начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Несеквертируемост на имот

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Несеквертируемост на имот

Мнениеот mi_nedelchev » 08 Ное 2012, 17:34

Здравейте,
Може ли да се спрат действията на съдия-изпълнител поради несеквертируемост на имота в следния случай: Закупен е имот от продавач ( не е наследник на имота, наследниците са продали на него) и след почти 5 год. се появява още един наследник, който ни осъжда нас като настоящи собственици на имота да му върнем 4/6 и.ч.. Ние не ги връщаме засега тъй като не искаме да напускаме имота( няма къде да отидем) и завеждаме дело срещу този, който ни е продал на нас да ни връща парите, с които да платим дяловете на появилия се наследник. В същото време наследника, вече съсобственик, завежда дело за делба и следващия ход ще бъде да се даде имота на търг. На нас обаче това ни е единствено жилище ( целия имот е 50кв.м. къща и двор 800кв.м), двучленно семейство сме, единият е по ТЕЛК. Прочетох в Наредбата за жилищните нужди на домакинството и членовете на семейството му чл.2 (ал.2) че са нужни 40кв.м за двучленно сем-во, а единият член е по телк- в зависимост от болестта трябва да има отделна стая за него от 15 кв.м( ал.3). Имота е неделяем за да влязат и те във владение( като жилище, а двора също- има само 15 м излаз на път)...т.е. може ли да се прекрати изпълнението на действията на съдия-изпълнител поради несеквертируемост на имота( ГПК,чл.433, а.5 и чл.444.ал.7) за да можем да живеем в имота ( няма къде просто), а като осъдим продавача ще се дадат парите на наследниците?
mi_nedelchev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2012, 00:21

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот kalahan2008 » 08 Ное 2012, 20:41

Можете да се възползвате от текста на чл. 349, ал. 2 ГПК, съгласно който:
Ако неподеляемият имот е жилище, всеки от съделителите, който при откриване на наследството е живял в него и не притежава друго жилище, може да поиска то да бъде поставено в неговия дял, като дяловете на останалите съделители се уравнят с друг имот или с пари. Когато няколко съделители, отговарящи на условията по изречение първо, предявят претенции за поставяне на имота в техния дял, предпочита се онзи, който предложи по-висока цена.


Ако обаче не можете да изплатите дела на съделителя, иомотът ще бъде изнесен на публична продан, а там правилата за несеквестируемостта няма да бъдат приложими.
Най-добре е обаче адвокат да Ви води делото, защото делата за делба са едни от най-трудните.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот leonardos » 13 Ное 2012, 01:07

Правилно! Съдът не е социална институция, тъй като предмет на съдебната делба е принудително ликвидиране на съсобствеността в процесния имот, при все че понякога се разминава де с кутия бонбони и ред крокодилски сълзи, де с колегиално въздействие върху процесуалния представител и магистрата ... :roll: ... случва се :roll:
Най-правилно ще постъпите, ако първоначално постигнете споразумение и изплатите делът на появилия се наследник, но в последствие трябва да се изясни как се е осъществила сделката пред нотариуса без неговото присъствие, дали е бил редовно и своевременно призован, кога е извършена покупко-продажбата, кога е узнал за сделката, но най-вече защо не е бил пред нотариуса - твърде е възможна имотна измама и да сезирате прокуратурата, но побързайте предвид срокове. Цитираните членове визират изпълнението на парични вземания в заповедното производство - а срещу Вас има заведено дело за делба на имот
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот mi_nedelchev » 14 Ное 2012, 21:57

Здравейте, Leonardos! Благодаря за отговора. Не сме се опитвали да стигаме до нотариуса, пред който първо е изповядана сделката по покупко-продажба между наследниците и купувача, който беше наш продавач тъй като ни казаха , че нямаме нищо общо с тази сделка и този нотариус, не ни касаело това. Наследниците съдят нас защото сме настоящите собственици. Имаме ли правна възможност да изискваме разглеждане на казуса как е минала тази първа сделка пред нотариуса без наследника, който ни съди и да се доказва измама ( на кой закон можем да се позовем , членове)? ...Чудя се къде беше 5 години този наследник...Вярно- 2 мес.преди изтичане на 5 год. се появиха ( т.е. в срок), ама защо не са си търсили наследството толкова време...
mi_nedelchev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2012, 00:21

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот p_dyan » 20 Ное 2012, 22:59

По-скоро вие и нотариуса, не сте проучили внимателно по родословните дървета кои са наследниците (от създаването на имота до покупката му). Кой женен, развеждан, деца, братя, сестри - може да е доста паяжината. Доста е неприятно, ако са много хора и наследници пръснати из цялата страна , а сега взеха да ходят и по чужбина което още усложнява нещата. И когато се пропусне такъв наследник с 1/16 част става гаф. Но във вашия случай да не видите човек със 4/6 от имота- трябва да сте спали.
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот mi_nedelchev » 21 Ное 2012, 21:55

Не сме закупили имота от наследниците. Продаден е от тях на човека, който се явява продавач на нас.
mi_nedelchev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2012, 00:21

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот leonardos » 13 Дек 2012, 01:10

Не сме закупили имота от наследниците. Продаден е от тях на човека, който се явява продавач на нас ....
Това сочи налична тенденциозна измама !!! Особено появата му 2 мес. преди изтичане на довностния срок. А имало ли е наложена възбрана върху имота, ако ДА-нотариуса как е изповядал сделката ... ?!??
Закона казва: "... към датата на узнаване ... "
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта


cron