начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Въпрос относно такса общи нужди

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос относно такса общи нужди

Мнениеот dream1984 » 16 Дек 2013, 15:42

Такса необитаеми апартаменти трябва да е макс 50% от таксата на живущите нали така?
Въпроса ми е дали общото събрание може да повиши тази сума.
Казусът е че таксата на човек е 5лв в нашия блок а за необитаем апартамент е 5лв месечно.
Една съседка щяла да атакува решението в съда, аз мисля че специално това нещо събранието може да го реши и да определе подобна такса....какво ще кажете?
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49

Re: Въпрос относно такса общи нужди

Мнениеот pilmal » 16 Дек 2013, 22:23

Мисля, че сме разисквали много пъти ........
Тези 5 лв. за какво са? По-това, което сте написали следва да са за консумативни разходи (ток, вода, заплати, такси и пр.) - щом са 5 лв. на човек.
Такса необитаеми апартаменти :D :D :D
ПОРЕД ЗУЕС:
Трайно отсъстващите не заплащат споменатите по - горе разходи. Заплащат и участват единствено в разходите за ремонт и обновяване.
Дали е правилно или не не коментирам.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Въпрос относно такса общи нужди

Мнениеот dream1984 » 17 Дек 2013, 20:42

Въпросът ми е: Може ли общото събрание да наложи такса на апартамент от 5лв., който не е обитаем при положение че таксата на човек живущ в блока в 5лв. и при положение, че в закона пише че таксата трябва да е 50% от таксата за общи нужди или иначе казано може ли вместо да е 2.50 за необитаем апартамент да бъде 5лв., както сме го направили ние.
Обосновали сме се с факта, че дори да ги няма тези хора, когато се върнат след 3-5-10 месеца входа е чист, асансьора работи и могат да продължат един нормален начин на живот.
Тази лелка сега щяла да пуска жалба относно това ни решение на събранието в районен съд та ме интересува какво ще се случи...
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49

Re: Въпрос относно такса общи нужди

Мнениеот georgiev_sfbg » 30 Дек 2013, 21:41

ЗУЕС - Чл. 51. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Общото събрание с мнозинство повече от 50 на сто от идеалните части от общите части може да реши собственик, ползвател или обитател, който отсъства повече от 30 дни в рамките на една календарна година да заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от разходите за управление и поддържане по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателят на управителния съвет (управителят).
(4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател, който упражнява професия или извършва дейност в самостоятелен обект на етажната собственост, свързана с достъп на външни лица, заплаща разходите за управление и поддържане на общите части в размер от трикратния до петкратния размер, определен с решение на общото събрание.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател по ал. 5 заплаща разходите за управление и поддържане на общите части на сградата в размера по ал. 1, когато за самостоятелните им обекти е предвиден отделен вход.
(7) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Въпрос относно такса общи нужди

Мнениеот hariman » 31 Дек 2013, 14:29

Както по-горе е посочено, ако даден апартамент не се ползва изобщо (до 30 дни в годината) не се заплащат консумативни разходи. А ако не се ползва за повече от 30 дни през годината, може да заплаща 50% от таксата, но само ако има решение на Общото събрание за това. Никъде не сте казали за какво са тези 5 лв. на апартамент. Таксите биват консумативни (чл.51, ал.1/ЗУЕС) - те се определят в зависимост броя на обитателите респ.собствениците. Вторият вид такси за ремонт на общи части, коио вече се определят в зависимост от притежаваните ид.части от общите части на сградата. Вашата такса от 5 лв. не апартамент (и то само за необитаемите) не мога да преценя към кой вид спада.
hariman
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 22 Апр 2002, 18:46

Re: Въпрос относно такса общи нужди

Мнениеот lakavitsa » 01 Яну 2014, 13:41

Честита Нова 2014 година на всички посещаващи този форум с пожелание за здраве и по-малко междусъседски войни.
И този случай е показателен за това до колко се прилага ЗУЕС в частта по вноските според дяловото участие на отделните ет. единици / собственици в ремонтите на сградата в режим на ЕС. Повтарям и сега, че в страната едва ли повече от 1% са тези живеещи в ет. собствености които именно по този начин набират средства за фонда за ремонт на покрив, външни стени, асансьори и пр. Както и в този случаи 99% събират или по броя на обитателите в апартамент или по равно от всеки отделен апартамент, или отведнъж всички или въобще не събират средства. А тези които търсят внушения в тази посока, съобразно дяловата процентно идеална част на всеки собственик от общите части са считани едва ли не за еретици. 2013 година имаше общоизвестен в национален мащаб случай в кв. Орфей на Хасково, където собственик отстояваше и този параграф от ЗУЕС и беше осмиван и унижаван. Всякак. Вместо да бъде поощряван.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Въпрос относно такса общи нужди

Мнениеот todorst » 01 Яну 2014, 21:29

Да си изясняваме що е то притежаване на процент от общите части т.е. идеални части не е необходимо.
Ясно е ,че една боксониера, едностаен, двустаен и т. н. имат различни оценки и съответно ид.части.
Но вече има случай в един тристаен да живее само един пенсионер. Като дойде до ремонт, ако е по ид.части яко му д..е А в едностайния са 4 човека. Тогава да плащаме на калпак. Търси се "социална справедливост " с различни мотиви. Но защо ли това не се възприема от общинските служби. И ти начисляват такси и данъци съобразно собствеността , не ги е еня, че си сам в тристайния апартамент.
Е, що за "социална" държава ?
В други отношения пък се гледа дохода. Добавка към пенсията ще получат не всички, а тези с пенсия до
230 лв /примерно/
И т.н. Скоро ще стигнем разходите за ремонт да се плащат според дохода, а не според апартамента.
Е на Пешо му се присмивали, защото искал по закон. Но така си е "имаш крава, пиеш млеко" !
todorst
Потребител
 
Мнения: 632
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Въпрос относно такса общи нужди

Мнениеот lakavitsa » 02 Яну 2014, 10:29

В 3-стайния или 4-стайния може да живее 1 пенсионер, но собственика/собствениците да са други, другаде и се обикновено се скатават по "социалному". И ако трябва да припомним, вноската /за ремонт, обновяваве, реконструкция/ следва да се плаща не от този пенсионер задължително, а от реалния собственик. По документи. По-скоро на Тошо, отколкото на Пешо.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron