Страница 1 от 1

Покупка на автомобил

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 15:15
от tromeros
Здравейте ,
Предстои ми закупуване на автомобил,регистриран в БГ от физическо лице .Ще бъда благодарен на всички които могат да ме посъветват как се процедира в такъв случай : от оформяне и какви документи до начина на плащането на договорената сума . Основните ми чуденки са:
- къде се ходи и какви документи трябва да се подготвят .
- как се проверява дали по колата няма тежести.
- как и кога плащам парите :превод по банков път или на ръка ,накуп или на части ,пред нотариус-а ,след проверката в КАТ или кой знае как?
- какви са такси се дължат .
- след като стана собственик къде трябва да я регистрирам : в общината по местоживеене ,данъчно и т.н.Какво ще се случи ако не я регистрирам там ?
Ако трябва ще си наема и адвокат.
Мерси предварително !

Re: Покупка на автомобил

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 16:13
от nezirus
Здравей.

Щом ти си купувача:
- на теб ти трябва само лична карта.
- всички тежести на колата до момента, трябва да бъдат изчистени за да може продавача да ти прехвърли автомобила. Това е за негова сметка.
- парите - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО И САМО ПРЕД НОТАРИУС при сключване на сделката.
- таксите не ги знам на изуст, но не са фрапиращо високи
- след като станеш собственик, в 60 дневен срок трябва да обявиш, че си придобил автомобила в общината по местоживеене. Ако не я обявиш в общината, няма как после да я продадеш, защото документът от там е задължителен при следваща продаба. Друг проблем е, че вече почти всички ГТП-та, отказват да ти направят годишния преглед, без бележка от общината, че данъците на колата са платени.

Успех :-)

Re: Покупка на автомобил

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2013, 23:41
от tromeros
Благодаря за изчерпателния отговор!
Само един въпрос: ако колата е от автокъща и не е регистрирана все още в БГ как и къде се установява дали не е крадена например ?

Re: Покупка на автомобил

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2013, 23:58
от TheOldMan
При покупка от човек към човек:
- трябва ти само лична карта и пари както ти казаха
- НЕ СЕ СЪГЛАСЯВАЙ за по-малка сума в договора за покупко-продажба. Ако след 1-2 седмици се окаже че колата е "мръсна" и полицията ти я прибере, или по някакъв друг начин се наложи договора да се разтури, продавача ще ти дължи само сумата, написана в договора. "Гориш" с другата част от парите.
- С парите при нотариус, правят ти договора. После в КАТ за регистрация. После в общината да ти я зачислят за данъка.
- ако колата е с номера от същата област в която ти е местожителството, в КАТ се минава "по документи", номерата си остават старите. Ако е с табели от друг град - минаваш по "пълна програма" - нови номера, канали за проверка на техн. състояние и сверка на номерата на колата ...
Ако колата е от автокъща нещата са подобни, собственика на автокъщата трябва да има някакъв документ че е собственик. Нерядко джамбазите се опитват да минат с фалшив договор все едно ти директно купуваш колата от някоя баба от Германия или Италия ... не се връзвай щото може да изгориш сериозно. Не че моята не е по тоя начин, но е рисковано.
Предварително срещу известна сума можеш по VIN на колата да провериш в КАТ дали не се води за издирване. Но това не е гаранция - може да влезе в системата 2 седмици след като са ти я продали. Затова гледай да имаш истински договор с истинските имена на продавача и с реалната сума, както ти казах по-горе.