начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Установяване истинността на частен документ

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Установяване истинността на частен документ

Мнениеот jenifer » 10 Фев 2022, 16:52

Моля за информация:

Как се установява истинността на частен документ? В закона пише, че е чрез експертиза. Експертизата какво доказва - достоверност на подписите, достоверност на съдържанието, достоверност на обстоятелствата по създаването (логическа последователност на описаните действия и обстоятелства в документа).

По друг начин казано какво прави един частен документ неистински?
jenifer
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 17 Ное 2021, 00:46

Re: Установяване истинността на частен документ

Мнениеот ivanov_p » 10 Фев 2022, 19:18

няма ли да ви е по-лесно ако кажете какво е станало и законообразно ли е то вместо форумно да учите право, което е сравнително дълъг процес?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4547
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Установяване истинността на частен документ

Мнениеот jenifer » 10 Фев 2022, 22:46

В гражданскопроцесуалното право понятието истински документ включва автентичен и верен, съответно неистински – неавтентичен или неверен документ. Критерий за автентичността на документа е авторството. Неавтентичният документ материализира изявление, което не е било направено от лицето, посочено като издател. Критерий за верността на документа е съответствието между документа и удостовереното с него, и стои само пред свидетелстващите документи. Неверен е свидетелстващ документ, който не отговаря на удостовереното с него фактическо положение.
jenifer
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 17 Ное 2021, 00:46

Re: Установяване истинността на частен документ

Мнениеот jenifer » 10 Фев 2022, 22:59

ivanov_p написа:няма ли да ви е по-лесно ако кажете какво е станало и законообразно ли е то вместо форумно да учите право, което е сравнително дълъг процес?


Благодаря Ви за компетентните отговори и затова смятам, че е възпитано да Ви отговоря по-изчерпателно и обещавам да го направя, но малко по-късно, понеже май наистина ще се наложи да попрочетем няколко кодекса и закони :)

Накратко ситуацията е такава, че няма какво да губим освен някава крайна сума. Хубавото е и че конкретно мен ситуацията не ме засяга съвсем лично, просто бях решила да вложа малко средства, за да си осигуря малко по-ведра среда наоколо.

Образно описано – представете си, че в съседния двор е умрял слон и вече е започнало ужасно да смърди и у Вас. Та това се случва в момента - смърди около мен, но умрелият слон е в съседа. Пробвахме с няколко специалиста да се справят с проблема (изхарчихме някаква сума пари), но за сега резултатът е, че засмърдя още повече, а ние установихме, че тези специалисти, с които пробвахме ще се справят по-зле и от нас. Та решихме, че трябва да се пообразоваме малко по темата, за да може да подбираме правилно специалистите. Взехме, че се зачетохме в анатомия на слона и взе, че ни стана интересно – та взехме и по един нож и сега четем и режем :) За съжаление обаче нямаме много време, понеже здравата смърди. Та когато нещо в анатомията не знаем къде да го намерим или не успяваме да го разберем, питаме по форуми.

Та предвидената сума за специалисти бързо намаля по схемата опит-грешка, времето също. От друга, страна сумата, която евентуално ще загубим от неправилно депониране на слона, е дори по-малка от тази, която вече похарчихме при опитите ни със специалистите, та няма много какво да губим, само може да натрупаме опит!

Благодаря Ви и успех !
jenifer
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 17 Ное 2021, 00:46

Re: Установяване истинността на частен документ

Мнениеот kalahan2008 » 11 Фев 2022, 19:25

Доказва се истинност на подпис, дата и съдържание на документ.
Съдържание-в съпоставка с останалите доказателства, не се провежда доказване по чл. 193 ГПК.
Подписи-с графологична експертиза и свидетелски показания.
Най-трудно се доказва истинност на дата-по правилата на чл 181 ГПК. Според мен може и със свидетели, според съда не може. Сега обжалвам. Чл. 194, ал. 1 ГПК посочва, че може и със свидетелски показания.
При оспорване по чл. 193 ГПК не се прилагат ограниченията по чл 164 ГПК, макар че НАП винаги се позовават на ях.
Надявам се да разчистите слона по-бързо, че не е малко животно. И внимавайте с бракониерите, бивните са скъпи.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Установяване истинността на частен документ

Мнениеот todorst » 12 Фев 2022, 11:20

ще посоча конкретен случай! двама ,мъж и жена имат сърдечна връзка. и двамата са рейнджъри! Мъжът се прибира след мисия в България, жената остава . След година се прибира и тя и установява ,че апартаментът и е продаден. че тя е упълномощила за тази продажба приятеля си! Апартаментът е в София, пълномощното е пред нотариус в Стара Загора. По време на упълномощаването жената е извън България , на мисия. Е, явно не само подписа е неверен, но и физически е невъзвможно. Друг е въпросът с Нотариуса!
todorst
Потребител
 
Мнения: 632
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Установяване истинността на частен документ

Мнениеот bvoykov » 12 Фев 2022, 22:06

Това с продажбата на чуждо жилище, ако е вярно, съдържа данни за престъпления от общ характер, най-малкото документни, тъй като, от една страна, нотариусът е удостоверил неверни обстоятелства, че жената, която не е в България, е положила подписа пред него лично (ако така е било формулирана заверката), което не отговаря на истината. Това на пръв поглед изглежда да е престъпление по чл. 311, ал. 1 НК. Мъжът, който очевидно знае, че не е упълномощаван, се ползва от този документ, то това също би било престъпление по чл. 316 НК може би във връзка с някой от съставите на чл. 309 НК. Ако апартаментът не е препродаден, жената би имала теоретична възможност да си го върне от "новия " собственик по реда на гражданското съдопроизводство.
С етажната собственост нещата може и да не са толкова страшни и да нямат кой знае колко тежки последици, респективно справянето с тях може да е по-лесно, все пак има и срок за оспорване на решенията, ако се твърди, че някой се е "разписал" вместо друг, но вече в предходен пост са дадени достатъчно разяснения как би могло да стане и кое, как, кога и защо се оспорва.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 574
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron