начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Казус Инструкция, издадена на основание отменен чл, от закон

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус Инструкция, издадена на основание отменен чл, от закон

Мнениеот p.tsoneva » 15 Сеп 2008, 11:56

Какво се случва когато Министър издава Инструкция, на основание на член от закон, който в последствие е отменен, но инструкцията не е изрично отменена. Има ли тя правно действие?
p.tsoneva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Сеп 2008, 11:52

Re: Казус Инструкция, издадена на основание отменен чл, от закон

Мнениеот Inspector_MBP » 30 Сеп 2008, 20:55

Какво се случва когато Министър издава Инструкция, на основание на член от закон...

Ами когато министърът издава инструкцията, нищо особено не се случва. Имаме си нова инструкция. :lol:

От оскъдната информация която сподеяте става ясно, че:
Имаме инструкция издадена от министър, въз основа на конкретен законов текст. Същата е действала определено време редовно. В последствие, обаче законовият текст е отменен и въпросът е продължава ли инстукцията да произвежда правно действие, от този момент нататък.

Според мен не може да се отговори еднозначо и по категоричен начин, на така поставения въпрос. Както знаем има различни правно-технически способи за отмяна на един НА или отделни негови норми. Нова може да стане изрично, а също така мълчаливо, чрез нов нормативен акт, който урежда същата правна материя.

Отношение към проблема има следния, законов текст:
ЗНА - извлечение:
Чл. 13. (1) Актът по прилагане на закон губи изцяло или отчасти сила едновременно с пълното или частичното отменяване на закона съобразно обсега на отменяването.

(2) Новият закон може да разпореди да останат временно в сила всички или някои разпоредби на акта по прилагане на отменения закон, ако те са съвместими с разпоредбите на новия закон.


За да се приложи правилно чл. 13 ЗНА, според мен, следва да се има предвиф правната природа на акта по прилагане на закона, както и правно техническия способ използван за отмяна на законовия текст.
Инструкциите както всеки подзаконов нормативен акт се издават за да уредят с по висока степан на конкретизация обществените отношения по прилагане на нормативните актове с по-висша юридическа сила.
По конкретно инструкциите са НА, които (в случая) министърът издава, за да укаже на подчинените си, как да прилагат законът, чието изпълнение е възложено на неговото ведомство.

В този смисъл, ако законовият текст, касае правомощие, което е отменено, би следвало и самата инструкция да не се прилага, тъй като тя само дава указания как да бъде изпълнено даденото правомощие, а щом то вече не съществува, инструкцията губи своя предмет на правна регулация.

По интересно е, какво ще стане, например ако законовият текст, касае правомощие, което не е отменено, а само технически е променено мястото му в новия закон. Аз считам, че в този случай, инстукцията би следвало да продължи да се прилага, тъй като законовата регулация релевантните на обществени отношения, напрактика не е променена. Ако се приеме противното становище, би се създало едно положение на неопределеност в прилагането на важни законови текстове, уреждащи понякога критични обществени отношения.
Като илюстрация на думте си бих посочил ЗМВР. Този закон депутатите обичат да променят през 2-3 часа. Към него съществуват десетки инструкции, регламентиращи в детайли прилагането на различни негови текстове, например инструкцията за задържане на лица в поделенията на МВР. При приеманетно на нов закон, който на практика не изменя правната уредба на полицейското задържане, но променя номерацията на членовете, които го уреждатм значи ли че полиейските служители биха могли да не се съобразят с разпоредбите на иструкцията, създадена за предния закон ???

Има още много хипотези разбира се. Може би, ако конкретизирате въпроса си би се получила по ползотворна дискусия.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Re: Казус Инструкция, издадена на основание отменен чл, от закон

Мнениеот Inspector_MBP » 30 Сеп 2008, 21:00

Както знаем има различни правно-технически способи за отмяна на един НА или отделни негови норми. Нова може да стане изрично,
:oops:

"Нова" да се чете "Това" ! И защо не мога да си "ремонтирам" мненията ??? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Re: Казус Инструкция, издадена на основание отменен чл, от закон

Мнениеот advokat__nikolov » 01 Окт 2008, 21:05

Няма как да стане просто. Все едно щепселът да е изключен от контакта и да искате да ви работи печката.
advokat__nikolov
 


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron