начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Съпружеска имуществена общност

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съпружеска имуществена общност

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 10:29

Искам да попитам има ли начин без да се прекратява брака с развод, семейното жилище, придобито по време на брака, да стане собственост само на единия от съпрузите. Например чрез дарение...? Предварително благодаря.
Гост
 

Мнениеот Никой » 24 Яну 2006, 10:40

Не. Придобитото по време на брака може да бъде поделено само по съдебен ред и то с доказване на по-голям принос на единия от съпрузите.
Никой
 

Мнениеот Койчо от Конаре » 24 Яну 2006, 10:47

Тцъ, с дарение не може. Изобщо със сделка не може.
Освен двамата да прехвърлят собствеността на трето лице и после то - обратно на единия. :P Живо заобикаляне на закона.
Когато "важни причини налагат това" (не знам точно кои се смятат за важни), СИО може да се прекрати по съдебен ред. Ще се превърне в обикновена съсобственост и оттам нататък може да се дели или всеки да се разпорежда със своя дял.
Другият начин по време на брака е при принудително изпълнение върху вещ в СИО за дълг на единия съпруг.
Койчо от Конаре
 

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 10:51

ако единия от съпрузите има фирма ЕТ може да подпишат договор за паричен заем с свой добър приятел с уговорката че пари не се дължат .След това приятелят ще извади ИЛ и ще иска публична продан на апартамента.Съпругът който желае да придобие апартамента можце да участва в публ. продан и да изкупи зчастта на съпруга длъжник.След проданта парите които са получени от приятеля кредитор се връщат в семейството, апартамента е собственост на единия съпруг и еднинствените разходи които сте направили са по издаване на ИЛ и по изпълнителното производство.Има обаче опасност ако на проданта се се яви заинтересован от апартамента ви да се тръшнете повече парички
Гост
 

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 11:45

А могат ли да го прехвърлят по някакъв начин на детето си, което е на 3 годинки?
Гост
 

Мнениеот Никой » 24 Яну 2006, 11:51

Не, то не е правоспособно и може да извършва правни действия само с настойник респ. попечител, който в случая се явява негов родител.
Никой
 

Мнениеот + » 24 Яну 2006, 11:54

Могат. Колкото повече информация дадете за целта на занятието, толкова по-полезни могат да Ви бъдат участниците във форума.
+
 

Мнениеот Никой » 24 Яну 2006, 12:04

Е как ще могат като то е техен законен наследник?
Никой
 

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 12:07

Родител на единия от съпрузите има огромни задължения, които (евентуално) след смъртта му ще останат на наследниците му. В случая това са съпругата му и детето му, което както казах вече има апартамент - СИО. Целта на занятието е да стане така, че този апартамент да не може да бъде принудително иззет за погасяване на това задължение, останало по наследство. Дано сте ме разбрали...
Гост
 

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 12:10

Естествено, че могат да го дарят на детето си, какво като е на 3 години. Ще му се назначи особен представител за целта.
Гост
 

Мнениеот + » 24 Яну 2006, 12:14

Какъв е проблема просто да не приемат наследството - то е маса от задължения и права. Не приемат нито едното, нито другото. Ако целта на занятието е да спаси някой от имотите на човека с кредити - действайте сега.
+
 

Мнениеот Никой » 24 Яну 2006, 12:22

А ако приемат наследството по опис? Така в наследствената маса не се включват имотите на наследника с апартамент СИО.
Никой
 

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 12:28

+ написа:Какъв е проблема просто да не приемат наследството - то е маса от задължения и права. Не приемат нито едното, нито другото. Ако целта на занятието е да спаси някой от имотите на човека с кредити - действайте сега.

И за мен изхода е ДАРЕНИЕ НА ИМОТА от СИО-то и ОТКАЗ от наследството на родителите. Ако и те имат нещичко- някой и друг имот- да го прехвърлят своевременно - възмездно.
Гост
 

Мнениеот Койчо от Конаре » 24 Яну 2006, 12:34

За мен пък е напълно достатъчно приемане на наследството по опис или отказ от него. Без дарения.
Нали такъв е случаят: дядото/бабата на детето има дълг, а майката или бащата (син или дъщеря на дядото) има апартамент?
Иначе няма никаква пречка родител да дарява на малолетното си дете.
Колкото до възмездното прехвърляне на имоти от страна на дядото - биха могли да се атакуват от кредитора по реда на чл. 135 от ЗЗД.
Койчо от Конаре
 

Мнениеот + » 24 Яну 2006, 12:41

Не и ако става въпрос за недвижим имот, върху който се учреди ипотека - взема кредит, ипотекарния кредитор е с предимство.... Стана малко като за нероден Петко, "госта" изобщо не ни е казал трябва ли да "спасяваме" имот на дядото.
+
 

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 12:48

В случая имотите на дядото не ни интересуват. Целта е след време апартаментът - СИО, собственост на детето му, да не бъде обект на принудително изпълнение за погасяване дълговете на дядото.
Гост
 

Мнениеот Ем » 24 Яну 2006, 12:50

Отказът от наследство е напълно достатъчен, а и е най- евтин способ при прилагането на който наследниците на едно починало лице да не отговарят с личното си имущество по отношение неговите кредитори. При наследяване по опис има допълнително заплащане за оценки на имуществото на починалото лице, но ефектът е подобен. Не намирам смислено да се плаща допълнително за едно фиктивно дарение в полза на малолетното дете, най- вероятно внук на длъжника и бъдещ наследодател. Не че не може, но няма смисъл.
Ем
 

Мнениеот Никой » 24 Яну 2006, 12:57

Ако се откаже от наследството се отказва както от задълженията така и от правата, а при опис може да се възползва от имуществени права ако има такива в наследствената маса.
Никой
 

Мнениеот Ем » 24 Яну 2006, 13:17

Доколкото се разбра от въпроса задълженията на бъдещия наследодател са токлова големи, че се очаква правата, които притежава да не достигнат и евентуалните му кредитори да насочат принудително изпълнение към имотите на неговите наследници, приели наследството без опис. В този случай едва ли ще има какво да получат тези наследници, а и човекът пита как да си спаси имота СИО, което е в подкрепа на горното.
Питащият сам да си прецени какви са очакванията му относно размера на задълженията и съотношението на този размер към размера на правата, които той би придобил от своя наследодател.
Ем
 

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 13:20

Задълженията са над 30 000 лв.
Гост
 

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron