начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Имущество

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Имущество

Мнениеот Анонимен » 20 Фев 2005, 04:33

Уважаеми господа юристи,моля за помощ по следния въпрос :
Какво е съдържанието на термините "имущество" и "движимо имущество",употребени в чл.12 от ЗОДФЛ.Задължително ли е "имуществото" да има материален характер?
Всъщност конкретният ми въпрос е са ли компенсаторните инструменти,издадени по реда на ЗОСОИ и ЗСПЗЗ, "имущество" или "движимо имущество".В ЗОДФЛ липсва определение на тези термини,поради което предполагам,че се прилага някаква по-обща правна дефиниция,но не знам каква е тя.Моля за Вашата помощ и предварително Ви благодаря.
Анонимен
 

Re: Имущество

Мнениеот gega » 20 Фев 2005, 11:52

В българското обективно право, демк в нормативните актове, терминът имущество носи три различни понятия в зависимост от целта на съответния нормативен акт. "Имущество" като имуществен комплекс, т. е. съвкупност от имуществени права и имуществени задължения - това е най-общото понятие, например търговското предприятие, наследствената маса и масата на несъстоятелността попадат под това понятие за имущество. 2) "Имущество" като съвкупност от имуществени права - права върху вещи (право на собственост, ограничени вещни права), облигационни и търговски - право на вземания (парични и непарични), права на интелектуалната собстевност и авторски права, наследствени права пр. и 3) "Имущество" като синоним на имот (недвижима вещ).
И сега конкретно по ЗОДФЛ - имуществото обхваща всички доходи, пидобити по време на данъчния период - 1 календарна година. Тези доходи формират данъчната основа, а тя, намалена с необлагаемите доходи - мисля, че в чл. 12 от закона са изброени, представлява облагаемата основа, върху която се начислява съответната данъчна ставка!
gega
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron