начало

Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД

ПРИДОБИВНА ДАВНОСТ И ЗАВЕЩАНИЕ

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ПРИДОБИВНА ДАВНОСТ И ЗАВЕЩАНИЕ

Мнениеот viktorina » 03 Май 2011, 11:33

Здравейте колеги!
Пиша с молба за съдействие по следният казус.
Лицето А става собственик на магазин чрез упражняване на непрекъснато владение от 1998г.до 2008г. През 2000г. имотът формално е закупен ЕТ на бащата на А. От 1996г - до 1998г. - за имота е имало предратилене договор за покупко-продажба между бащата на предишните собственици и бащата на А. Владениета никога не ебило оспорвано от формалният собственик. През м. Октомври 2008г. наследодателят умира и оставя завещание, с което завещата имота на дъщеря си А. През м. Декември 2008г. А прави нотариален акт по давност и по завещание за имота.
През м. Декеври 2009г. брата на А - Б, който е също син на наследодателя завежда дело за делба за въпросният имот, като оспорва давността и иска намаляване на завещанието за допълване на запазена част. на първа инстанция искът за делба се отхвърля, т.к. съдът приема че имота е собственост на А по давност и тя черпи правата си от давността, а не от завещанието.
Въззивната инстанция отхвърля решениета на първоинстанционният съд и намалява завещателното разпореждане до размера на запазената част на Б. Мотиви - след като наследодателя, в качеството си на собственик е оставил завещание имота не може да е придобит от А по давност. Сега съм в срок за касационно обжалване и чета от наколко дни практика на ВКС по този въпрос. Намерих три, в които се казва, че само посочените в закона причини, прекъсват придобивната давност. Моля някой ако е имал подобен казус и е срещал решения, касаещи прекъсването на давността да пише. Влезил в сила решенения на по-долните съдилища също ще ми свършат работа!
Благодаря предварително!
viktorina
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Апр 2011, 20:46

Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron