начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Прекратявана на ТД с бременна жена???

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратявана на ТД с бременна жена???

Мнениеот klara76 » 10 Дек 2006, 12:12

Здравейте, ситуацията с наша бременна колежка излезе извън контрол. Нейните капризи започват да пречат при изпълнението на професионалните отношения на много от колегите във фирмата. Значи преди проявата на тези маниери фирмата беше напълно зад нея...(осигуряване, по либерално отношение от страна и на колеги и на управители, всичко което закона изисква и е в нейна полза е направено ), но.......... Кажете има ли някаква възможност във временто на тази колежка ТД да бъде прекратен....готови сме на всякакви обезщетения и т.н.


Безкрайно съм благодарна на всеки отзовал се и приятно прекарване на почивния ден.
klara76
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 19 Авг 2006, 14:28

Мнениеот gosho72 » 10 Дек 2006, 13:36

Има възможност за прекратяването на трудов договор с бременна работничка или служителка,но за това е необходимо изрично писмено разрешение от Областната Инспекция по труда,дадено конкретно за случая.Вашата служителка в момента е защитена от чл.333 от КТ-т.нар "предварителна закрила при уволнение".И за да я освободите от работа е необходимо да са налице основания по чл.328,ал.1,т.2,3,5 и 11 от КТ,а именно:

- закриване на част от предпиятието или съкращаване в щата;
- намарение обема на работа;
- липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
- промяна изисквания за заемане на длъжността,за които лицето не отговаря.

При условие,че е налице една от тези предпоставки следва да подадете молба до ОИТ,с която да искате разрешение за прекратяване на трудовия договор.И едва при получено такова можете да я освободите от работа като и заплатите дължимите обезщетения по чл.220,222 и 224 от КТ.

Лично аз обаче се съмнявам,че инспекцията по труда ще даде разрешение за освобождаването и. :roll:
Когато се изкачваш нагоре по стълбата поздравявай!Защото когато се връщаш ще срещнеш същите хора !
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот fetisov » 10 Дек 2006, 15:31

Въпросът Ви е твърде неясен - става ясно само това, че при Вас работи бременна работничка, с която желаете (Вие) да прекратите трудовия договор! Доста съмнително е дали тя проявява "капризи", чрез които "ситуацията излиза извън контрол", защото за всеки работодател една бременна работничка по принцип не е сред най-желаните между работещите във фирмата, но... това много често се дължи на субективната оценка на самия работодател, за когото законовите разпоредби в такива случаи му се струват твърде ограничаващи го в правата му. Нещата, за които говорите ("осигуряване", "всичко, което законът изисква и е в нейна полза" и др.под.) аз не бих квалифицирал като КАПРИЗИ, а като ПРАВА, произтичащи от закона, с които всеки (в т.ч. и работодателя) е длъжен да се съобразява, колкото и неприятно да е за него самия това!!!
Ще уточня написаното от колегата gosho72 в смисъл, че закрилата на бременни работнички и служителки е уредена в чл.333, ал.5 от КТ, т.е. Вие можете да прекратите ТПО с нея чрез предизвестие САМО НА ИЗРИЧНО ПОСОЧЕНИТЕ ТАМ ОСНОВАНИЯ, които никак не са много - чл.328, т.т. 1, 7, 8, 9, 12, чл.330, ал.1 (ако ги прочетете ще видите колко вързани са Ви ръцете в дадената хипотеза!), както и в чл.330, ал.2, т.6, но в този случай (при дисциплинарно уволнение) се изисква предварително разрешение на съответната ИТ. Нещо повече, ако въпросната работничка ползва отпуск за бременност и раждане или след започване на ползването му, Вие (ще) можете да я уволните по Ваша инициатива само на основание чл.328, ал.1, т.1 КТ т.е. при закриване на предприятието (което не Ви го пожелавам!).
Най-добре е да се разберете с нея. Можете да пробвате възможността по чл.331 от КТ, макар че (откровено казано) не виждам кой знае какви шансове...
Иначе ако сте готови на всякакви обезщетения, давайте както си знаете - даже и да бъде признато уволнението за незаконно ще й платите обезщетението по чл.225, ал.1 КТ, както и разноските по делото, ще трябва да я възстановите на работа респ. да и платите осигуровките за времето, през което не е работила поради незаконно уволнение, но... нали сте готови на всякакви обезщетения, какво толкова !?
fetisov
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 31 Май 2006, 17:40


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron