начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

работна обстановка

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


работна обстановка

Мнениеот павел » 01 Окт 2004, 23:52

Служители сме в държавно предприятие.От една година имаме нов Директор, който подлага почти целият персонал на системен тормоз, изразяващ се в непрекъснати неоснователни упреци за несправяне с работа, заключване на външна врата в 8.00 за да провери кой закъснява, размахва докладни тип доноси от наши подчинени с неоснователни и недоказуеми обвинения срещу колеги, за които всички знаем, че са трън в очите му, служи си с интриги. Тежко ни ако изразим мнение различно от неговото, ако си позволим опит да се защитим от нападките му, ако не се чувстваме виновни, ако недай си боже споменем нещо добро за "времето преди него" и то с едничка цел да си свършим работата. Веднага ни се разпорежда да направим обратното. Оставаме часове след работно време за да правим безкрайни сведения ...Обстановката е толкова напрегната, че вече два пъти се налага да викаме "бърза помощ" за колеги с не съсвсем стабилно здраве...Как да си помогнем? Не е възможно да няма правен път....
павел
 

Re: работна обстановка

Мнениеот donna » 02 Окт 2004, 00:14

опишете случая в жалба адресирана до горестоящия орган на който тоя "директор" е подчинен ,инспекцията по труда и синдикатите

нормативна база

Чл. 127. (1) (Предишен текст на чл. 127, ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работодателят е длъжен да осигури на работника или служителя нормални условия за изпълнение на работата по трудовото правоотношение, за която се е уговорил, като му осигури:

(2) (Нова, ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работодателят е длъжен да пази достойнството на работника или служителя по време на изпълнение на работата по трудовото правоотношение

Редовно работно време
Нормална продължителност на работното време

Чл. 136. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа.
(2) (Отм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.).
(3) (Изм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Нормалната продължителност на работното време през деня е до 8 часа.
(4) (Доп., ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Нормалната продължителност на работното време по предходните алинеи не може да бъде удължавана, освен в случаите и по реда, предвидени в този кодекс.
(5) (Отм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.).


Чл. 404. (1) (Изм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.) За предотвратяване и преустановяване на нарушенията на трудовото законодателство, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" и нейните органи, както и органите по чл. 400 и 401 по своя инициатива или по предложение на синдикалните организации могат да прилагат следните принудителни административни мерки:
1. (изм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.) да дават задължителни предписания на работодателите и длъжностните лица за отстраняване на нарушенията на трудовото законодателство, включително и на задълженията по социално-битовото обслужване на работниците и служителите, както и за отстраняване на недостатъците по осигуряването на здравословни и безопасни условия на труда;

Сигнална функция на синдикалните организации
Чл. 406. (1) Синдикалните организации имат право да сигнализират контролните органи за нарушения на трудовото законодателство, както и да искат административно наказание за виновните лица.
(2) (Нова, ДВ, бр. 25 от 2001 г.) В изпълнение на функциите си по ал. 1 представителите на синдикалните организации имат право:
1. да посещават по всяко време предприятията и другите места, където се извършва работата, както и помещения, ползвани от работниците и служителите;
2. да изискват от работодателя обяснения и представяне на необходимите им сведения и документи;
3. да се осведомяват пряко от работниците и служителите по всички въпроси по спазване на трудовото законодателство.
(3) (Нова, ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Представителите на синдикалните организации при изпълняване на сигналната си функция са длъжни да спазват условията по чл. 403, ал. 1.
(4) (Предишна ал. 2, ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Контролните органи са длъжни да уведомят синдикалните организации за взетите мерки в едномесечен срок.
Сигнална функция на контролните органи
Чл. 407. Когато контролните органи установят закононарушения, които съдържат данни за извършено престъпление или други правонарушения, те са длъжни да уведомяват органите на прокуратурата.
Чл. 414. (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.)
(1) Работодател или длъжностно лице, което наруши разпоредбите на трудовото законодателство, ако не подлежи на по-тежко наказание извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, се наказва с глоба в размер от 250 до 1000 лв.
(2) За повторно нарушение наказанието е глоба в размер от 500 до 2000 лв.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: работна обстановка

Мнениеот павел » 02 Окт 2004, 00:28

Благодаря, но има и проблем- водим се на ненормиран работен ден за което ползваме допълнителни дни към год отпуска( често сме на терен и се прибираме късно или изобщо не смогваме да се приберем, което изобщо не е извинение ако закъснеем на другия ден за работа).Тогава в сила ли са чл. които цитирате?
павел
 

Re: работна обстановка

Мнениеот donna » 02 Окт 2004, 00:39

чл.139 ал.4 от КТ -За някои категории работници и служители поради особения характер на работата им работодателят след консултации с представителите на работниците и служителите, доколкото в колективния трудов договор не е предвидено друго може да установява ненормиран работен ден. Работниците и служителите с ненормиран работен ден са длъжни при необходимост да изпълняват трудовите си задължения и след изтичането на редовното работно време. Работата над редовното работно време в работни дни се компенсира с допълнителен платен годишен отпуск, а работата в почивни и празнични дни - с увеличено възнаграждение за извънреден

При ненормиран работен ден закона казва,че при необходимост работниците са длъжни да изпълняват трудовите си задължения след изтичане на работното време ,при вас така ли е или случая не е точно такъв? Имам предвид необходимост ли е или приумица ....... ?
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: работна обстановка

Мнениеот павел » 02 Окт 2004, 00:58

необходимост е, но не за да правим справки ,а за да ходим на терен .Тук е и вторият ни спор- не всички колеги ходят на терен/просто не им е в задълженията/ а и те ползват допълнителен отпуск и работно облекло?
павел
 

Re: работна обстановка

Мнениеот donna » 02 Окт 2004, 10:06

какво значи да ходят на терен , нещо не го схванах , вижте какво пише в дл. х-ка , всекий случай е индивидуален и тъй като по-горе пишете ,че оставате до много късно то работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. , при вас колко часае в случая почивката /имам предвид кото оставате до късно /
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: работна обстановка

Мнениеот павел » 02 Окт 2004, 10:41

често нямаме 12 ч.почивка, но не това ни притеснява такава ни е професията - по-скоро обидите, незачитането на труда ни, и непрекъснатото напрежение, че всеки момент може да те "изправят пред колектива" като на партийно събрание- без право на глас.Всичко приключва светкавично.Има ли начин да потърсим сметка за нанесени обиди и униженята на които ни подлага.
павел
 

Re: работна обстановка

Мнениеот донна2 » 02 Окт 2004, 12:33

Междудневната почивка от 12ч е задължителна , напишете една жалба както ви посъветвах в самото начало и опишете обстановката /без да твърдите ,че ви обижда ,защото отивате към наказателното право ,а там нещата са по-различни/
донна2
 

Re: работна обстановка

Мнениеот павел » 02 Окт 2004, 17:18

Благодарим, донна2, ще опитаме.(ние и сега сме на работа) .
павел
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron