начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Вещо лице при делба

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Вещо лице при делба

Мнениеот Гост » 27 Авг 2005, 13:21

Съветват ме при делба вместо да водим дело да си изберем вещо лице да ни оцени боксониерата /в Пловдив/. Имате ли представа какъв е хонорара и дали оценката е по-ниска от пазарната цена. Става въпрос за единствено, неделимо жилище /36кв/ на възрастен мъж, останал вдовец с втората си жена и делбата е между него и дъщерята на втората му жена, която не е осиновена от него. Има ли той право на по-голям дял като единствено жилище?
Благодаря предварително за вашето внимание!
Гост
 

Мнениеот галина » 27 Авг 2005, 21:01

И кой ви каза това? Има два вида делби-доброволна и съдебна.Ако съделителите доброволно уредят отношенията помежду си и постигнат съгласие се свързват с адвокат,който изготвя нужните документи,след което полагат подпиди пред Нотариуса и делбата се вписва в регистрите на съда.Съдебната е в случай,че поне един от съделите не желае доброволно да се подели или спори относно полагащия му се дял.Отново се обръщате към адвокат и завеждате гражданско дело, с което искате от съда да ви подели. В процеса на самото дело би могло/а и в повечете случаи/ се назначава вещо лице,което да даде заключение относно цената,имота и т.н. С думи прости-кой ви каза тая простотия,че трябва да ходите при вещо лице? Не ходете и да давате пари излишно!
галина
 

Ако ви разбирам...

Мнениеот gery » 27 Авг 2005, 21:55

... правилно апартамента е придобит по време на брака. Нали така?
Значи вие имате 1/2 ид.ч. от него, а другата 1/2 ид.ч. се поделя между вас и дъщерята на съпругата ви - тъй като вие сте нейни наследници. На основание чл.288, ал.3 от ГПК може да поискате същото да ви бъде възложено, но ще трябва да уравните дела на дъщерята на съпругата ви в пари, а и трябва да нямате друго собствено жилище.
Иначе това което описвате по-скоро прилича на доброволна делба, но така или иначе и при нея има уравняване на дялове.
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

до Гери

Мнениеот Гост » 29 Авг 2005, 17:44

Забравих да ви кажа, че починалата съпруга е направила завещание, че нейния дял остава само на дъщеря и от първия брак. Това доколко е меродавно при положение, че жилището е единствено на дядо ми.Затова се чудим дали изобщо да заведем дело тъй като ако съда присъди голяма сума за уравняване на дела - няма да можем да я изплатим. Може ли да се оспорва това завещание, което ние не сме виждали. Затова си мисля, че ако вещо лице ми каже колко ще струва половината или 1/4 от апартамента ще си направя сметка дали въобще да завеждаме дело за делба.
Гост
 

Ами...

Мнениеот gery » 29 Авг 2005, 21:09

...завещателните разпоредби при всички случаи не могат да накърняват запазената част. Така че пак се връщаме в изходна позиция. Обикновено вещите лица дават усреднена оценка между данъчната оценка на имота и пазарната му цена. Разбира се имат някакви формули съобразно проценти на изхабяване, ползване, година на построяване и т.н.
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron