начало

Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД

Сделка с имот и дължимо ДДС по чл.26 от З

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Сделка с имот и дължимо ДДС по чл.26 от З

Мнениеот sildicheva » 03 Ное 2008, 17:59

Здравейте,

Имам следният проблем и се надявам на компетентен отговор:

През м. Март си закупих жилище преди Акт 16. Договорената ми цена е с ДДС и е вписана в предварителния договор като такава. Изповядахме сделката при нотариус, заплатихме си дължимите: местен данък, такса вписване на имота и т.н.
Сега, 8 месеца по - късно, като дойде време да ни дадат ключовете ( с 5 месеца закъснение от срока, споменат в договора) ни информираха, че дължим такса мощност (прикачване електромер) 696 лв и ДДС върху местния данък и таксата вписване.

След лудо консултиране със служители на НАП (познати и непознати), нотариус и адвокат, всички бяха на мнение, че не трябва да дължа това ДДС (счетоводството на строителя твърди, че го дължа на основание чл. 26 от ЗДДС).

Никога никой не ми е споменавал, че ще има още такси, които ще платя (които ще увеличат дан. основа на жилището).

В договорът ми е записано: след заплащане на стойността на жилището и всички дължими такси и данъци според чл. 26, т.3 ал.1 от ЗДДС, и придобиването на Акт 16, продавачът се задължава да прехвърли нотариялно собствеността върху имота на купучава в едномесечен срок.

Въпросите ми са: имат ли право да ми изискват да плащам ДДС върху нещо, което аз съм си платила с лични средства преди 8 месеца? Имат ли право да ме карат да плащам това ДДС при положение, че имам от 8 месеца нот. акт?

Изобщо ситуацията е такава, че според адвокатите, с които се консултирах, ако се стигне до съд, то аз със сигурност ще спечеля делото, защото при положение, че имам нот. акт, това значи, че съм си платила всичко преди да се прехвърли имота. (Само да поясня, че сме ползвали банков кредит за пукупката)

Извинете ме за обърканото и пърхащо обяснение, но ми е трудно да събера мислите си точно в момента. Ако имате нужда от още информация, ще пиша пак.

Благодаря предварително за съдействието и за мненията!!!
sildicheva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Ное 2008, 17:45

Re: Сделка с имот и дължимо ДДС по чл.26 от З

Мнениеот prnedev » 03 Ное 2008, 18:27

За местния данък - продавача не е ли включил ДДС върху местния данък и нотариалните такси в продажната цена?
Всъщност, кой ви го иска това ДДС? Продавача на апартамента или данъчните? Данъчните едва ли ще ви искат такова нещо... а се чудя продавачите къде са спали тогава. Иначе ДДС върху местния данък и т.н. такси се дължи.

Приказката е вече "имат ли право сега да искат да им се доплати и тази такса мощност (електромер) дали влиза към Акт 16.

Така че, най-добрия вариант е да оспорвате, че сте платили необходимото, когато му е било времето.
Колкото до мнението на данъчните... прави са, доколкото вие няма да внасяте ДДС по сметка на НАП ;-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Сделка с имот и дължимо ДДС по чл.26 от З

Мнениеот sildicheva » 04 Ное 2008, 09:25

Строителят изисква да платим на него това ДДС. Зная, че се дължи такъв върху местните данъци и такси и такса вписване на имота. Проблемът е, че явно хората от страна на строителя не са включили това ДДС в цената на имота, която сме заплатили, просто добре са си поспали преди нотариалното прехвърляне на имота и сега, 8 месеца по - късно се събудихме от зимен сън.

По отношение на таксата мощност, която пак трябвало аз да платя, просто не зная как да процедирам. Апартаментът ще бъде издаден по Акт 16 )разрешение за експлоатация), което на строителен език означава, че трябва да имаш ток и вода, както и да е напълно завършен. Но всички знаем в днешни дни колко размити са вече всички тези понятия....издават ти на Акт 16, но всъщност апартамента ти е изграден до шпакловка и замазка. Иди, че спори!

Това е ситуацията!
sildicheva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Ное 2008, 17:45

Re: Сделка с имот и дължимо ДДС по чл.26 от З

Мнениеот sunrise » 07 Ное 2008, 10:23

Тоест в нотариалният Ви акт пише, че цената е.....с ДДС , а те твърдят ,че не е начислено ДДС и това е цената на апартамента без него , така ли?
И що за щуротии за ДДС върху данък ?Нотариусът пък си начислява таксата с ДДС и когато сте я платили , Вие сте платили и ДДС-то.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сделка с имот и дължимо ДДС по чл.26 от З

Мнениеот prnedev » 10 Ное 2008, 18:42

sunrise написа:И що за щуротии за ДДС върху данък ?Нотариусът пък си начислява таксата с ДДС и когато сте я платили , Вие сте платили и ДДС-то.


ЗДДС написа:Чл. 26. (3) Данъчната основа по ал. 2 се увеличава със:
1. всички други данъци и такси, в т. ч. акциз, когато такива са дължими за доставката;
3. съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, като например комисиона, опаковане, транспорт, застраховка и други, пряко свързани с доставката;


в точка 3. се включва нотариуса, както и таксите за вписването в имотния регистър, а че се получава двойно ДДС за нотариалната такса... (един път от нотариуса, и още един път в данъчната основа на апартамента, когато тези такси са за сметка на купувача), това не са го съобразили... но какво да се прави...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Сделка с имот и дължимо ДДС по чл.26 от З

Мнениеот SashkoS » 19 Ное 2008, 12:04

Недев е абсолютно прав, и мен много пъти са ме питали що за щуротия е това, особенно с двете ДДС-та на нотариуса, но закона си е закон.

Друг е въпросът в случая - в НА какво точно пише "цената на недв. имот е хххх.хх с ДДС" ли?
Ако е така - това ДДС е ДДС-то което се начислява при продажбата на всичко описано в НА. Ако продавачът в момента на продажбата не си е спомнял какво пише в ЗДДС по въпроса си е негов проблем. Т.е. цената, съдържаща дължимият ДДС е определена, а как точно да си изчисли данъка продавача и колко ще остане от тази сума за него е въпрос на математика. Сумата за плащане е ясно и точно определена и не подлежи на корекция.
Ако в НА пише без ДДС или нещо различно, вече е друго.
Разни други неща като електромери, свързване към ел. мрежа и т.н. е спорно дали влизат в цената на апартамента.

П.П. Между другото това ДДС върху суми ДЪЛЖИМИ И ПЛАТЕНИ ОТ КЛИЕНТА НА ДРУГИ ЛИЦА много обърква фактурите, защото данъчната основа за начисление на ДДС е различна от данъчната основа, която искаш от клиента и се чудиш кое къде да пишеш.
SashkoS
Потребител
 
Мнения: 455
Регистриран на: 24 Яну 2008, 12:23


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron