начало

ВКС решава: Може ли третото лице-помагач да предяви преклудирани за ответника възражения ВКС решава: Може ли третото лице-помагач да предяви преклудирани за ответника възражения

Въпрос за договор по чл. 70

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за договор по чл. 70

Мнениеот kivanov » 16 Окт 2007, 20:36

Здравейте,
Имам следния въпрос:
Имам сключен договор с ******, по член 70 от КТ (без връзка с други членове) с изпитателен срок от 6 месеца като е упоменато, че след изтичане на тези 6 месеца, ако реша да напусна трябва да го направя с предизвестие от 30дни(както и че договора е в полза на работодателя) Ето го и въпроса.. Сега след като са минали 2 месеца и натрупах толкова нерви, колкото не мога за цяла година иначе, искам да напусна (а и намерих по-добро предложение) нужно ли е предизвестие? ако да от колко дни.. и в добавка към това в договора ми пише "8 часов работен ден 5 работни дни в седмицата", но първият месец работих по 10 часа (като 2 са били почивка) и след това започна работата на смени от по 12 часа, може ли това да бъде някакво основание за прекратяване на договора (дори да има устна уговорка, че няма проблем да се работи на смени)?
Благодаря предварително на всички, като с удоволствие бих помогнал за компютърни проблеми като благодарност :)
kivanov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 16 Окт 2007, 20:26

Мнениеот kali75 » 17 Окт 2007, 08:42

след като изпитателния срок е уговорен в полза на работодателя, значи със сигурност трябва да пуснете предизвестие.В този случай само работодателят Ви има право да го прекрати без предизвестие. 30 дневен е срока на предизвестието Ви към работодателя, но го пуснете с Вх.№ за да имате доказателство. Другият вариянт е да не го спазите, но работодателят Ви има право да задържи заплатата за последният месец.
kali75
Потребител
 
Мнения: 144
Регистриран на: 12 Фев 2007, 13:42

Мнениеот ivankavrakov » 22 Окт 2007, 11:26

При срочен договр, какъвто е договорът по чл.70 от КТ, срокът на предизвестие е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора (чл.326, ал.2 от КТ).
Направете си добре сметката, какво ще спечелите икакво ще загубите, ако не искате да спазите предизвестието.
Направете опит и за преговори за прекратяване по взаимно съгласие.
ivankavrakov
Потребител
 
Мнения: 284
Регистриран на: 26 Сеп 2007, 08:10
Местоположение: някъде в България

Мнениеот Julyan » 22 Окт 2007, 11:37

Не мога за разбера поради каква причина приемате договора по чл. 70 от КТ за срочен. Срочните договори и договорите със срок за изпитване са две отделни категории. Ако, при договора по чл. 70 КТ, нищо специално не е уговорено, следва да се прилагат правилата, относими към окончателните трудови договори, а такива, по общо правило, са безсрочните. Срочният трудов договор е изключение, което, за да се прояви, следва да се предвиди изрично и то в ограничен брой случаи.
Затова считам, че ако срокът по чмл. 70/КТ е договорен само в полза на работодателя, то при напускане работникът/ служителя дължи едномесечно писмено предизвестие.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот monteskio » 22 Окт 2007, 13:43

Julyan написа:Не мога за разбера поради каква причина приемате договора по чл. 70 от КТ за срочен. Срочните договори и договорите със срок за изпитване са две отделни категории. Ако, при договора по чл. 70 КТ, нищо специално не е уговорено, следва да се прилагат правилата, относими към окончателните трудови договори, а такива, по общо правило, са безсрочните. Срочният трудов договор е изключение, което, за да се прояви, следва да се предвиди изрично и то в ограничен брой случаи.
Затова считам, че ако срокът по чмл. 70/КТ е договорен само в полза на работодателя, то при напускане работникът/ служителя дължи едномесечно писмено предизвестие.



Колегата е напълно прав. Договорът със срок за изпитване не е срочен, нито безсрочен. Според мен самия термин в КТ - "договор със срок за изпитване " е малко неясен. По добре би било този раздел да се именува " уговорка за изпитване " при срочен или безсрочен договор. Но това е една друга тема ... :)


УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот monteskio » 22 Окт 2007, 13:43

...
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron