kleines написа:REVOLUTION написа:Ами не е оригинерно придобивно основание-това е сигурно.Ако исковата молба е вписана преди възбраната то купувачът ще бъде отстранен от имота.
Благодаря! Не е оригинерно, но вещните тежести като ипотеки, възбрани, залог (ако имотът влиза да речем в предприятие, което е заложено) ще бъдат заличени, нали така?
А според вас, налагането на възбрана задължително ли е предвид чл. 449, ал. 2 ГПК? Защото, да речем ако има ипотека, това ще е безсмислено.
Доста Ви е каша в главата.Залог е обезпечение , което се налага върху движими вещи , вземания , дялове от търговски дружества и т.н. , но не върху недвижими вещи.
Възбраната не е вещна тежест , а "разпореждане на съдебния изпълнител , с което определена недвижима вещ на длъжника се предназначава за принудително удовлетворение на взискателя , като се забранява на дл. да се разпорежда с нея"-Цит.Ж.Сталев-ГП 8 изд.
Ипотеката е спорно дали е вещна тежест , според някои автори да.Възбраните и ипотеките се погасяват след ПП , защото са изпълнили предназначението си , а не защото ПП е оригинерен способ.
Ако имотът влиза в предприятие на търговец , което е предмет на особен залог , вече е малко по-друга бира.
Няма как да започнете изпълнително дело и да искате ПП на определен имот без да се наложи възбрана.