начало

Съдът не видя достатъчно доказателства, че МВР-шеф е ръководил престъпна схема с мигранти Съдът не видя достатъчно доказателства, че МВР-шеф е ръководил престъпна схема с мигранти

Разлика в сумите ?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разлика в сумите ?

Мнениеот Ники » 11 Ное 2004, 09:11

Подписал съм предварителен договор за продажба на жилище. В него е фиксирана сумата 30000 евро. Практиката при изповядването пред нотариус е да се пише сумата от данъчната оценка (при моят случай тя е 20000 лева). Има ли опасност купувачът да ми даде само това и да пия една студена вода? Как мога да се подсигуря за сумата по предв. договор ?
Ники
 

Re: Разлика в сумите ?

Мнениеот снежка » 11 Ное 2004, 10:30

Принципът е, че условията за валидност на окончателния договор са условия за валидност и на предварителния такъв. Това означава, че при сключването му трябва да са налице всички онези предпоставки, които правят договора валиден, т.е. да са налице неговите съществени условия за сключването му (чл.19, ал.2 от ЗЗД)-съгласие, предмет, основание, цена. Окончатления договор следва да обективира в предвидената от закона форма тези условия. При условие, че купувачът настоява да посочите като продажна цена данъчната оценка на имота с цел заплащането на по-ниски такси има няколко варианта: да ви плати действителната сумата пред нотариуса преди изповядване на сделката, да съставите разписка, че купувачът дължи 30 000 лв., обратно писмо, че действителната цена по сделката е 30 000 лв. и т.н.
снежка
 

Re: Разлика в сумите ?

Мнениеот Anastassia.Terzieva » 11 Ное 2004, 10:31

Всякакви опити да се заобиколи закона за да спестите някой лев, могат да ви излязат скъпо впоследствие. Естествено има начин да се изготвят необходимите доказателства за да се докаже разликата в цената но това може да има двуяки последствия: Продажбата по данъчна оценка когато реално уговорената и платена цена е по- висока представлява укриване на данъци от страна на ... ами само Купувача,защото той дължи данъка, дори и Продавача да се е съгласил, не той е ощетил Общината. Когато заобиколиш закона винаги има риск да могат да те изнудват с това.
Последна промяна Anastassia.Terzieva на 26 Мар 2011, 10:12, променена общо 2 пъти
Фондация "Правна грамотност" Http://legalliteracy.eu - курсове за правна грамотност
Адвокат - САК http://lawyerbg.info
Аватар
Anastassia.Terzieva
Потребител
 
Мнения: 319
Регистриран на: 27 Фев 2002, 16:31
Местоположение: София

Re: Разлика в сумите ?

Мнениеот loo » 11 Ное 2004, 10:34

da, колегите са прави, най -добре докато се изповядва сделката при нотариуса да се извърши и плащането, там на място, докато той изготвя акта, вие броите и прибирате парите
loo
 

Re: Разлика в сумите ?

Мнениеот Anastassia.Terzieva » 11 Ное 2004, 10:38

tova s obratnoto pismo... te sami se ulichavat che ukrivat duljimi danaci i tui kato imenno pitashtia shte e oblagodotelstvan ot tazi operacia drugia moje da go iznudva po povod sashtestvuvaneto na tova opbratno pismo
kakto kaz i kolejkata- niama da podpisvate NA dokato ne poluchite cialata suma v broi predvaritelnbo tova vi e garanciata...
Аватар
Anastassia.Terzieva
Потребител
 
Мнения: 319
Регистриран на: 27 Фев 2002, 16:31
Местоположение: София

Re: Разлика в сумите ?

Мнениеот Mилена.П » 11 Ное 2004, 17:13

Бихте могли и да си минате сделката пред нотариус за 20 000 лева и отделно той да ви подпише разсписка, че е взел от вас на заем оставащите 40 000 (можете да оформите и договор за заем, който ако искате също да заверите нотариално). Само трябва да внимавате за произхода на средствата.
Mилена.П
 

Re: Разлика в сумите ?

Мнениеот лунатик » 11 Ное 2004, 18:25

Или за разликата - да оформят запис на заповед вместо разписка за заем.
лунатик
 

Re: Разлика в сумите ?

Мнениеот jjf » 15 Фев 2011, 21:16

Здравейте. Ще възродя тази стара тема, за да не отварям излишно друга.
Въпросът ми е кое е по-удачно: запис на заповед или обратно писмо за сумата над данъчната оценка, на която се изповядва сделката? Питам практикуващите юристи, защото аз преди няколко години като купувах жилище от агенцията ми казаха, че обратното писмо е по-удачен вариант, отколкото записа на заповед. Слава богу всичко по сделката се оказа изрядно, но все пак съм любопитен какво е вашето мнение. Още повече, че наскоро чух, че част от практиката на съдилищата отказва да признае обратното писмо и при проблем купувачът "пие една студена вода" :) . Някой срещал ли е такова решение и би ли посочил кое е?
jjf
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 15 Май 2006, 16:31


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron