начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Вещно право

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Вещно право

Мнениеот namakak » 25 Сеп 2009, 21:58

На сестрата са й нарушени вещните права от 5 котки.
Тя е решила да отиде в имота на починалата си майка след години и най-накрая да има полза от наследството си.
Условието на гаджето на сестрата е,брата да изхвърли котките,които причиняват бронхит на детето на алергична космата алергия.
Сестрата постави условие или половината пари от жилището ,или ми освоби двете стаи за толкова години колкото и ти ползва.Разкарай котките.
Започват обиди против гаджето ,което ще умори котките заради детето с алергия.Започват обидите и заплаха да не се забравя гаджето как може да повтори побоищата си.Сестрата е непоколебима.Отиде ли в жилището на майка си,дори и да дари с доглеждане и да получава наем от собственото си жилище,тя знае ,че по този начин ще избегне и старогодишните припомнени от безпаричие години.
Аз съм приятел на гаджето.
Цитирам
"За съжаление, поради различни причини често се стига до ситуация, при която съсобственици, сънаследници или бивши съпрузи не се съгласяват да разделят общо имущество доброволно и рано или късно се стига до т.нар. "съдебна делба".
В българското законодателство материята е разработена подробно и има доста богата практика.
Според чл. 34 от Закона за собствеността "всеки съсобственик може, въпреки противна уговорка, да иска делба на общата вещ". Единствените изключения са, "ако законът разпорежда друго" или "ако това е несъвместимо с естеството и предназначението на вещта". Освен това изрично е посочено, че искът за делба не се погасява с давност.
Правилата за съдебната делба са почти идентични и при деленето за съсобственост, и на наследство, и на имущество на съпрузи. В същото време има вариации, свързани с това какво се дели, кой го дели, с подсъдност, размери на дяловете и т.н. Според Гражданско-процесуалния кодекс исковете за вещни права върху недвижим имот, за делба на съсобствен недвижим имот, за граници и за защита на нарушено владение върху недвижим имот се предявяват по мястото, където се намира имотът. Писмената искова молба се подава в районния съд по местонахождението на имота.
При съдебната делба е задължително да участват всички съсобственици. Затова първата стъпка е да се изяснят всички съсобственици на идеални части, да се открият техните адреси и да се подготвят копия от исковата молба за всеки един от тях.
Всеки от съсобствениците може да иска своя дял в натура - в случая реална част от имота. Ако имотът е неподеляем, той се дава на един от съсобствениците, а дяловете на останалите се изравняват с пари. Законът казва, че ако имотът не може да се "подели удобно", то тогава той се изнася на публична продан и всеки получава за своя дял пари. Отделно от това всеки от съделителите може да участва в наддаването при самата публична продан.
В първото съдебно заседание всеки може да възрази против правото на някого да участва в делбата или против размера на неговия дял. Това е важно особено при деленето на наследствени имоти, защото при него се разглеждат включително оспорвания на произхождение, на осиновявания, на завещания, на истинността на писмени доказателства.
Съдебната делба минава през две фази. Първата е по нейното допускане. Ако съдът приеме, че тя е допустима, в решението трябва да се произнесе изрично между кои лица и за кои имоти ще се извърши, каква е частта на всеки.
Следва втората фаза. При нея се извършва реалното и окончателно разделяне на имота или имотите, или пък възлагането на един и изравняването с пари за другите. Тук има и две важни правила, свързани със случаите, в които съответният имот - обект на делбата, е неподеляем.
Първата хипотеза е, когато неподеляемият имот е жилище, което е било съпружеска имуществена общност, и преживелият съпруг или бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права, няма собствено жилище. В този случай съдът по негово искане може да му го остави, като уравнява дяловете на останалите съделители с други имоти или с пари.
Втората хипотеза е, когато става дума за неподеляем имот, който е жилище, в което при откриване на наследството живее един или няколко сънаследници, нямащи друго жилище. В този случай всеки от съделителите може да поиска то да бъде поставено в неговия дял. Тук дяловете на останалите съделители се уравняват с друг имот или с пари. Ако няколко съделители, отговарящи на горните условия, предявят претенции, то се предпочита онзи, който предложи по-висока цена.
Този, който взема имота, е длъжен в 6-месечен срок от влизане в сила на съдебното решение за възлагане да изплати сумите на останалите съсобственици. Последните имат право да впишат за това си вземане законна ипотека.
Ако уравняването не бъде изплатено в срок, решението за възлагане се обезсилва по право и имотът се изнася на публична продан. Законът допусна възможност в този случай да не се стига до публична продан и имотът да се възложи на друг съделител, ако той заплати веднага цената, по която е оценен имотът при делбата, намалена със стойността на дела му в него. Получената сума се разпределя между останалите съделители съобразно квотите им.
Ако имотът или имотите са реално поделяеми, то съдът съставя разделителния протокол въз основа заключението на вещо лице. После той призовава страните, за да им го предяви и изслуша възраженията им по него. След това той съставя и обявява окончателния разделителен протокол. Според чл.291 от ГПК, когато решението по разделителния протокол влезе в сила, съдът призовава страните за теглене на жребий. Така се разпределят реално поделяемите части от дадения имот - например кой да вземе етаж от къща, кой - гараж и кой - апартамент и т.н. Съдът може да извърши делбата, като разпредели имотите между съделителите, без да тегли жребий, когато съставянето на дялове и тегленето на жребий се оказва невъзможно или много неудобно."

Как се подава и до кого иск за нарушени вещни права?И колко струва ?
А стига бе,некой все да лежи на гърба на жалостивия!
Форумът е правен и всеки отговор би бил полезен за всичкото останало като българи за да я има България ,при тия съкращения и при тия 300лв за секретарка на техническа служба към поземлена комисия.
Мели от са отговарям ,нямам отговор по въпроса и надмощието на картите,защото ти вадиш там една карта ,аз вада поне 10./Темата не е по поземлените въпроси/Още по-гадна е.
Някае ще кажат бий ,за да те уважават,други яж за да те уважават.
За информация,брата не иска да се развежда със съпругата си,с която е във фактическа раздяла от десетилетие и тя е родила дете преди 3 години от ром.
Гавра,гавра,мазо ражда,срам ме е да го изпиша,но такива са неволите човешки.
Имаме нарушено вещно право,имам предвид,че сестрата неможе да си пусне наематели ,защото брата не можел да живее с чужди хора и котките да се чувстват неконфортно.Остава сестрата да си ползва квадратите и за пропуснатите години и да си отдава нейния апартамент под наем.Друга дилема неможе и да съществува.От така зададената кауза брата започва да обижда.Точка.
Имаме нарушено вещно право с платени данъци от сестрата двойно ,поради това че тя е и собственик и на друго жилище,имаме и невърнати дългове от брата на сестрата.
Е?
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Вещно право

Мнениеот magodeoz » 25 Сеп 2009, 22:35

Вместо да изпишеш таз кофа виртуално мастило, не беше ли по-лесно да утрепеш петте котки? После ще кажеш, че е било при самозащита, и няма и да те подведат под отговорност.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Вещно право

Мнениеот namakak » 25 Сеп 2009, 22:45

Не аз,а сестрата не смее,но гаджето й е полицай и не му пука за котките.Сестрата обича всички животни,гаджето само мъжките котараци и то само едн най-силния,иначе храни пумиарите из заводите и кварталите.
Когато се спомена ,че котките трябва да изчезнат,брата започна да обижда гаджето на сестра си.Прави си извода ,един му кеф покрай животинките да се шири в 80 квадрата сам,а другите да гледат използвайки нежността им към животните.
Сестрата е твърдо решена и е заявила на брат си,че той се гаври и с нея и с децата й и с храната й.И с каквото щеш.Батерията на телефоните им свършва преди "заколването".
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Вещно право

Мнениеот magodeoz » 25 Сеп 2009, 23:18

Като си приятел на гаджето на сестрата, намери някой общ приятел да утрепе котките (може и без котарака, ако върши работа и не смърди много), но да не е приятел на гаджето, а пък и да не вземе да утрепе сестрата вместо котките, че тогава ще стане гадже с едни други приятели. Пък ти глей да не станеш приятел с котките, че покрай сухото гори и суровото.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Вещно право

Мнениеот namakak » 25 Сеп 2009, 23:25

magodeoz написа:Като си приятел на гаджето на сестрата, намери някой общ приятел да утрепе котките (може и без котарака, ако върши работа и не смърди много), но да не е приятел на гаджето, а пък и да не вземе да утрепе сестрата вместо котките, че тогава ще стане гадже с едни други приятели. Пък ти глей да не станеш приятел с котките, че покрай сухото гори и суровото.

Сестрата дава мазето за котките,няма нищо против и брат и там да отиде като толкова ги обича,но в ситуацията се намира под вола теле,в случая оправдание ,че животните са му като деца,а не племенниците единствените някогашни наследници.Гавра си е,затова трябва подсъдно с пропуснато вещно право да е иска.Този казус трябва да има автоматичен край,защото неизролзвайки го го значи подигравка и неуважение към собственикнаследник.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron