начало

Съдията (няколко мисли за него) Съдията (няколко мисли за него)

В помощ на работодателя-моля!

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


В помощ на работодателя-моля!

Мнениеот radini » 24 Май 2006, 10:56

Назначавам ръководен кадър на солидна заплата. Още от първия месец става ясно, че на този човек му липсват всякакви професионални качества, както и желание за работа. След няколко сериозни колегиални, безрезултатни разговора, връчвам предизвестие за освобождаване от работа. В отговор на това, незамения служител ми пуска болничен лист- "страхотен номер изпитан и при предните работодатели". До тук добре- ще чакам докато свърши болничния.

1.Какво да правя с дължимото възнаграждение? Не идва да си го получи, а в същото време ми говори, че се консултира с адвоката си. Да го пусна със запис ли, по пощата? Да изпратя уведомително писмо ли?.
Немога да проумея с какво точно ме заплашва.
radini
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Мар 2006, 13:27

Re: В помощ на работодателя-моля!

Мнениеот donna » 24 Май 2006, 11:15

Трудовото възнаграждение се изплаща в предприятието, където се извършва работата. Трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки. По писмено искане на работника или служителя трудовото му възнаграждение се превежда влог в посочената от него банка.

Нека се консултира с когото си ще ,Кодекса на труда много ясно е казал как се изплаща трудовото възнаграждение .Така ,че да идва да си го получи ,като не дойде на датата депонирайте сумата ,някой ден като дойде ще си го получи.

Това предизвестие връчено ли е,ако е връчено документирано ли е обикновенно работника се подписва ,че му е връчено /поне вие пишете ,че сте го връчили/,срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Така ,че ако сте го връчили и болнични да си вземе те не прекъсват предизвестието изтече ли срока на предизвестието трудовото правоотношение е прекратено ,оформяйте трудовата книжка
Последна промяна donna на 24 Май 2006, 11:45, променена общо 1 път
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот radini » 24 Май 2006, 11:27

Благодаря Donna,
Не можете да си представите как някои хора живеят с години на гърба на държавата в случая, а напоследък свикнахме и много ни харесва това, че все работодателя е лош.

Предизвестието съм го връчила срещу подпис, лично. Три дни след това пуска болничен за 36 дни и със сигурност не е в болница.
Значи ли това, че след като изтече предизвестието мога да го освободя. Нали 75 дни може да ме влачи с болничен и нямам право да го освободя?
radini
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Мар 2006, 13:27

Мнениеот donna » 24 Май 2006, 11:36

radini написа:Благодаря Donna,
Не можете да си представите как някои хора живеят с години на гърба на държавата в случая, а напоследък свикнахме и много ни харесва това, че все работодателя е лош.

Предизвестието съм го връчила срещу подпис, лично. Три дни след това пуска болничен за 36 дни и със сигурност не е в болница.
Значи ли това, че след като изтече предизвестието мога да го освободя. Нали 75 дни може да ме влачи с болничен и нямам право да го освободя?

Значи болничния е 36 дена това трябваше да го кажеи по рано ,защото ще изпаднем пак пред нов казус на КТ, А ИМЕННО имаме връчено предизвестие срока по който тече лицето е било здраво ,по време на предизвестието лицето си взема болничен ,ще се приложи ли закрилата по 333 от КТ ./в тоя случай познавам спорна практика за едните 333 важи и при предизвестие при последващ болничен па взет и той в последния ден на предизвестието ,при другите с изтичане на предизвестието се прекратява ТПО /

ПЪРВО МИ КАЖЕТЕ ПО КОЙ ЧЛЕН ГО ОСВОБОЖДАВАТЕ ЗА ДА ПРОДЪЛЖИ ДИСКУСИЯТА.

за обезщетението е то си е обезщетение и си е от ДОО правилата са следните
Когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 2 месеца от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 75 календарни дни.
В тези случаи паричното обезщетение не се изплаща на лица, които получават пенсия или обезщетение за оставане без работа, изплащано по Кодекса на труда, Закона за държавния служител и Закона за висшето образование
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: В помощ на работодателя-моля!

Мнениеот monteskio » 24 Май 2006, 11:49

Колегата " Donna " е напълно права. Ще направя обаче едно необходимо допълнение..

На първо място от съществено значение е основанието за прекратяване на трудовия договор и вида му. Ако е безсрочен и прекратяването е въз основа на липса на качества на работника, то независимо, че предизвестието е отправено преди започване на позлването на отпуска по болест, то самото прекратяване / връчване на заповед за уволнение=прекратяване/ще може да се осъществи след завръщане на работника от отпуска.
С други думи, през времето, когато работника позлва отпуска вие не можете да прекратите трудовото правоотношение, въпреки, че срока на предизвестието е изтекло.Това е така, понеже работникът се ползва със закрила от закона, а именно разпоредбата на чл.333 ал. 3 КТ. Тази закрила е по повод на работници , които са започнали ползването на разрешен отпуск, независимо какъв е неговия вид. Прекратяване на трудовия договор в този период / когато се позлва отпуска / може да бъде извършено само с разрешение на Испекцията по труда. Т.е. искането за разрешение трябва да бъде отправено преди прекратяването и трябва да бъде дадено преди изтичане на срока на предизвестие, ако се иска прекратяване в срока на разрешение отпуск.

Ето защо, заповед за прекратавяне на трудовия договор, без да се изисква разрешение, може да се връчи от момента на завръщане на работника и то със същата тази дата. Нито ден преди това.

През времето на позване на " болничен" на работника му се изплаща осигурително обезщетение от ДОО, фонд " Общо заболяване и майчинство" и това време се признава за трудов стаж.

От друга страна, трябва да имате достатъчно убедителни доказателства / констативни протоколи, рапорти/, че работника не притежава необходимите качества / знания, умения / за упражянване на поставените му задължения. Тези докаателства, ще ви бъдат необходими при евентуален трудов спор досежно законосъобразността на уволнението.


Повече информация относно критериите за законосъобразност на уволнение можете да прочетете тук: http://lex.bg/members/monteskio/


УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: В помощ на работодателя-моля!

Мнениеот donna » 24 Май 2006, 12:02

Мисля си така както е написано ,че става въпроса за 333 т.4 и тъй като предизвестието е започнало да тече то при връчването му лицето не се е ползвало със закрила . Чл.333 ал.4 КТ една последваща закрила ли касае и то само в случай ,че болничния лист продължава и след изтичане срока на предизвестието /ако си вземе 5 дни по средата някъде на 30 дневното предизвестие чл.333 ал.4 КТ няма се приложи ,а ако го вземе за срок по-дълъг от предизвестието или в последния ден от него ще се приложи/ Срещала съм различна практика .
Разбира се след като питащия уточни за 36 дни болнични и аз бих го посъветвала да изчака както монтескио горе написа за по-голяма сигурност и заради това да не правим практика по съдилищата за негово успокоение.

И в контекс на горното към колегите -ПРЕДИЗВЕСТИЕТО ПРЕКЪСВА ЛИ СЕ .............АКО СЕ РАЗБОЛЕЕ РАБОТОДАТЕЛ ФИЗИЧЕСКО ЛИЦЕ ЩЕ СЕ ПРЕКЪСНЕ ЛИ ПРЕДИЗВЕСТИЕТО ИЛИ ЮЛ БЪДЕ ОБЕВЕНО В ЛИКВИДАЦИЯ......... :D /ТОВА МАЙТАП/

ПИТА СЕ ЧЛ.333 Т.4 ПРЕКЪСВА ЛИ СРОКА НА ПРЕДИЗВЕСТИЕТО В СЛУЧАЙ НЕ СЕ ПОИСКА РАЗРЕШЕНИЕ НА ИНПЕКЦИЯТА ПО ТРУДА.
Сега кой крив кой прав?

А болничния обжалвахте ли.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот radini » 24 Май 2006, 12:14

Назначаването е по чл.68, ал.1, т.2.
Предизвестието по 328, т.4 или 5, забравих вече, но основанието е за несправяне с работата и липса на професионални качества.
Доказателства: Имам две заповеди за наказание, "мъмрене", "предупреждение за несправяне с работа" и разбира се свидетелските показания на целия персонал.
Това, което най-много ме ядосва, че този човек си живее цяла година чрез болнични и то добре платен. Ако заплатата му е 900 лева и обезщетението е 80 %, необходими са му двама работодателя за година, за да си живее прекрасно благодарение на кодекса на труда.
Пропуснах да спомена, че диагнозата е някакъв лек гинекологичен проблем, но затова пък приятелят е лекар.
radini
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Мар 2006, 13:27

Мнениеот monteskio » 24 Май 2006, 12:17

Donna,

Докато съм писал становището си , Вие сте си разменили по още един " пост" , който не съм прочел и там си споменала за закрилата по чл.333 КТ, за която аз писах.Така , че отговорът е пълен .

УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот donna » 24 Май 2006, 12:21

328 Т.5 КТ ще е , В тоя случай закрилата по 333 ал.4 КТ /практическите проблеми ,които възникват тук съм ги написала ,но тях ще ги коментирам с колеги КТ има хиляди дупки меко казано . / Можете да искате разрешениет на ИТ .

От кога е болничния и кога ви е представен -възможност за обжалване помислете.

За монтескио виж задала съм един въпрос по шантавия чл.333 т.4 КТ имаш ли мнение ?
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот pitasht » 25 Май 2006, 09:25

Според мен много работодатели напоследък отменят болничин листи и то доста успешно. Защо не пробваш това, ако болестта не е сериозна. Мисля, че за болничен над 30 дни трябва лекарска комисия, т.е не е един а три лекаря. Дано не съм в грешка и не те заблуждавам, но това би било силен коз. Пада болничния-пада закрилата!
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1364
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Мнениеот radini » 25 Май 2006, 10:54

На Инспекцията по труда не й се занимава, а заитерисован да обжалва болничния би трябвало да е НОИ.

Жалко за тази държава и разбира се за нейните граждани.
radini
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Мар 2006, 13:27

Мнениеот donna » 25 Май 2006, 11:07

Закон за здравето

Чл. 112. (1) Обжалванията и възраженията от страна на заинтересованите лица и органи (освидетелстваните, осигурителите, НОИ, Агенцията за социално подпомагане, фонд "Рехабилитация и социална интеграция" и органите на медицинската експертиза на работоспособността) се правят:
1. срещу решенията на лекуващия лекар - в 14-дневен срок от получаването им пред лекарската консултативна комисия;
2. срещу решенията на ЛКК - в 14-дневен срок от получаването им пред ТЕЛК;
3. срещу решенията на ТЕЛК - в 14-дневен срок от получаването им пред НЕЛК;
4. (изм. ДВ бр. 30/2006 г.) срещу решенията на НЕЛК - пред Административния съд - град София по реда на Административнопроцесуалния кодекс
(2) Заинтересованите лица и организации (освидетелстваните, осигурителите, териториалните поделения на НОИ и НЗОК) могат да обжалват в 14-дневен срок решения на ЛКК, с които се нарушават изискванията и редът при издаване на експертни решения за временна неработоспособност, и пред регионалния съвет по чл. 111.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron