начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Уважен иск за собственост след Възбрана от Кредитор



Уважен иск за собственост след Възбрана от Кредитор

Мнениеот a.lex » 06 Апр 2015, 14:11

Здравейте,
Може ли да се противопостави на взискател и купувач на имот от публична продан , иск и решение в полза на трето лице за обявяване на нищожност на дарен и ипотекиран имот срещу длъжника. Искът е вписан след възбраната, а решението за обяваване на нищожност не може да се противопостави на основание чл.453 т.2 ГПК. Но в случая, този текст се отнася за решения по искови молби вписани след възбраната, а настоящия казус имаме искова молба, вписана след възбраната.
Моето мнение е, че не може, т.к. кредиторът не е привлечен по делото за обявяване на нищожността, образувано след започване на изпълнителните действия върху имота и сила на пресъдено нещо по отношение на него няма. Тя е само между страните по делото. Ако нямаше възбрана и започване на принудително изпълнение върху имота, едва тогава, може би, СПН би могла да се разпростре и върху взискателя и от там върху купувача по чл.496 от ГПК. Адвокат на купувач от публична продан съм. Ще се радвам да ми помогнете.
a.lex
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 15 Мар 2006, 11:32

Re: Уважен иск за собственост след Възбрана от Кредитор

Мнениеот a.lex » 06 Апр 2015, 17:03

За да доразвия казуса, уточнявам, че са налице следните факти- 1.Дарение на недвижим имот -2008г. 2.Вписване на ипотека върху имота - 2008. 3.Образуване на изпълнително дело - 2012г.. 4. Вписване от ЧСИ на възбрана върху имота - 2012г. 5. Вписване на искова молба за обяваване на нищожност с ищец дарителката през 2013г. 6.Вписване на решението по исковата молба, с която се обявява за нищожен договора за дарение на осн.чл.26, ал.2 ЗЗД през 2014г.. Дори да приемем, че длъжникът не е бил собственик на ипотекирания имот на основание съдебното решение. Същото това съдебно решение и исковата молба са вписани след вписването на ипотеката и на възбраната,и не могат да се противопоставят на ипотекарния кредитор. Т.е .,дори длъжникът да не е собственик на ипотекирания имот, съдебното решение не го засяга, а от там и не се засягат правата на купувача от публичната продан.
a.lex
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 15 Мар 2006, 11:32


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron