начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Данъци при приемане на наследство

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данъци при приемане на наследство

Мнениеот petrova_il » 05 Авг 2013, 16:13

Здравейте, имам следния въпрос:
наследник съм на недвижим имот, на който обаче не са плащани данъци около 10 години, за да мога да го предекларирам, трябва ли да платя всички данъци или има някакъв давностен срок? Просто сумата е доста голяма, а пък сроковете ме притискат.
Благодаря предварително!
petrova_il
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:19

Re: Данъци при приемане на наследство

Мнениеот borovinka » 05 Авг 2013, 16:28

"Ако ще ядеш мед, трябва да се примириш и с наличието на пчели" - ако искате имота, на който сте наследник, трябва и да му платите задълженията. Давност няма (има де, но вас не ви касае в момента, защото с факта на декларирането, тя ще се поднови).
Ако не го искате - правете отказ от наследство и оставете някой друг да му мисли дали да плати големия данък.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данъци при приемане на наследство

Мнениеот rts » 06 Авг 2013, 16:00

За предеклариране не е нужно да са платени старите задължения. Оттам нататък - плащайте си ВАШИТЕ задължения, като Собственик (които възникват от датата на която сте станали собственик по наследство) и когато и ако Ви предявят искане да платите задълженията на Наследодателя, можете и да спорите за изтекла давност.
Това, че се подновява давностният срок при приемане на наследството не е вярно - къде прочетохте такъв абсурд, Боровинка ? Това, че наследникът наследява не само имота, но и задълженията е вярно, но изтеклата давност си е изтекла и успешно наследникът може да възрази.
Внимавайте с отказа от наследство, защото ще изгубите имота и останалото си наследство безвъзвратно, ако направите такъв отказ.Казаното по-горе се отнася не за данък "наследство", а за местните данъци и такси, които е длъжен да плаща всеки собственик. Данък "Наследство" е отделен данък, който не се дължи във всички случаи, определени лица са освободени от плашането му.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: Данъци при приемане на наследство

Мнениеот petrova_il » 07 Сеп 2013, 23:04

Много Благодаря!!! :)
petrova_il
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:19


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron