- Дата и час: 12 Яну 2025, 00:41 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
НАРЕДБАТА!
|
|
28 мнения
• Страница 1 от 2 • 1, 2
НАРЕДБАТА!
НАРЕДБА № 2 ОТ 29 ОКТОМВРИ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТА ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ
ИЗДАДЕНА ОТ ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ
Обн. ДВ. бр.99 от 9 Ноември 2004г.
Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за провеждане на изпита за адвокати и младши адвокати.
Чл. 2. Изпитът се провежда ежегодно в две сесии - през месец юни и през месец ноември.
Чл. 3. Всеки изпит се обявява с решение на Висшия адвокатски съвет, което се обявява в два национални всекидневника и в страницата на Висшия адвокатски съвет в Интернет, и съдържа датата, мястото и началото на провеждане на изпита.
Чл. 4. (1) Изпитът се провежда от комисия в състав: петима членове адвокати, от които поне двама хабилитирани преподаватели или научни работници по правни науки. Председателят на комисията е представител на Висшия адвокатски съвет.
(2) Комисията се определя със заповед на председателя на Висшия адвокатски съвет, в която се посочват и трима резервни членове.
(3) При отсъствие на редовен член на комисията той се замества с резервен член, определен от председателя на комисията.
Чл. 5. (1) За една изпитна сесия се съставя една комисия.
(2) Комисията взема решения само присъствено и в пълен състав с обикновено мнозинство.
(3) Председателят на комисията ръководи нейната работа, следи за спазване на правилата за провеждане на изпита и обявява началото и края на изпитния ден.
Чл. 6. (1) Кандидатът се легитимира пред комисията с документ за самоличност.
(2) По време на изпита кандидатът може да ползва нормативни актове и съдебна практика.
(3) По време на изпита не се допуска ползването на компютри, мобилни телефони и други технически средства.
Чл. 7. (1) Изпитът е писмен и устен с оценка "издържал" и "неиздържал".
(2) Кандидатът, който не е издържал писмения изпит, не се допуска до устен изпит.
(3) Списъкът на допуснатите до устен изпит се изготвя и подписва от комисията и се обявява публично във Висшия адвокатски съвет и в страницата на Висшия адвокатски съвет в Интернет най-късно седем дни след провеждането на писмения изпит.
Чл. 8. (1) Тематичният конспект за изпита се утвърждава от Висшия адвокатски съвет и се изпраща на всички адвокатски съвети.
(2) Тематичният конспект може да бъде променян с решение на Висшия адвокатски съвет, взето не по-късно от три месеца преди провеждане на изпита.
(3) Адвокатският съвет на колегията, в която кандидатът желае да бъде вписан като адвокат или младши адвокат, предоставя на кандидата тематичен конспект за изпита.
Чл. 9. (1) Кандидатът за адвокат или младши адвокат подава писмено заявление за участие в изпита до адвокатския съвет на колегията, в която желае да бъде вписан.
(2) Заявлението съдържа трите имена на кандидата, единния му граждански номер и адрес.
(3) Към заявлението се прилагат в оригинал или нотариално заверен препис диплома за завършено висше юридическо образование и удостоверение за придобита юридическа правоспособност.
(4) За изпитната сесия през месец юни заявлението с приложенията към него се подава най-късно до 30 април, а за изпитната сесия през месец ноември - най-късно до 30 септември.
Чл. 10. (1) Адвокатският съвет разглежда подадените заявления с приложенията към тях на първото заседание след постъпването им, но не по-късно от 7 май за изпитната сесия през месец юни и не по-късно от 7 октомври за изпитната сесия през месец ноември.
(2) Решението, с което адвокатският съвет допуска или не допуска кандидата до изпит, подлежи на обжалване до Висшия адвокатски съвет от кандидата и от контролния съвет в седемдневен срок от съобщението.
(3) Жалбата по предходната алинея се изпраща на Висшия адвокатски съвет ведно с преписката в тридневен срок от постъпването й.
(4) Висшият адвокатски съвет разглежда жалбата на първото заседание след постъпването й, но най-късно до изготвянето на общия списък на участниците в изпита, и се произнася с решение, което е окончателно.
(5) Документите на кандидата, който е допуснат до изпит от Висшия адвокатски съвет, остават във Висшия адвокатски съвет, който вписва кандидата в общия списък на участниците в изпита. След приключване на изпита документите се връщат на кандидата по реда на чл. 16, изречение 2.
Чл. 11. (1) Адвокатските съвети изпращат списъци на лицата, които ще участват в изпита, ведно с подадените от тях заявления и приложенията към тях на Висшия адвокатски съвет не по-късно от 15 май за изпитната сесия през месец юни и не по-късно от 15 октомври за изпитната сесия през месец ноември.
(2) Заявлението с приложенията към него, подадено след срока по чл. 9, ал. 4, се изпраща на Висшия адвокатски съвет с отбелязване, че е просрочено, а кандидатът се уведомява от адвокатския съвет, че може да се яви на следващата изпитна сесия.
(3) Когато заявлението с приложенията към него не съответства на изискванията на чл. 9, ал. 2 и 3, адвокатският съвет уведомява кандидата да го поправи. Поправеното в срока по чл. 9, ал. 4 заявление се изпраща на Висшия адвокатски съвет по реда на ал. 1.
(4) Изпратените на Висшия адвокатски съвет заявления в нарушение на чл. 9, ал. 2 и 3 се връщат на адвокатския съвет от председателя на Висшия адвокатски съвет, като кандидатът се уведомява, че не се допуска до изпит.
(5) Изпратените на Висшия адвокатски съвет заявления в нарушение на чл. 9, ал. 4 остават във Висшия адвокатски съвет, като кандидатът се уведомява, че може да се яви на следващата изпитна сесия.
(6) Висшият адвокатски съвет съставя общ списък на участниците в изпита, който се обявява публично във Висшия адвокатски съвет и в страницата на Висшия адвокатски съвет в Интернет три дни преди датата на изпита.
Чл. 12. (1) На писмения изпит се проверяват уменията на кандидата за практическо приложение на теоретичните знания по право чрез решаване на казус.
(2) За писмения изпит комисията съставя три казуса от областта на гражданскоправните науки (материално и процесуално право) и три казуса от областта на наказателноправните науки (материално и процесуално право).
(3) След обявяване на началото на писмения изпит един от кандидатите, определен чрез жребий, изтегля един казус от областта на гражданскоправните науки (материално и процесуално право) и един казус от областта на наказателноправните науки (материално и процесуално право).
(4) Кандидатът има право да избере един от двата казуса за решаване.
Чл. 13. (1) Писменият изпит продължава три астрономически часа, като председателят на комисията обявява началото и края.
(2) За спазване на реда по време на писмения изпит председателят на Висшия адвокатски съвет назначава квестори измежду членовете на адвокатските съвети.
(3) Казусът се решава от кандидатите върху предварително получени бели листове, подпечатани с печата на Висшия адвокатски съвет.
(4) Писмената работа се поставя от кандидата в плик - голям формат, подпечатан с печата на Висшия адвокатски съвет, като в същия плик се поставя и плик - малък формат, подпечатан с печата на Висшия адвокатски съвет, в който се съдържа лист с трите имена, единния граждански номер и адреса на кандидата. Двата плика са предварително номерирани от комисията с един и същи номер, като пликът - малък формат, се запечатва от кандидата.
Чл. 14. (1) Комисията проверява казуса, поставя оценка "издържал" или "неиздържал" и нанася върху листа с казуса оценката, която се подписва от всички членове на комисията.
(2) Пликът - малък формат, се отваря след нанасяне и подписване на оценката върху листа с казуса, като името на кандидата и оценката от изпита се вписват в протокол.
Чл. 15. (1) На устния изпит се проверяват теоретическите познания на кандидата по право и уменията за практическото им приложение.
(2) Ако всички кандидати не могат да бъдат изпитани в обявения ден, изпитът продължава през следващите дни до окончателното му приключване.
(3) Кандидатът изтегля по един въпрос от областта на гражданскоправните науки (материално и процесуално право), наказателноправните науки (материално и процесуално право) и публичноправните науки.
(4) Оценката "издържал" или "неиздържал" се съобщава на кандидата веднага след приключване на изпитването.
(5) За устния изпит се съставя протокол, който се подписва от всички членове на комисията.
(6) Протоколът по предходната алинея се съхранява във Висшия адвокатски съвет.
Чл. 16. На успешно издържалия изпита се издава удостоверение от Висшия адвокатски съвет не по-късно от седем дни след приключването на изпита. Удостоверението се изпраща служебно на адвокатския съвет, допуснал кандидата до изпит, заедно с документите по чл. 10, ал. 5 за връчване на кандидата срещу подпис.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. (1) За изпитната сесия през месец декември 2004 г. заявлението с приложенията към него се подават от кандидата не по-късно от 15 ноември 2004 г.
(2) Адвокатският съвет постановява решение за допускане или недопускане до изпит не по-късно от 18 ноември 2004 г., като незабавно изпраща документите на кандидатите и списък на кандидатите на Висшия адвокатски съвет.
(3) Висшият адвокатски съвет разглежда жалбите срещу решенията по ал. 2 не по-късно от 26 ноември 2004 г.
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 8, ал. 2 от Закона за адвокатурата.
ИЗДАДЕНА ОТ ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ
Обн. ДВ. бр.99 от 9 Ноември 2004г.
Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за провеждане на изпита за адвокати и младши адвокати.
Чл. 2. Изпитът се провежда ежегодно в две сесии - през месец юни и през месец ноември.
Чл. 3. Всеки изпит се обявява с решение на Висшия адвокатски съвет, което се обявява в два национални всекидневника и в страницата на Висшия адвокатски съвет в Интернет, и съдържа датата, мястото и началото на провеждане на изпита.
Чл. 4. (1) Изпитът се провежда от комисия в състав: петима членове адвокати, от които поне двама хабилитирани преподаватели или научни работници по правни науки. Председателят на комисията е представител на Висшия адвокатски съвет.
(2) Комисията се определя със заповед на председателя на Висшия адвокатски съвет, в която се посочват и трима резервни членове.
(3) При отсъствие на редовен член на комисията той се замества с резервен член, определен от председателя на комисията.
Чл. 5. (1) За една изпитна сесия се съставя една комисия.
(2) Комисията взема решения само присъствено и в пълен състав с обикновено мнозинство.
(3) Председателят на комисията ръководи нейната работа, следи за спазване на правилата за провеждане на изпита и обявява началото и края на изпитния ден.
Чл. 6. (1) Кандидатът се легитимира пред комисията с документ за самоличност.
(2) По време на изпита кандидатът може да ползва нормативни актове и съдебна практика.
(3) По време на изпита не се допуска ползването на компютри, мобилни телефони и други технически средства.
Чл. 7. (1) Изпитът е писмен и устен с оценка "издържал" и "неиздържал".
(2) Кандидатът, който не е издържал писмения изпит, не се допуска до устен изпит.
(3) Списъкът на допуснатите до устен изпит се изготвя и подписва от комисията и се обявява публично във Висшия адвокатски съвет и в страницата на Висшия адвокатски съвет в Интернет най-късно седем дни след провеждането на писмения изпит.
Чл. 8. (1) Тематичният конспект за изпита се утвърждава от Висшия адвокатски съвет и се изпраща на всички адвокатски съвети.
(2) Тематичният конспект може да бъде променян с решение на Висшия адвокатски съвет, взето не по-късно от три месеца преди провеждане на изпита.
(3) Адвокатският съвет на колегията, в която кандидатът желае да бъде вписан като адвокат или младши адвокат, предоставя на кандидата тематичен конспект за изпита.
Чл. 9. (1) Кандидатът за адвокат или младши адвокат подава писмено заявление за участие в изпита до адвокатския съвет на колегията, в която желае да бъде вписан.
(2) Заявлението съдържа трите имена на кандидата, единния му граждански номер и адрес.
(3) Към заявлението се прилагат в оригинал или нотариално заверен препис диплома за завършено висше юридическо образование и удостоверение за придобита юридическа правоспособност.
(4) За изпитната сесия през месец юни заявлението с приложенията към него се подава най-късно до 30 април, а за изпитната сесия през месец ноември - най-късно до 30 септември.
Чл. 10. (1) Адвокатският съвет разглежда подадените заявления с приложенията към тях на първото заседание след постъпването им, но не по-късно от 7 май за изпитната сесия през месец юни и не по-късно от 7 октомври за изпитната сесия през месец ноември.
(2) Решението, с което адвокатският съвет допуска или не допуска кандидата до изпит, подлежи на обжалване до Висшия адвокатски съвет от кандидата и от контролния съвет в седемдневен срок от съобщението.
(3) Жалбата по предходната алинея се изпраща на Висшия адвокатски съвет ведно с преписката в тридневен срок от постъпването й.
(4) Висшият адвокатски съвет разглежда жалбата на първото заседание след постъпването й, но най-късно до изготвянето на общия списък на участниците в изпита, и се произнася с решение, което е окончателно.
(5) Документите на кандидата, който е допуснат до изпит от Висшия адвокатски съвет, остават във Висшия адвокатски съвет, който вписва кандидата в общия списък на участниците в изпита. След приключване на изпита документите се връщат на кандидата по реда на чл. 16, изречение 2.
Чл. 11. (1) Адвокатските съвети изпращат списъци на лицата, които ще участват в изпита, ведно с подадените от тях заявления и приложенията към тях на Висшия адвокатски съвет не по-късно от 15 май за изпитната сесия през месец юни и не по-късно от 15 октомври за изпитната сесия през месец ноември.
(2) Заявлението с приложенията към него, подадено след срока по чл. 9, ал. 4, се изпраща на Висшия адвокатски съвет с отбелязване, че е просрочено, а кандидатът се уведомява от адвокатския съвет, че може да се яви на следващата изпитна сесия.
(3) Когато заявлението с приложенията към него не съответства на изискванията на чл. 9, ал. 2 и 3, адвокатският съвет уведомява кандидата да го поправи. Поправеното в срока по чл. 9, ал. 4 заявление се изпраща на Висшия адвокатски съвет по реда на ал. 1.
(4) Изпратените на Висшия адвокатски съвет заявления в нарушение на чл. 9, ал. 2 и 3 се връщат на адвокатския съвет от председателя на Висшия адвокатски съвет, като кандидатът се уведомява, че не се допуска до изпит.
(5) Изпратените на Висшия адвокатски съвет заявления в нарушение на чл. 9, ал. 4 остават във Висшия адвокатски съвет, като кандидатът се уведомява, че може да се яви на следващата изпитна сесия.
(6) Висшият адвокатски съвет съставя общ списък на участниците в изпита, който се обявява публично във Висшия адвокатски съвет и в страницата на Висшия адвокатски съвет в Интернет три дни преди датата на изпита.
Чл. 12. (1) На писмения изпит се проверяват уменията на кандидата за практическо приложение на теоретичните знания по право чрез решаване на казус.
(2) За писмения изпит комисията съставя три казуса от областта на гражданскоправните науки (материално и процесуално право) и три казуса от областта на наказателноправните науки (материално и процесуално право).
(3) След обявяване на началото на писмения изпит един от кандидатите, определен чрез жребий, изтегля един казус от областта на гражданскоправните науки (материално и процесуално право) и един казус от областта на наказателноправните науки (материално и процесуално право).
(4) Кандидатът има право да избере един от двата казуса за решаване.
Чл. 13. (1) Писменият изпит продължава три астрономически часа, като председателят на комисията обявява началото и края.
(2) За спазване на реда по време на писмения изпит председателят на Висшия адвокатски съвет назначава квестори измежду членовете на адвокатските съвети.
(3) Казусът се решава от кандидатите върху предварително получени бели листове, подпечатани с печата на Висшия адвокатски съвет.
(4) Писмената работа се поставя от кандидата в плик - голям формат, подпечатан с печата на Висшия адвокатски съвет, като в същия плик се поставя и плик - малък формат, подпечатан с печата на Висшия адвокатски съвет, в който се съдържа лист с трите имена, единния граждански номер и адреса на кандидата. Двата плика са предварително номерирани от комисията с един и същи номер, като пликът - малък формат, се запечатва от кандидата.
Чл. 14. (1) Комисията проверява казуса, поставя оценка "издържал" или "неиздържал" и нанася върху листа с казуса оценката, която се подписва от всички членове на комисията.
(2) Пликът - малък формат, се отваря след нанасяне и подписване на оценката върху листа с казуса, като името на кандидата и оценката от изпита се вписват в протокол.
Чл. 15. (1) На устния изпит се проверяват теоретическите познания на кандидата по право и уменията за практическото им приложение.
(2) Ако всички кандидати не могат да бъдат изпитани в обявения ден, изпитът продължава през следващите дни до окончателното му приключване.
(3) Кандидатът изтегля по един въпрос от областта на гражданскоправните науки (материално и процесуално право), наказателноправните науки (материално и процесуално право) и публичноправните науки.
(4) Оценката "издържал" или "неиздържал" се съобщава на кандидата веднага след приключване на изпитването.
(5) За устния изпит се съставя протокол, който се подписва от всички членове на комисията.
(6) Протоколът по предходната алинея се съхранява във Висшия адвокатски съвет.
Чл. 16. На успешно издържалия изпита се издава удостоверение от Висшия адвокатски съвет не по-късно от седем дни след приключването на изпита. Удостоверението се изпраща служебно на адвокатския съвет, допуснал кандидата до изпит, заедно с документите по чл. 10, ал. 5 за връчване на кандидата срещу подпис.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. (1) За изпитната сесия през месец декември 2004 г. заявлението с приложенията към него се подават от кандидата не по-късно от 15 ноември 2004 г.
(2) Адвокатският съвет постановява решение за допускане или недопускане до изпит не по-късно от 18 ноември 2004 г., като незабавно изпраща документите на кандидатите и списък на кандидатите на Висшия адвокатски съвет.
(3) Висшият адвокатски съвет разглежда жалбите срещу решенията по ал. 2 не по-късно от 26 ноември 2004 г.
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 8, ал. 2 от Закона за адвокатурата.
- boba
Re: НАРЕДБАТА!
Късмет и успех на всички!
Раздвижвам темата, защото е изместена, а ми се струва важна за колегите, които ще се явяват на изпитите.
Обърнете внимание на § 1. (1) За изпитната сесия през месец декември 2004 г. заявлението с приложенията към него се подават от кандидата не по-късно от 15 ноември 2004 г.
Стискаме ви палци!
Раздвижвам темата, защото е изместена, а ми се струва важна за колегите, които ще се явяват на изпитите.
Обърнете внимание на § 1. (1) За изпитната сесия през месец декември 2004 г. заявлението с приложенията към него се подават от кандидата не по-късно от 15 ноември 2004 г.
Стискаме ви палци!
- Гери
Re: НАРЕДБАТА!
двете заветни странички са факт, да сядаме да си учим уроците сега :)
да обърнем внимание и на висшия върховен адвокатски съвет да си ъпдейтне страницата с актуална информация - понастоящем е от лятото на 2003.
успех на всички колеги!
да обърнем внимание и на висшия върховен адвокатски съвет да си ъпдейтне страницата с актуална информация - понастоящем е от лятото на 2003.
успех на всички колеги!
- rachinski
- Младши потребител
- Мнения: 24
- Регистриран на: 10 Дек 2001, 12:30
Re: НАРЕДБАТА!
Наредбата е публикувана в днешния брой на ДВ...
Не става ясно обаче, въпросите от отделните правни науки за устния изпит откъде ще се взимат и теглят - би трябвало да има конспект за това, както е за изпитите за младши магистрати.
Не става ясно обаче, въпросите от отделните правни науки за устния изпит откъде ще се взимат и теглят - би трябвало да има конспект за това, както е за изпитите за младши магистрати.
- Башир Насим
Re: НАРЕДБАТА!
Винаги съм се чудил и не мога да се начудя!
Какви са тия изпити и препитвания,по които кипи такава трескава нормотворческа дейност.Наредби,правила,конспекти и прочие.Ами тогава,колеги за какво се явяваме на държавни изпити като завършваме право.За какво е този теоретико-практически изпит,колкото и формален да е той.Не може ли да се направи този изпит да протича по-сериозно,вместо да се въвеждат изпити за всичко що е свързано с правната система.
Все едно като си завършил зъболекар,не можеш да почне да работиш,докато не се събере комисия от лоясали мозъци и тя да ти дава път в живота.
По отношение на адвокатската работа ти или можеш или не можеш.Като не можеш,ще копаеш домати на село и ще си държиш дипломата в долапа.Като можеш и си кадърен не ти трябват изпити за влизане в адвокатската гилдия.Като не можеш да се справяш,живота ще те изхвърли.А комисиите както знаем не винаги обективно преценяват кой колко може.
Според мен това е подигравка.Не знам вие как мислите.
Какви са тия изпити и препитвания,по които кипи такава трескава нормотворческа дейност.Наредби,правила,конспекти и прочие.Ами тогава,колеги за какво се явяваме на държавни изпити като завършваме право.За какво е този теоретико-практически изпит,колкото и формален да е той.Не може ли да се направи този изпит да протича по-сериозно,вместо да се въвеждат изпити за всичко що е свързано с правната система.
Все едно като си завършил зъболекар,не можеш да почне да работиш,докато не се събере комисия от лоясали мозъци и тя да ти дава път в живота.
По отношение на адвокатската работа ти или можеш или не можеш.Като не можеш,ще копаеш домати на село и ще си държиш дипломата в долапа.Като можеш и си кадърен не ти трябват изпити за влизане в адвокатската гилдия.Като не можеш да се справяш,живота ще те изхвърли.А комисиите както знаем не винаги обективно преценяват кой колко може.
Според мен това е подигравка.Не знам вие как мислите.
- наблюдател
Re: НАРЕДБАТА!
Плюс това като дойдат западните адвокати след 2007 година,което неминуемо ще стане.........
Ми тях кво ша ги праим?!?!?
Като не са се явявали на конкурси,а?Ще им кажем да не доближават съда на повече от 150 метра ли?!?!
Значи българските адвокати ще са в неравностойно положение.
Ми те кво ша праят?!?!
Ще се преквалифицират в домоуправители,както е казал Остап Бендер.
Според мен тука е нужно проветряване.Имам предвид в средите на юриспруденцията.Защото много корифеи се застояха като такива в правното пространство ,взеха да дават накъсо и почнаха да зациклят.Време е да отворим прозорците да влезе чист въздух.
Революционна ситуация,дето има една дума.Когато управляващите не могат,а управляваните не искат да живеят постарому.
Който е "за" моля да гласува.))))))))))))))
Ми тях кво ша ги праим?!?!?
Като не са се явявали на конкурси,а?Ще им кажем да не доближават съда на повече от 150 метра ли?!?!
Значи българските адвокати ще са в неравностойно положение.
Ми те кво ша праят?!?!
Ще се преквалифицират в домоуправители,както е казал Остап Бендер.
Според мен тука е нужно проветряване.Имам предвид в средите на юриспруденцията.Защото много корифеи се застояха като такива в правното пространство ,взеха да дават накъсо и почнаха да зациклят.Време е да отворим прозорците да влезе чист въздух.
Революционна ситуация,дето има една дума.Когато управляващите не могат,а управляваните не искат да живеят постарому.
Който е "за" моля да гласува.))))))))))))))
- наблюдател
Re: НАРЕДБАТА!
а докато дебнем ъпдейта на сайта на ВАС, будните мозъци на в-к Дневник са приклещили адв.Марковски да признае кога е датата на изпита и какъв ще да е конспекта:
Започват изпитите за прием в адвокатурата
ПАВЛИНА ЖЕЛЕВА 9/11 - 18:12 ч.
Първият централизиран изпит за вписване в адвокатурата ще се проведе на 4 декември и всички кандидати трябва да подадат документи до понеделник, 15 ноември, съобщи шефът на Висшия адвокатски съвет Траян Марковски. Във вторник в Държавен вестник беше публикувана наредбата на съвета за условията и реда за провеждане на изпита, който беше въведен с новия Закон за адвокатурата. На някои места в страната досега имаше нещо като "препитване" на кандидатите, но то беше нерегламентирано.
Изпитът е задължителен за всички юристи с по-малко от пет години стаж, които искат да станат адвокати. Тези, които имат по-малко от две години стаж пък, ако го издържат успешно, ще се вписват като младши адвокати. Разликата между стажантите и редовните адвокати е, че младите юристи не могат да се явяват самостоятелно по дела на първа инстанция пред окръжните съдилища. Според статистиката на Висшия адвокатски съвет в момента има 11 250 адвокати, а всяка година се вписват средно по 1000 нови.
Изпитът ще е от две части - писмен и устен. Писменото препитване ще бъде казус, като кандидатите ще имат право да избират между задача от гражданското или наказателното право. Оценката на първата част е "издържал" или "неиздържал". Всеки, който получи положителна оценка, ще бъде допуснат до устния изпит, който тази година е насрочен за 18 декември. На него ще се проверяват теоретичните знания на кандидатите и те ще отговарят на въпроси от всички области на правото. За изпита през декември ще използваме конспекта на Националния институт на правосъдието, а след това ще изработим наш, обясни Марковски. Той подчерта, че на изпита не трябва да се гледа като на конкурс, защото адвокатстването е свободна професия. Целта е в гилдията да не се допускат хора, които нямат необходимия минимум от знания, каза шефът на адвокатския съвет.
Наредбата регламентира, че всяка година ще има два изпита за кандидатите за адвокати - през юни и през ноември. Заявленията за участие в препитването ще се подават в колегиите, в които искат да се впишат юристите. За летния изпит срокът за подаване на документите ще е до 30 април, а за зимния - 30 септември. След седем дни съветът на колегията ще трябва да реши дали допуска кандидата до участие в конкурса, а отказите ще могат да се обжалват пред Висшия адвокатски съвет.
Изпитът ще се провежда от петчленна комисия. Тя ще се председателства от представител на висшия съвет, а членове ще бъдат двама преподаватели по право и двама изтъкнати адвокати. Законът ни позволява да преценим дали изпитът да се провежда от местните колегии или централизирано в София, но предпочетохме втория вариант, обясни Марковски. Според него, когато изпитът е в столицата, ще се избягнат лобирането и натискът по места, а и ще се гарантира прилагането на еднакви критерии за всички кандидати.
- - - - - - - -
До края на годината ще бъде готова и наредбата, която регламентира създаването на регистър на адвокатите, съобщи Траян Марковски. Той обясни, че в него ще се вписват всички младши, редовни и чужди адвокати, както и дружествата им. Регистърът ще е електронен и ще бъде най-модерният в страната, заяви Марковски.
Започват изпитите за прием в адвокатурата
ПАВЛИНА ЖЕЛЕВА 9/11 - 18:12 ч.
Първият централизиран изпит за вписване в адвокатурата ще се проведе на 4 декември и всички кандидати трябва да подадат документи до понеделник, 15 ноември, съобщи шефът на Висшия адвокатски съвет Траян Марковски. Във вторник в Държавен вестник беше публикувана наредбата на съвета за условията и реда за провеждане на изпита, който беше въведен с новия Закон за адвокатурата. На някои места в страната досега имаше нещо като "препитване" на кандидатите, но то беше нерегламентирано.
Изпитът е задължителен за всички юристи с по-малко от пет години стаж, които искат да станат адвокати. Тези, които имат по-малко от две години стаж пък, ако го издържат успешно, ще се вписват като младши адвокати. Разликата между стажантите и редовните адвокати е, че младите юристи не могат да се явяват самостоятелно по дела на първа инстанция пред окръжните съдилища. Според статистиката на Висшия адвокатски съвет в момента има 11 250 адвокати, а всяка година се вписват средно по 1000 нови.
Изпитът ще е от две части - писмен и устен. Писменото препитване ще бъде казус, като кандидатите ще имат право да избират между задача от гражданското или наказателното право. Оценката на първата част е "издържал" или "неиздържал". Всеки, който получи положителна оценка, ще бъде допуснат до устния изпит, който тази година е насрочен за 18 декември. На него ще се проверяват теоретичните знания на кандидатите и те ще отговарят на въпроси от всички области на правото. За изпита през декември ще използваме конспекта на Националния институт на правосъдието, а след това ще изработим наш, обясни Марковски. Той подчерта, че на изпита не трябва да се гледа като на конкурс, защото адвокатстването е свободна професия. Целта е в гилдията да не се допускат хора, които нямат необходимия минимум от знания, каза шефът на адвокатския съвет.
Наредбата регламентира, че всяка година ще има два изпита за кандидатите за адвокати - през юни и през ноември. Заявленията за участие в препитването ще се подават в колегиите, в които искат да се впишат юристите. За летния изпит срокът за подаване на документите ще е до 30 април, а за зимния - 30 септември. След седем дни съветът на колегията ще трябва да реши дали допуска кандидата до участие в конкурса, а отказите ще могат да се обжалват пред Висшия адвокатски съвет.
Изпитът ще се провежда от петчленна комисия. Тя ще се председателства от представител на висшия съвет, а членове ще бъдат двама преподаватели по право и двама изтъкнати адвокати. Законът ни позволява да преценим дали изпитът да се провежда от местните колегии или централизирано в София, но предпочетохме втория вариант, обясни Марковски. Според него, когато изпитът е в столицата, ще се избягнат лобирането и натискът по места, а и ще се гарантира прилагането на еднакви критерии за всички кандидати.
- - - - - - - -
До края на годината ще бъде готова и наредбата, която регламентира създаването на регистър на адвокатите, съобщи Траян Марковски. Той обясни, че в него ще се вписват всички младши, редовни и чужди адвокати, както и дружествата им. Регистърът ще е електронен и ще бъде най-модерният в страната, заяви Марковски.
- rachinski
- Младши потребител
- Мнения: 24
- Регистриран на: 10 Дек 2001, 12:30
Re: НАРЕДБАТА!
така, сега ако някой разполага с върпосния конспект, да бъде така мил и да го пейстне тук някъде. мерси му предварително. :)
- rachinski
- Младши потребител
- Мнения: 24
- Регистриран на: 10 Дек 2001, 12:30
Re: НАРЕДБАТА!
Сега ще почнат да източват пари за електронен регистър. Познайте и колко ще се вдигнат вноските към адвокатските колегии и най-вече към Висшия адвокатски съвет!!!
- boba
Re: НАРЕДБАТА!
ТЕМАТИЧЕН КОНСПЕКТ ЗА ИЗПИТА ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ
АДВОКАТИ
I. НАКАЗАТЕЛНОПРАВНИ НАУКИ
1. Действие на наказателния закон по време и място.
2. Наказателноотговорни лица - субект на престъплението, вменяемост и невменяемост. Особени правила относно наказателната отговорност на непълнолетните. Институти, методи и мерки за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните по ЗБПТТМИ.
3. Понятие на престъплението - обществена опасност и определение; престъплението като деяние, престъпен резултат, причинна връзка. Обществена опасност и противоправност на престъплението.
4. Обстоятелства, изключващи обществената опасност и противоправност на деянието (неизбежна отбрана, крайна необходимост, оправдан стопански риск).
5. Вина - същност и определение; форми на вината. Умисъл - същност и определение; видове умисъл; непредпазливост - същност и видове; грешката и нейното значение; отграничаване от умисъла, непредпазливостта и от случайното деяние.
6. Стадии на умишленото престъпление. Опит - видове, доброволен отказ от опит. Наказуемост на приготовлението и опита.
7. Съучастие в престъпление - основни форми и тяхното разграничаване. Наказуемост на съучастниците.
8. Множество престъпления. Основни разграничения и отграничения. Множество престъпления и усложнена престъпна дейност. Видове усложнени престъпления - продължавано престъпление, съставно престъпление и др. Съвкупност от престъпления; видове; наказуемост. Рецидив. Опасен рецидив.
9. Наказание - понятие, цели. Отграничаване на наказанието от другите мерки на държавна принуда и от мерките за обществено въздействие и възпитание. Система на наказанията по НК. Обща характеристика.
10. Наказанието лишаване от свобода - обща характеристика, различия от другите видове наказания. Основни особености в съдържанието и режима на наказанието лишаване от свобода.
11. Наказания без лишаване от свобода - значение, видове, съдържание.
12. Принципи за определяне на наказанието от съда. Законност. Индивидуализация. Определяне на наказанието при алтернативни и кумулативни санкции и при изключителни или многобройни смекчаващи обстоятелства. Освобождаване от изтърпяване на наложеното наказание -обща характеристика, значение. Видове: освобождаване с предаване на обществено поръчителство - предпоставки и действие; освобождаване с налагане на административно наказание; освобождаване от наказателна отговорност на непълнолетни.
13. Престъпления против живота. Убийство - видове, състави. Причиняване на смърт по непредпазливост. Криминален аборт.
14. Престъпления против здравето - видове телесни повреди.
15. Престъпления против честта - видове и отграничения.
16. Разврат видове полови престъпления.
17. Престъпления против собствеността. Кражба и грабеж - вид, отграничения.
18. Длъжностно присвояване и обсебване - обща характристика, състави.
19. Измама, документна измама - състави, отграничени». Вещно укривателство.
20. Общи стопански престъпления - характеристика, видове. Безстопанственост. Използване на държавна и обществена организация за частна дейност.
21. Престъпления в отделни стопански отрасли - против промишлеността, измама на купувач и клиент, други престъпления от този раздел
22. Общи престъпления по служба - нарушаване на служебните задължения, използване на служебното положение, други състави.
23. Престъпления против правосъдието - набедяване, лъжесвидетелство, лично укривателство. Длъжностни престъпления против правораздаването.
24. Пасивен и активен подкуп; други състави от този раздел.
25. Документни престъпления - обща характеристика и система. Подправка
на документи и лъжливо документиране. Други документни
престъпления.;
26. Престъпления против реда и общественото спокойствие - обща характеристика, система. Хулиганство и самоуправство.
27. Общоопасни престъпления - система, видове. Престъпления по транспорта.
28. Административнонаказателна отговорност - обща характеристика. Административно нарушение. Административно наказание.
29. Производство за налагане на административни наказания. Обжалване на наказателните постановления пред съда. Касационно производство. Възобновяване на административнонаказателното производствен.
30.Участие на съдебни заседатели в наказателното производство. Равенство на гражданите.
31.Право на защита. Процесуални гаранции на правото на защита.
32. Разкриване на обективната истина в наказателния процес. Оценка на доказателствения материал по вътрешно убеждение.
33. Непосредственост. Устност. Публичност.
34. Състезателност. Официално начало.
35. Участници, страни и субекти в наказателния процес.
36. Мерки за неотклонение. Други мерки за процесуална принуда.
37. Предмет на доказване. Доказателства и доказателствени средства.
38. Способи за събиране и проверка на доказателствения материал.
39. Гражданският иск в наказателния процес.
40. Досъдебно производство
41. Първоинстанционно производство.
42. Въззивно производство.
43. Касационно производство.
44. Възобновяване на наказателни дела.
45. Производство по освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.
46. Прекратяване на наказателното производство със споразумение.
47. Особени правила за разглеждане на дела за престъпления, извършени от непълнолетни.
48. ГРАЖДАНСКОПРАВНИ НАУКИ
1. Физически лица
а/ правоспособност в гражданското, търговското и трудовото право;
б/ дееспособност. Степени, ограничаване и отнемане;
в/ поставяне под запрещение;
г/ настойничество и попечителство.
2. Юридически лица
а/ понятие;
б/ видове;
в/ системи на образуване;
г/ сдружения с нестопанска цел. Фондации;
д/ преобразуване, прекратяване и ликвидация на юридическите лица;
е/ контрол за законност върху актовете на юридическите лица.
3. Видове търговски дружества. Учредяване. Управление. Представителства.
4. Придобиване и изгубване на права. Правоприемство а/ първично и производно придобиване; б/ правоприемство - понятие и видове; в/ изгубване на права.
5. Правни сделки
а/ понятие. Видове сделки;
б/ съдържание и форма на сделките. Тълкуване;
в/ търговски сделки. Понятие и видове.
6. Недействителност на сделките
а/ понятие и видове;
б/ нищожни сделки - понятие и основания;
в/привидни и прикрити сделки;
г/ унищожаеми сделки - понятие и основания;
д/ предявяване на недействителността;
е/ имуществени последици.
7. Особени случаи на недействителност
а/ относителна недействителност;
б/ висяща недействителност;
в/ частична недействителност;
г/ особености на недействителността при търговските сделки;
д/ особености на недействителността при трудовия договор.
8. Представителство
а/ понятие и видове;
б/ представителство в гражданското право - възникване и прекратяване.
Видове;
в/ косвено представителство;
г/ представителство в търговското право - понятие и видове;
д/ представителство в трудовото право - видове и особености;
е/ действие от чуждо име без представителна власт.
9. Срокове в гражданското право
а/ давностни и преклузивни срокове;
б/ начало и край на сроковете;
в/ спиране и прекъсване на давностните срокове;
г/ действие на изтеклата давност.
10. Право на собственост
а/ същност и видове. Ограничения на собствеността;
б/ способи за придобиване на собствеността.
11. Съсобственост
а/ понятие и видове;
б/ възникване и прекратяване; '
в/ отношения между съсобствениците;
г/ етажна собственост.
12. Вещни права върху чужда вещ
а/ право на строеж, надстрояване и пристрояване;
б/право на ползване;
в/сервитути.
13. Защита на вещните права
а/ видове. Разграничение между петиторна и посесорна защита;
б/ петиторна защита. Ревандикационен и негаторен иск.
14. Владение и държане
а/същност;
б/ видове владение;
в/ защита на владението и държането;
г/ права на подобрителя върху чужд имот.
15. Договор
а/ понятие и видове;
б/ особености на договора в облигационното, търговското и трудовото право;
в/ сключване на договора и преддоговорни отношения;
г/ предварителен договор;
д/ договор в полза на трето лице.
16. Изпълнение
а/ същност и страни;
б/ предмет на изпълнението. Даване вместо изпълнение;
в/ време и място на изпълнението;
г/ прихващане на изпълнението;
д/суброгация.
17. Право на задържане
а/ право на задържане в гражданското и търговското право;
б/ възражения за неизпълнен договор;
18. Неизпълнение
а/ същност и форми;
б/ невиновна невъзможност за изпълнение - последици;
в/ причини за неизпълнението, за което длъжникът отговаря;
г/ забава на кредитора.
19. Гражданска отговорност за вреди
а/ понятие за гражданска отговорност;
б/ отговорност за вреди при неизпълнение на договор и при непозволено
увреждане;
в/ видове вреди;
г/ обезщетения за вреди. Граници на гражданската отговорност;
д/ неустойка, задатък, отменина. I
20. Погасяване на облигационното отношение
а/ основания. Обща характеристика;
б/ прихващане на насрещни задължения;
в/ други основания за погасяване на облигационното задължение.
21. Промяна в субектите на облигационното отношение
а/ прехвърляне на вземания /цесия/;
б/ поемане на задължения - видове;
в/ съотношение между цесия, поемане на задължения и делегация.
22. Множество кредитори и длъжници
а/ разделност и солидарност;
б/ видове солидарност;
в/ неделимост на задълженията.
23. Защита на кредитора
а/ имуществена отговорност;
б/ упражняване правата на длъжника от кредитора;
в/ отменителен иск.
24. Продажба
а/ обща характеристика и видове;
б/ задължения на страните;
в/отговорност на продавача при евикция и недостатъци;
г/ търговска продажба - особености.
25. Дарение и спонсорство а/ дарение, отграничения, видове; б/ сключване и форма на договора; в/ отмяна на дарението.
26. Наемни отношения
а/ договор за наем;
б/ прекратяване на наемното отношение;
в/ лизинг.
27. Заемни отношения
а/ заем за обслужване и заем за потребление;
б/ банков кредит.
28. Влог
а/ правилен и неправилен влог;
б/ банков влог;
в/ влог в публичен склад.
29. Изработка
а/ обща характеристика. Отграничения;
б/ сключване и действие на договора за изработка;
в/ особености на прекратяване на изработката.
30. Договори за дружество
а/ договор за гражданско дружество;
б/ дружество със съучастие. Консорциум.
31. Договор за превоз
а/ обща характеристика и видове;
б/ сключване и форма - превозни документи;
в/ задължения на страните;
г/ отговорност.
32. Застраховки
а/ понятие и видове;
б/ имуществено застраховане;
в/ застраховка "Гражданска отговорност"
г/ лични застраховки.
33. Непозволено увреждане
а/обща характеристика. Отграничения;
б/ фактически състав на генералния деликт;
в/ отговорност за вреди причинени от другиго;
г/ отговорност за вреди причинени от вещи.
34. Неоснователно обогатяване :
а/ понятие и видове фактически състави;
б/ понятието "основание" при неоснователното обогатяване;
в/ връщане на даденото без основание, при отпаднало и несъществено
основание;
г/ общ състав на неоснователното обогатяване /чл. 59 ЗЗД/
35. Отговорност по трудово правоотношение
а/ понятие; >
б/дисциплинарна отговорност;
в/ имуществена отговорност на работника и служителя;
г/ имуществена отговорност на работодателя.
36. Прекратяване на индивидуалното трудово правоотношение
а/ общи основания;
б/ прекратяване от работника или служителя;
в/ прекратяване от работодателя;
г/правна закрила срещу незаконно уволнение. ;
37. Отношения между съпрузите
а/ лични отношения;
б/ имуществени отношения.
38. Прекратяване на брака
а/ основания;
б/ развод по взаимно съгласие;
в/ развод по исков ред;
г/ брачен процес.
39.Произход
а/ установяване и оспорване;
б/ припознаване.
40.Осиновяване o
а/ условия и производство;
б/ действие на осиновяването;
в/ прекратяване.
41.Родителски права и задължения
а/ съдържание;
б/ представителство и попечителско съдействие;
в/ ограничаване и лишаване от родителски права.
42. Издръжка а/ общ режим; б/ особен режим.
43. Наследяване по закон и по завещание.
44. Придобиване на наследството а/ приемане и отказ от наследство;
б/ отговорност на наследниците; |
в/отношения между сънаследниците. .
45. Делба на наследство o >ч.
а/ доброволна делба;
б/съдебна делба;
в/ делба, извършена приживе.
46. Формиране на защита на ответника срещу предявения иск.
47. Другарство в исковия процес
а/ понятие и видове другарство;
б/ значение на вида другарство;
в/ особености на съдебното решение при наличието на другарство и
последици при обжалването му.
48. Участие на трети лица а/встъпване и привличане; б/спор между кредитори; в/главно встъпване.
49. Обективно съединяване на искове х
а/ понятие и видове; . ,
б/ насрещен иск и възражение за прихващане;
в/ обратен иск;
г/ инцидентен установителен иск;
д/ съдебното решение при обективното съединяване на исковете.
50. Доказване на исковия процес
а/ понятие и видове доказване;
б/ предмет и обсег на доказване;
в/ тежест на доказване.
51 .Доказателствени средства
а/ понятие и видове;
б/ обяснения на страните. Признаване на иска;
в/ свидетелски показания и ограниченията им;
г/ писмени доказателства, тяхната доказателствена сила и оспорване;
д/ веществени доказателства. Вещи лица.
52.Процесуални действия на разпореждане с иска. а/ оттегляне и отказ от иск; б/ изменение на иска; в/ съдебна спогодба.
53. Съдебни актове
а/ разпореждания;
б/ постановяване и стабилитет на съдебното решение;
в/ определения - видове и обжалване.
54. Правни последици на съдебното решение а/ сила на пресъдено нещо. Зачитане; б/ конститутивно действие; в/ изпълнителна сила.
55. Пороци, допуснати при постановяване на решението а/ поправка на явна фактическа грешка; б/ тълкуване на неясно решение; в/ допълване на непълно решение.
56. Порочни съдебни решения а/ нищожни решения;
8
б/ недопустими решения;
в/ неправилни решения.
57. Обжалване на съдебно решение
а/право на жалба; ;
б/основания за обжалване;
в/производство.
58. Трудово правораздаване
а/ понятие и видове трудови спорове;
б/ съдебно разглеждане на трудовите спорове;
в/ колективни трудови спорове. Право на стачка.
59. Общо учение за изпълнителния граждански процес
а/ право на принудително изпълнение и неговата характеристика;
б/ изпълняемо право, изпълнителни основания и изпълнителен лист.
60. Обезпечително производство а/ цел и функция на обезпечаването на иска; б/ обезпечаването на бъдещ и на предявен иск; в/развитие и приключване на производството.
61. Охранителни производства - характеристика и общи правила.
ІІІ. ПУБЛИЧНОПРАВНИ НАУКИ
1. Административен акт - понятие и видове.
2. Условия за редовно действие на административните актове - обща постановка. Компетентност и съобразяване с целта на закона.
3. Условия за редовно действие на административните актове - обща постановка. Законосъобразност по същество, форма и производство.
4. Недействителност на административните актове.
5. Изпълнение на административните задължения.
6. Производство по издаване на индивидуални административни актове.
7. Обжалване на индивидуални административни актове по административното и съдебното производство.
8. Възобновяване на административното производство по чл. 32 ЗАП. Отмяна на влезли в сила решения на правораздавателните органи по административни дела.
АДВОКАТИ
I. НАКАЗАТЕЛНОПРАВНИ НАУКИ
1. Действие на наказателния закон по време и място.
2. Наказателноотговорни лица - субект на престъплението, вменяемост и невменяемост. Особени правила относно наказателната отговорност на непълнолетните. Институти, методи и мерки за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните по ЗБПТТМИ.
3. Понятие на престъплението - обществена опасност и определение; престъплението като деяние, престъпен резултат, причинна връзка. Обществена опасност и противоправност на престъплението.
4. Обстоятелства, изключващи обществената опасност и противоправност на деянието (неизбежна отбрана, крайна необходимост, оправдан стопански риск).
5. Вина - същност и определение; форми на вината. Умисъл - същност и определение; видове умисъл; непредпазливост - същност и видове; грешката и нейното значение; отграничаване от умисъла, непредпазливостта и от случайното деяние.
6. Стадии на умишленото престъпление. Опит - видове, доброволен отказ от опит. Наказуемост на приготовлението и опита.
7. Съучастие в престъпление - основни форми и тяхното разграничаване. Наказуемост на съучастниците.
8. Множество престъпления. Основни разграничения и отграничения. Множество престъпления и усложнена престъпна дейност. Видове усложнени престъпления - продължавано престъпление, съставно престъпление и др. Съвкупност от престъпления; видове; наказуемост. Рецидив. Опасен рецидив.
9. Наказание - понятие, цели. Отграничаване на наказанието от другите мерки на държавна принуда и от мерките за обществено въздействие и възпитание. Система на наказанията по НК. Обща характеристика.
10. Наказанието лишаване от свобода - обща характеристика, различия от другите видове наказания. Основни особености в съдържанието и режима на наказанието лишаване от свобода.
11. Наказания без лишаване от свобода - значение, видове, съдържание.
12. Принципи за определяне на наказанието от съда. Законност. Индивидуализация. Определяне на наказанието при алтернативни и кумулативни санкции и при изключителни или многобройни смекчаващи обстоятелства. Освобождаване от изтърпяване на наложеното наказание -обща характеристика, значение. Видове: освобождаване с предаване на обществено поръчителство - предпоставки и действие; освобождаване с налагане на административно наказание; освобождаване от наказателна отговорност на непълнолетни.
13. Престъпления против живота. Убийство - видове, състави. Причиняване на смърт по непредпазливост. Криминален аборт.
14. Престъпления против здравето - видове телесни повреди.
15. Престъпления против честта - видове и отграничения.
16. Разврат видове полови престъпления.
17. Престъпления против собствеността. Кражба и грабеж - вид, отграничения.
18. Длъжностно присвояване и обсебване - обща характристика, състави.
19. Измама, документна измама - състави, отграничени». Вещно укривателство.
20. Общи стопански престъпления - характеристика, видове. Безстопанственост. Използване на държавна и обществена организация за частна дейност.
21. Престъпления в отделни стопански отрасли - против промишлеността, измама на купувач и клиент, други престъпления от този раздел
22. Общи престъпления по служба - нарушаване на служебните задължения, използване на служебното положение, други състави.
23. Престъпления против правосъдието - набедяване, лъжесвидетелство, лично укривателство. Длъжностни престъпления против правораздаването.
24. Пасивен и активен подкуп; други състави от този раздел.
25. Документни престъпления - обща характеристика и система. Подправка
на документи и лъжливо документиране. Други документни
престъпления.;
26. Престъпления против реда и общественото спокойствие - обща характеристика, система. Хулиганство и самоуправство.
27. Общоопасни престъпления - система, видове. Престъпления по транспорта.
28. Административнонаказателна отговорност - обща характеристика. Административно нарушение. Административно наказание.
29. Производство за налагане на административни наказания. Обжалване на наказателните постановления пред съда. Касационно производство. Възобновяване на административнонаказателното производствен.
30.Участие на съдебни заседатели в наказателното производство. Равенство на гражданите.
31.Право на защита. Процесуални гаранции на правото на защита.
32. Разкриване на обективната истина в наказателния процес. Оценка на доказателствения материал по вътрешно убеждение.
33. Непосредственост. Устност. Публичност.
34. Състезателност. Официално начало.
35. Участници, страни и субекти в наказателния процес.
36. Мерки за неотклонение. Други мерки за процесуална принуда.
37. Предмет на доказване. Доказателства и доказателствени средства.
38. Способи за събиране и проверка на доказателствения материал.
39. Гражданският иск в наказателния процес.
40. Досъдебно производство
41. Първоинстанционно производство.
42. Въззивно производство.
43. Касационно производство.
44. Възобновяване на наказателни дела.
45. Производство по освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.
46. Прекратяване на наказателното производство със споразумение.
47. Особени правила за разглеждане на дела за престъпления, извършени от непълнолетни.
48. ГРАЖДАНСКОПРАВНИ НАУКИ
1. Физически лица
а/ правоспособност в гражданското, търговското и трудовото право;
б/ дееспособност. Степени, ограничаване и отнемане;
в/ поставяне под запрещение;
г/ настойничество и попечителство.
2. Юридически лица
а/ понятие;
б/ видове;
в/ системи на образуване;
г/ сдружения с нестопанска цел. Фондации;
д/ преобразуване, прекратяване и ликвидация на юридическите лица;
е/ контрол за законност върху актовете на юридическите лица.
3. Видове търговски дружества. Учредяване. Управление. Представителства.
4. Придобиване и изгубване на права. Правоприемство а/ първично и производно придобиване; б/ правоприемство - понятие и видове; в/ изгубване на права.
5. Правни сделки
а/ понятие. Видове сделки;
б/ съдържание и форма на сделките. Тълкуване;
в/ търговски сделки. Понятие и видове.
6. Недействителност на сделките
а/ понятие и видове;
б/ нищожни сделки - понятие и основания;
в/привидни и прикрити сделки;
г/ унищожаеми сделки - понятие и основания;
д/ предявяване на недействителността;
е/ имуществени последици.
7. Особени случаи на недействителност
а/ относителна недействителност;
б/ висяща недействителност;
в/ частична недействителност;
г/ особености на недействителността при търговските сделки;
д/ особености на недействителността при трудовия договор.
8. Представителство
а/ понятие и видове;
б/ представителство в гражданското право - възникване и прекратяване.
Видове;
в/ косвено представителство;
г/ представителство в търговското право - понятие и видове;
д/ представителство в трудовото право - видове и особености;
е/ действие от чуждо име без представителна власт.
9. Срокове в гражданското право
а/ давностни и преклузивни срокове;
б/ начало и край на сроковете;
в/ спиране и прекъсване на давностните срокове;
г/ действие на изтеклата давност.
10. Право на собственост
а/ същност и видове. Ограничения на собствеността;
б/ способи за придобиване на собствеността.
11. Съсобственост
а/ понятие и видове;
б/ възникване и прекратяване; '
в/ отношения между съсобствениците;
г/ етажна собственост.
12. Вещни права върху чужда вещ
а/ право на строеж, надстрояване и пристрояване;
б/право на ползване;
в/сервитути.
13. Защита на вещните права
а/ видове. Разграничение между петиторна и посесорна защита;
б/ петиторна защита. Ревандикационен и негаторен иск.
14. Владение и държане
а/същност;
б/ видове владение;
в/ защита на владението и държането;
г/ права на подобрителя върху чужд имот.
15. Договор
а/ понятие и видове;
б/ особености на договора в облигационното, търговското и трудовото право;
в/ сключване на договора и преддоговорни отношения;
г/ предварителен договор;
д/ договор в полза на трето лице.
16. Изпълнение
а/ същност и страни;
б/ предмет на изпълнението. Даване вместо изпълнение;
в/ време и място на изпълнението;
г/ прихващане на изпълнението;
д/суброгация.
17. Право на задържане
а/ право на задържане в гражданското и търговското право;
б/ възражения за неизпълнен договор;
18. Неизпълнение
а/ същност и форми;
б/ невиновна невъзможност за изпълнение - последици;
в/ причини за неизпълнението, за което длъжникът отговаря;
г/ забава на кредитора.
19. Гражданска отговорност за вреди
а/ понятие за гражданска отговорност;
б/ отговорност за вреди при неизпълнение на договор и при непозволено
увреждане;
в/ видове вреди;
г/ обезщетения за вреди. Граници на гражданската отговорност;
д/ неустойка, задатък, отменина. I
20. Погасяване на облигационното отношение
а/ основания. Обща характеристика;
б/ прихващане на насрещни задължения;
в/ други основания за погасяване на облигационното задължение.
21. Промяна в субектите на облигационното отношение
а/ прехвърляне на вземания /цесия/;
б/ поемане на задължения - видове;
в/ съотношение между цесия, поемане на задължения и делегация.
22. Множество кредитори и длъжници
а/ разделност и солидарност;
б/ видове солидарност;
в/ неделимост на задълженията.
23. Защита на кредитора
а/ имуществена отговорност;
б/ упражняване правата на длъжника от кредитора;
в/ отменителен иск.
24. Продажба
а/ обща характеристика и видове;
б/ задължения на страните;
в/отговорност на продавача при евикция и недостатъци;
г/ търговска продажба - особености.
25. Дарение и спонсорство а/ дарение, отграничения, видове; б/ сключване и форма на договора; в/ отмяна на дарението.
26. Наемни отношения
а/ договор за наем;
б/ прекратяване на наемното отношение;
в/ лизинг.
27. Заемни отношения
а/ заем за обслужване и заем за потребление;
б/ банков кредит.
28. Влог
а/ правилен и неправилен влог;
б/ банков влог;
в/ влог в публичен склад.
29. Изработка
а/ обща характеристика. Отграничения;
б/ сключване и действие на договора за изработка;
в/ особености на прекратяване на изработката.
30. Договори за дружество
а/ договор за гражданско дружество;
б/ дружество със съучастие. Консорциум.
31. Договор за превоз
а/ обща характеристика и видове;
б/ сключване и форма - превозни документи;
в/ задължения на страните;
г/ отговорност.
32. Застраховки
а/ понятие и видове;
б/ имуществено застраховане;
в/ застраховка "Гражданска отговорност"
г/ лични застраховки.
33. Непозволено увреждане
а/обща характеристика. Отграничения;
б/ фактически състав на генералния деликт;
в/ отговорност за вреди причинени от другиго;
г/ отговорност за вреди причинени от вещи.
34. Неоснователно обогатяване :
а/ понятие и видове фактически състави;
б/ понятието "основание" при неоснователното обогатяване;
в/ връщане на даденото без основание, при отпаднало и несъществено
основание;
г/ общ състав на неоснователното обогатяване /чл. 59 ЗЗД/
35. Отговорност по трудово правоотношение
а/ понятие; >
б/дисциплинарна отговорност;
в/ имуществена отговорност на работника и служителя;
г/ имуществена отговорност на работодателя.
36. Прекратяване на индивидуалното трудово правоотношение
а/ общи основания;
б/ прекратяване от работника или служителя;
в/ прекратяване от работодателя;
г/правна закрила срещу незаконно уволнение. ;
37. Отношения между съпрузите
а/ лични отношения;
б/ имуществени отношения.
38. Прекратяване на брака
а/ основания;
б/ развод по взаимно съгласие;
в/ развод по исков ред;
г/ брачен процес.
39.Произход
а/ установяване и оспорване;
б/ припознаване.
40.Осиновяване o
а/ условия и производство;
б/ действие на осиновяването;
в/ прекратяване.
41.Родителски права и задължения
а/ съдържание;
б/ представителство и попечителско съдействие;
в/ ограничаване и лишаване от родителски права.
42. Издръжка а/ общ режим; б/ особен режим.
43. Наследяване по закон и по завещание.
44. Придобиване на наследството а/ приемане и отказ от наследство;
б/ отговорност на наследниците; |
в/отношения между сънаследниците. .
45. Делба на наследство o >ч.
а/ доброволна делба;
б/съдебна делба;
в/ делба, извършена приживе.
46. Формиране на защита на ответника срещу предявения иск.
47. Другарство в исковия процес
а/ понятие и видове другарство;
б/ значение на вида другарство;
в/ особености на съдебното решение при наличието на другарство и
последици при обжалването му.
48. Участие на трети лица а/встъпване и привличане; б/спор между кредитори; в/главно встъпване.
49. Обективно съединяване на искове х
а/ понятие и видове; . ,
б/ насрещен иск и възражение за прихващане;
в/ обратен иск;
г/ инцидентен установителен иск;
д/ съдебното решение при обективното съединяване на исковете.
50. Доказване на исковия процес
а/ понятие и видове доказване;
б/ предмет и обсег на доказване;
в/ тежест на доказване.
51 .Доказателствени средства
а/ понятие и видове;
б/ обяснения на страните. Признаване на иска;
в/ свидетелски показания и ограниченията им;
г/ писмени доказателства, тяхната доказателствена сила и оспорване;
д/ веществени доказателства. Вещи лица.
52.Процесуални действия на разпореждане с иска. а/ оттегляне и отказ от иск; б/ изменение на иска; в/ съдебна спогодба.
53. Съдебни актове
а/ разпореждания;
б/ постановяване и стабилитет на съдебното решение;
в/ определения - видове и обжалване.
54. Правни последици на съдебното решение а/ сила на пресъдено нещо. Зачитане; б/ конститутивно действие; в/ изпълнителна сила.
55. Пороци, допуснати при постановяване на решението а/ поправка на явна фактическа грешка; б/ тълкуване на неясно решение; в/ допълване на непълно решение.
56. Порочни съдебни решения а/ нищожни решения;
8
б/ недопустими решения;
в/ неправилни решения.
57. Обжалване на съдебно решение
а/право на жалба; ;
б/основания за обжалване;
в/производство.
58. Трудово правораздаване
а/ понятие и видове трудови спорове;
б/ съдебно разглеждане на трудовите спорове;
в/ колективни трудови спорове. Право на стачка.
59. Общо учение за изпълнителния граждански процес
а/ право на принудително изпълнение и неговата характеристика;
б/ изпълняемо право, изпълнителни основания и изпълнителен лист.
60. Обезпечително производство а/ цел и функция на обезпечаването на иска; б/ обезпечаването на бъдещ и на предявен иск; в/развитие и приключване на производството.
61. Охранителни производства - характеристика и общи правила.
ІІІ. ПУБЛИЧНОПРАВНИ НАУКИ
1. Административен акт - понятие и видове.
2. Условия за редовно действие на административните актове - обща постановка. Компетентност и съобразяване с целта на закона.
3. Условия за редовно действие на административните актове - обща постановка. Законосъобразност по същество, форма и производство.
4. Недействителност на административните актове.
5. Изпълнение на административните задължения.
6. Производство по издаване на индивидуални административни актове.
7. Обжалване на индивидуални административни актове по административното и съдебното производство.
8. Възобновяване на административното производство по чл. 32 ЗАП. Отмяна на влезли в сила решения на правораздавателните органи по административни дела.
- Mb}|{bT
Re: НАРЕДБАТА!
По-интересни са имената на членовете на т.нар. комисия. Май ще сме свидетели на странен експеримент.
Да му мислят кандидат-адвокатите.
Да му мислят кандидат-адвокатите.
- rezerviran
Re: НАРЕДБАТА!
мислим му...
- rachinski
- Младши потребител
- Мнения: 24
- Регистриран на: 10 Дек 2001, 12:30
Re: НАРЕДБАТА!
Свидетели сме на странен експеримент още от приемането ни в юридическите факултети, така, че сме им се нагледали. Вече е малко трудно да бъда стреснат с поредната простотия. Мисля си, че дори и не могат да ме изненадат, пък било то и неприятно:)))
- Mb}|{bT
Re: НАРЕДБАТА!
колеги,изпита е на 4.12 , но не знам къде и в колко 4аса. Конспекта се взема от адв.колегии по места. Моля някой да помогне!!!!!!!!!!!!!!!!!! На стр. на ВАдв.съвет няма списъци!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- гений 75
Re: НАРЕДБАТА!
След като тази Наредба се публикувана в ДВ, то това означав, че Адвокатурата е държавен орган. Азбучна истина е, че само държавните органи публикуват в Държавен вестник. А била обществена организация. Но защо питам аз, другите обществени организации нямат правото да публикувмат техни неща по ДВ???
- Abu Talib
Re: НАРЕДБАТА!
изпитът е на 4.12., най-вероятно update на страницата на ВАС няма да се появи и тази година. препоръчвам да следите сериозните ежедневници, така както научихме за детайлите от дневник, така и предполагам ще научим за часа и мястото на срещата. вариант 2 - притеснявайте до последно съответните си адвокатски колегии, там няма как да не се промъкне информация.
още: с оглед на писмения изпит, няма да е лошо да си припомним правилата на българския правопис. аз например ще се науча да използвам главни букви, започвайки изречението. други пък трябва да наблегнат на пълния член.
още2: в момента, в който някой от тук постващите научи информация за локацията на самия изпит, нека бъде така информативен и спрямо колегите си. благодарим :)
още: с оглед на писмения изпит, няма да е лошо да си припомним правилата на българския правопис. аз например ще се науча да използвам главни букви, започвайки изречението. други пък трябва да наблегнат на пълния член.
още2: в момента, в който някой от тук постващите научи информация за локацията на самия изпит, нека бъде така информативен и спрямо колегите си. благодарим :)
- rachinski
- Младши потребител
- Мнения: 24
- Регистриран на: 10 Дек 2001, 12:30
Re: НАРЕДБАТА!
Това, че ВАС обнародва Наредба, не е аргумент че адвокатурата е държавен орган. Азбучна истина е, че обнародват тези, за които нормативен акт предвижда, че приемат актове /в нашия случай нормативни/ подлежащи на обнародване. Адвокатурата е свободна, независима и самоуправляваща се, както регламентира Конституцията на РБългария - това определено я прави "по-обществена" от останалите обществени организации /поне от гледна точка на обнародването в ДВ/.
- ан
Re: НАРЕДБАТА!
Много просто - разпределяне на "територии" и преразпределяне на труда.
Като не издържиш, робуваш на някой "мастит"адвокат, който е "издържал" и
чакаш на час по лъжичка.
Като не издържиш, робуваш на някой "мастит"адвокат, който е "издържал" и
чакаш на час по лъжичка.
- !!!
Re: НАРЕДБАТА!
И да издържиш, и да не издържиш все ще робуваш, aма живей с надежда, то тя умира последна.
Не се заяждам, просто много ми е интересно какво мислите, че ще правите след като издържите този измислен изпит, г-да Кандидат-Адвокати?
Не се заяждам, просто много ми е интересно какво мислите, че ще правите след като издържите този измислен изпит, г-да Кандидат-Адвокати?
- ???Неразбрал
28 мнения
• Страница 1 от 2 • 1, 2
Назад към Обсъждане на законопроекти
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта