като баща,/ вътрешен ,семеен проблем/. Бащата трябва да декларира. Вие получаване сумите за сметка на баща ви, той титуляр и трябва да декларира.
todorst
Потребител
 
Мнения: 632
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Малко въпроси относно данъчната деларация

Мнениеот kalahan2008 » 09 Мар 2024, 21:15

Направете си консултация при данъчен адвокат /не препоръчвам счетоводител, защото повечето въпроси са от правно естество/.
Необходима е жива комуникация за коректен отговор и разяснения по поставените въпроси. Всичко останало е "разказ по картинка" с множество възможни хипотези, като вероятността за грешен отговор е голяма.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron