начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Апр 2015, 20:56

Говорим за отказ от извършване на услуги. Затова е това с нотариусите. Намерете нотариус, който ходи на адреси или праща помощника си. Едвам ангажирах за 1 Общо събрание пом.-нотариус - за всеки случай, да няма контестации от другите акционери по чл. 74 ТЗ. Благодарение, че ми е от потока в СУ. Защо трябва да търся връзки в 1 милионен град.

Никой не ще да ходи на адреси - на лежащо болни. В затвора вече никой не ще да ходи. По болници също. Виж, ако е за гювеч, ще си скъсат г..а от престараване. Така един колега се счупи да отваря едно завещание на 100 годишен изчезнал през войната евреин в полза на "Катето", но ако го помолиш за услуга извън кантората, ще се направи на зает.

Въпреки, че му е задължение! Ако направиш справка в Камарата - ще Ви кажат, нотариусите са частни, всеки си решава. Еми като си решава - ще му се намери майстора. От това пищят. Като е заключена една врата - кучето ще драска и ще чака да му отворят. Човек ще разбие вратата, ще направи нова врата и т.н.

ЧСИ също не вършат вече работа. Описи не извършват. Мина времето на експедитивните действия. Предаване на дете - рядкост. Изобщо - само хвалби.

На мен така ми взеха таксата при МБ и ми казаха - Сори, длъжникът е национална светиня, а ти си гаден неприятен човек, така че решаваме в полза на длъжника. Аз, разбира се очаквах това, наистина длъжниците бяха проблемна корпорация. Но, искат да забранят преместването на изп. дело от един ЧСИ на друг. Дори в случай на очеваден отказ.

Това на какво прилича.

Затова и ЧСИ трябва да отстъпят. Можем да поемем и техните функции.

Как се разрешават Х на безкрайност фирми за куриерски услуги, а само определена квота от ЧСИ и нотариуси.

Питам, защо няма никакви проблеми нито със "Спиди", нито с "Еконт", нито с друга спедиционна фирма, вкл. Бълг. пощи, а с частните, закърмени с надежда, едва ли не Нотариална камара и Камара на ЧСИ - постоянно.

С надежда и облекчение посрещнахме частните нотариуси. Край на виещите се опашки - поне в София. Сега се оказва, че това е поредната приватизация. Държавата не е пожелала умишлено да инвестира в нова сграда и в повече нотариуси, за да поискат всички потребители частници-нотариуси.

ЧСИ не ходят на опис. Когато го направят, по-добре да не бяха ходили. Или ще вземат безумно скъпа цена от 1 000 лева, като че ли съм искал да идват 7 души или другия ужас - ще се сприятели с длъжника.

Последният опис пом.ЧСИ се разговори с длъжника за общи познати, за предстоящи голф-събития. Нямам думи.

Не мога да разбера, защо след като съм адвокат и в мен е изп. лист, да не си взема ключар и да не си разбия сам. Мога да си сложа и шапка на гринго - нямам против. Ако трябва и шерифска значка.

За справките вече толкова ми писна темата, че се сещам в казармата как ни изпитваха за номерата на складовете, които охранявахме - всеки си измисляше число.

Не ми пречи да създам света на Тери Пратчет в съдебните документи, населен с всякакви несъществуващи създания.

Според мен трябва вслушване, в това искаме, предлагаме, обсъждаме, защото не е самоцелно. А създалата се реакция е прекрасна. Гилдиите се излагат, не могат да се обосноват. Изхождат от презумпцията, че адвокатът е лъжец по ген, мошеник по професия, престъпник в душата си и куц и гърбав телом. И така да е - нямат доказателства.

Най-много осъдени спрямо адвокати са нотариуси и ЧСИ. Защо е така, обяснявам си го с лесното им издигане по стълбицата и детинското отношение към света.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5376
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivanov_p » 13 Апр 2015, 21:31

Аз винаги съм бил частник и съм работил за себе си, но вие не схванахте, че не става дума за нас, а за това, което е в света и така или иначе ще дойде и тук. Бъдещето няма нищо общо с представите в закона за адвокатурата и промените, те не са сериозни в съвременния свят. Опитвате се да пробутате някаква история от 60-те години на 20-ти век във втората декада на 21-ви?!?
Имобилиарии или АНИ ще има и вие ще работите за тях, а не те за вас. Разликата е, че в София ще са 10-15 големи, 30 следни и 50 малки, а не 1500 като сега. Те ще са с големи офиси и десетки служители, с по 2-3 адвокати и т.н.
Ако ви успокоява и това дето в момента са нотариусите ще отиде в мръсния канал, както и адвокатите" по всичко".
Малкото големи адвокатските дружества ще са големи фирми с по 15-20 адвокати и още 20-30 детективи, сътрудници и кой ли не.
Гответе се за това време, а не се мъчете да възпроизведете миналия век в сегашния.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4544
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот doc03 » 13 Апр 2015, 22:17

... нещо на трансевропейски модел ми прилича ...
Ама тук няма да стане, дори няма да започва да се случва, не и в следващите ... двадесет години, поне.
В момента, в "големи" адвокатски дружества драпат да отиват тези, на които не им върви откъм клиенти и работят по някой друг акт, или развод, и служебни (ако не са напипали на ПТП-тата мекото), защото там (в дружеството) поне ще имат осигурена работа. В същност, по "света", повечето адвокати минават през такива дружества, докато не наберат достатъчно инерция за да се отделят. А който вече има изграден авторитет, име, и клиентела, не е луд да ходи да пълни джоба на някой друг.
Относно наказателното - прав си. "Оно козата си сака пръч ..."
И да - не всеки иска да има работно време. За тези, които търсят "просто работа", 8,30-17.30 е добре.

Та, като казах двадесет години - през това време никой няма да седи и да гледа как който си иска си развява байрака в неговата територия. Това, че някой иска да промени нещата, така че да му е по-добре на него, а и да си регламентира работата, а от това пък нечия ниша (в която се е намъкнал ей така) ще отиде на кино - това са правилата, по света.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivanov_p » 13 Апр 2015, 22:48

Двайсетте години минават! Сега завършилите ще са на по 45 след 20 години. Аз работя с адвокатка, която е такава от 45 години и преди това е имала 5 години стаж като прокурор и тя преди много години ми казваше: "Нашето време свършва, идва това на адвокатските компании и големи фирми". Това са обществени отношения, не стават веднага, но неизбежно стават.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4544
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот gkamenov » 13 Апр 2015, 23:12

ivanov_p написа:Двайсетте години минават! Сега завършилите ще са на по 45 след 20 години. Аз работя с адвокатка, която е такава от 45 години и преди това е имала 5 години стаж като прокурор и тя преди много години ми казваше: "Нашето време свършва, идва това на адвокатските компании и големи фирми". Това са обществени отношения, не стават веднага, но неизбежно стават.



Сигурно.Но не забравяй,че България не свършва само с жълтите павета.И на хората от дълбоката и глуха провинция понякога им е нужна адвокатска помощ.А тези хора изоБщо не попадат в полезренията на големите и лъскави адвокатски компании.За тях остават по-достъпните услуги на малките адвокатски кантори или на адвокатите,работещи самостоятелно.И не забравяй също златното правило,а именно ,че "Орташката работа не е работа !"
gkamenov
Потребител
 
Мнения: 111
Регистриран на: 09 Сеп 2006, 13:33

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Апр 2015, 00:32

Футурология не е нужно да ползваме. По принцип вече трябваше да летим като туристи до Луната. А се оказа се, че това няма да стане и този век.

Това озлобление между гилдиите е именно все едно излязло от 60-те години на 20 век, като не знам пък какво му е било лошото на 20-ти век. Впрочем и нотариусите и бирниците са били казионни - държавно организирани и изобщо държавни, дори в най-частният период от България - преди 09.-ти септември. Големи адвокатски кантори изобщо не е имало.
Сега им се даде хубава порция, нека да си я ползват, но - има функции, които отказват да вършат.

За мен обаче тяхната дейност е жизнено-важна. Някой задава ли си въпроса как си намират клиенти адвокатите, след като сме наистина много. Не рекламираме. От време на време някое телевизионно предаване да те излъчи и това е. А аз водя и на нотариуса клиента и на ЧСИ-то. За да има изп. лист някой трябва да му е водил преди това производството. Освен ако не е толкова елементарно, че сам да си е решил казуса. Да, ЧСИ разчита на юрисконсултите на големите дружества. Да, нотариуса разчита на АНИ. Но са длъжни да приемат и моите заявки. Да ги изпълняват в разумен срок. А не да се изживяват като патриции. И аз имам все някакви капитали и аз мога да се надуя. Но това означава да скучая в къщи.

За АНИ - нямам думи. По необходимост живея на квартира и намирам чрез агенции такива. Големите агенции почти не се занимават. Или ако се занимават взимат такива комисионни, че на хладилника да му спре компресора от стрес. Малките агенции вземат един наем, но предлагат места, на които никога не са ходили. Или пълни лудости - да спя в преходен хол и хазяинът да минава през стаята. В съседната стая да има жена с инсулт и изобщо уникуми. Така попаднах при един истински психопат, жена - вампир, която пушеше до скъсване и направо просеше наемите си. Това чрез агенция. Последната агенция прати брокер който не стига че взе комисиона, но записал погрешно телефона на хазяйката в договора и когато си загубих ключовете не можах да звънна. Не е проблем, това с АНИ, защото има достатъчно директни частни обяви за имоти.


Като не вършат работа нотариусите и ЧСИ, водата си намира пътя. Пример - ужасно скъпите такси на сделките с имоти кара мнозинството от сделките след Първата световна и по време на втората да се оформят без нотариус. Приемат се накрая закони за валидиране на тези късчета хартия.

ЧСИ също работят усилено и задружно срещу себе си. Освен, че колективно си развалят имиджа и си режат клона и ги предлагат разни общественици за забрана, те работят за изграждане на пара-образувания, които да вършат тяхната работа. Ще стане така, че дълговете ще ги събират именно "бригади" - по възможно най-учтивия начин. При това гарантирано има много безделници готови на всичко по темата.

Разликата между доктор и знахар е ясна. Просто е време да се изкоренят заблудите, че някой върши същата работа като докторите. Нищо лично. Като не можеш да вземеш правни изпити, няма какво да се опитваш да упражняваш тази дейност. Нямаш специална правоспособност на адвокат - също си прави сметката, къде ще излезе края на съвета ти.

Впрочем повечето нотариуси са приблизително на 50-на години вече, вземайки лиценза през 1999 г. Интересно след 20 години какво ще стане - пом.нотариуса ли ще наследи кантората.

По отношение на апокалипсиса, който излъчват нашите застаряващи колеги - и аз ще говоря след 10-на години същите неща. Нормално е да се остарее и да ти си вижда, като че ли всичко след теб ще се срути.

Напротив - бъдещето е именно на малките ювелирни канторчици, без корпоративни маанета.

Наистина, поря ги като риби големите кантори. А съм 1 лице. Сега имам колега, но съм бил и сам. За да ме победят се организират могъщи организации, мозъчни тръстове, професори и пак резултата е - за мен. Не знаят как да направят черното - бяло. Пример - Старият ГПК, несъдебното изпълнително, запис на заповед. Издали му го 2002г., получил го тогава и решил да изчака. Междувременно се напил и си прибрал с пистолет парите - заплашил си длъжника. Ама не скъсал записа на заповед. Решил да дублира - така или иначе има годен изпълнителен лист. И на 29.12.2006 завежда едно от първите частни съдебни изпълнителни дела. Но давността по записа на заповед му е определена от закона. Имаш възможност до три години от падежа да поискаш ИЛ. Това прекъсва давността. Но не я прави 5 годишна, защото не е имало състезателно производство. Следователно издадения ИЛ ползва 3 год. давност - или до съответното число през 2005г. И по реда на 250 ГПК, 254 ГПК се водиха дела и ги спечелих и навсякъде хонорари се спечелиха.
И на могъщите мозъци от огромните кантори, консумиращи фосфор, белтъчини, магнезий в 3Х размер не можа да хрумне нищо. И ми влезноха в джоба по най-приятен начин хонорари, равни на сумата по записа на заповед. Това го няма никъде - да дадеш пари назаем, да си ги върнеш обратно и накрая адвоката на другата страна да ти ги вземе обратно. Слаба теоретична подготовка на могъщите кантори. Иначе идеите да се ходи по разни семинари не са лоши. А иначе разрешението на този казус няма да ти го кажат на семинар никога. Защото, не знам защо.
А то е толкова елементарно - ИЛ по Стария ГПК се издава с Определение. То подлежи на обжалване едва когато длъжникът се уведоми - най-вече с ПДИ от ЧСИ, че има ИЛ. При това положение Определението влиза в сила едва когато му изтече срока за обжалване, от когато тече втората давност, а не от календарната дата на издаване на ИЛ - това което пише на същия. Елементарен пример за объркване логиките - нито аз съм прав, нито другата страна, но просто голямата кантора не мисли.

Какво бъдеще имат големите кантори - да обслужват административно движението на преписки и други на големи корпоративни клиенти. Нещо като юридически фирми за почистване и поддръжка "Василка".

За същински снайперистки дуел колегите не стават просто.

Арбитражен съд направо се подигра в мотивите си: "... но никой от защитата на ответника не възрази за съществуването на документ, развалящ договора, нито за формата му, нито дали е получен от представител на ответника". Става въпрос за избледнял факс, с който се разваля договор. Изпратен до ... вилата на един от преговарящите. А защитата беше поета от най-най-най-голямата, престижна и ерудирана кантора в България.

Просто са чели документи, без да излизат от офисите си. Никаква полза няма от такива кантори. Ако бъдещето е в мастодонтите, то трябва да има много, възобновяема и неизчерпаема храна за тях. Не виждам един обикновен човек да се престраши да влезе във фирма.

Напротив, ако бяха консултирали с адвокат 2006-7-8 тегленето на заеми, нямаше да има такива масови дупки сега.
На мен ми предлагаха преустроено! мазе - там, където си държали кюмюра, в някаква къща-музей до Канала на Лъвов мост - за 85 000 Евро. Малоумникът - собственик беше направил баня дори - в някаква ниша. Нещо като кухненски бокс. Но това и хобит не би го взел. И налепил навсякъде гнайс, некакви орнаментчета. Наследник, та дрънка. И аз ще се вържа за 150 години да изплащам кредит. Разбира се балъци има, никога няма да свършат.

Ами едно семейство искаше да купи гарсониера на кредит за 45 000 Евро - в Люлин, панелка, разрушена, ама жената - бременна завалийката, вече е в термин. Някак се спасиха защото другите наследници искаха 50 000 Евро. Ама колко случаи имам такива - с лоши кредити. Просто човешки трагедии. Това при една профилактика, може да се предотврати. И финансовите корпорации да намират все повече заключени и добре охраняеми домове, а не разградени дворове. Това обаче няма как да го вършат големи юридически фирми.

Действителността е друга. На големите риби не им върви. Съгласни са и делби да водят, разводи. Такава задача обаче - да завладеят този нов пазар, не е по силите им. Най-много да обслужват разни корпорации, но никога ювелирните поръчки. Просто няма как. Възможно е само, при някакво поамериканчване, да стане животът толкова скъп, сложен, динамичен, високотехнологичен, че да не мога да дишам извън голяма фирма. Това не се налага като тенденция. Разходите са изключително ниски, не плащам подкупи, пък и те трябва клиента да си ги поеме. Транспорта е 1 лев. Не мога да разбера откъде може да дойде такъв корпоративен цирк. Но това ще си е жив Апокалипсис, нещо като Биг Брадър 4, уникална антиутопия.

Не мога да разбера как корпорациите ще поемат делби. Докато в Америка имотите са по 300 кв.м средно за апартамент и 1000 и нагоре за еднофамилна къща - съответно цените са над 1 млн. долари, то ясно, че профита ще е заслужаващ си. Примерно 20 000 долара стават.

Тук, ако ще да разпънеш съделителите, не можеш от една делба да вземеш повече от 1000 - макс. 1500 лева. Представям си корпоративно съвещание, по този повод: Първа точка: Делбата на двустайния апартамент на с-во ... Разпределяме се така: екип 1 изготвя исковата молба, екип 2 комплектова документи. екип 3 проверява исковата молба за грешки и следи, екип 4 внася исковата молба, при необходимост ползва фирмения хеликоптер. С получените като хонорар 1500 лева фирмата закупува разноцветни шапки-идиотки за всички 30 участника. При успешно допускане на първа фаза на делбата - всички отиваме на екскурзия в Дубай.

А новозавършилите да си налягат парцалите, защото Право се кандидатства с литература и история, както и граматика.
Не може да не можеш направиш анализ на литературно произведение, пък да претендираш, че си хуманна професия. Тези изпити не са случайни, ама нали повечето влизат, за да отидат в корпорации. Там ако цитираш Гео Милев, ще помислят, че псуваш.

Впрочем и комунизма го чакахме 1980 ама тц - само телевизор Рубин видяхме. И да - наистина, кой ще поема случаите на хора, които хал- хабер си нямат от големи компании. Не говорим даже за извън София. Освен разни богаташчета, от адвокатски услуги се нуждаят и хора, които всъщност са огромната маса от работещите. Отново казвам - средната цена на една делба е макс 1500лв. Един развод на обикновени хора - макс 1500 лв. Имотни дела - по оценката на имота, но вече орязаха хонорарите и е 3 % от интереса. Скъпите имоти имат данъчна оценка 100 000 - 200 000 лв. За такива хонорари компаниите не могат да избият разходите. Има съдебна статистика колко на колко са общо делата, какви видове са, процент и други.

Според мен, като практик, работата си е пълна утопия. Колкото НДК ще стане пак НДК"Л. Живкова" (междувпрочем жената сложи двата лъва пред Съдебната палата), толкова и някакви мистични корпорации ще завладеят адвокатският бизнес.
Последна промяна ivan_lawyer на 14 Апр 2015, 00:42, променена общо 2 пъти
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5376
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот nk7702n » 14 Апр 2015, 00:38

ivanov_p написа:Аз винаги съм бил частник и съм работил за себе си, но вие не схванахте, че не става дума за нас, а за това, което е в света и така или иначе ще дойде и тук. Бъдещето няма нищо общо с представите в закона за адвокатурата и промените, те не са сериозни в съвременния свят. Опитвате се да пробутате някаква история от 60-те години на 20-ти век във втората декада на 21-ви?!?
Имобилиарии или АНИ ще има и вие ще работите за тях, а не те за вас. Разликата е, че в София ще са 10-15 големи, 30 следни и 50 малки, а не 1500 като сега. Те ще са с големи офиси и десетки служители, с по 2-3 адвокати и т.н.
Ако ви успокоява и това дето в момента са нотариусите ще отиде в мръсния канал, както и адвокатите" по всичко".
Малкото големи адвокатските дружества ще са големи фирми с по 15-20 адвокати и още 20-30 детективи, сътрудници и кой ли не.
Гответе се за това време, а не се мъчете да възпроизведете миналия век в сегашния.

Това съм го чувала преди 10 години,ама все още не се е случило,така че може да почакаме още 10 или 20 години...:) Виждам,че свободните еквилибристики относно същността и развитието на адвокатските услуги продължават,но не предизвикват особен интерес.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Апр 2015, 01:12

По-скоро има смисъл да получаваш едни 1500-2000 лева от голяма кантора, да си запазиш адвокатските права обаче, да не те карат да подписваш разни робски документи за доверителност и да работиш един вид по съвместителство. В някои фирми дават и служебна кола, има и екстри, луксозна обстановка. Ама пък не можеш да мръдкаш напред-назад. Така, че не ме устройва. Имам дела и в Костинброд, Сандански. Няма как да оправдая отсъствие.

Проблемът на големите кантори е набирането на клиенти, което е проблем и на едноличните адвокати. Те трябва да слезнат доста ниско обаче - близо до простия в буквален смисъл народ, за да са сигурни, че търсят правилно. Някой трябва да насочва търсещите адвокатски услуги към тях. Тук става вече малко незаконно - меситство. Да пишат в подобни на този форуми, в очакване някой да клъвне. Впрочем на питащ оттук помогнах много - просто късмет, че се намерихме. С други не се разбрахме, признавам, гадно постъпих.

На мен ми идват всякакви - цигани от Чистота със запори, преди роднини ми пращаха и по-заможни клиенти, попадат и луди, ама си плащат 20-тачката.

Другото е да си разпознаваем и авторитетен пред съда. Слава богу, най-накрая в Апелативен нямам проблеми на начинаещ, неизвестен адвокат. Градски и Районен, като първоинстанционни и въззивен си ги знаем. Там просто мижиш и чакаш да мине инстанцията, като се надяваш скоро да не се срещаш отново с тях. Постепенно трябва да ме възприемат положително и във ВКС. Засега съм таралеж, явно за тях. Докато една голяма фирма, тепърва пробиваща, трябва да заложи с години на изграждане на имидж. При положение, че основните й лица не се сменят. Но такава структура не може да чака. Освен ако членовете й не са доброволци.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5376
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот nk7702n » 14 Апр 2015, 01:22

Така е,създаването на име и авторитет във всяка една професионална област изисква много време, ежедневни усилия,четене и практика.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот bird_of_paradise » 14 Апр 2015, 12:02

ivanov_p написа:Не говорим за консултации, а за право до достъп на база данни с ограничения. За да направи проверка ЧСИ трябва да има дело и молба по него, касаеща точно определено лице, той не рови от любопитство. Нотариусите също. Да се даде право на адвокатите значи тези регистри да станат публични, ако това някой не го осъзнава значи не става за адвокат.


Мдам... ти наистина не живееш в тази реалност. Ако се направи една проста справка от съответните служители, ще се установи кой нотариус и/или ЧСИ, какви имоти притежава. Не лично, разбира се, а опосредено чрез родата въпреки забраната в чл. 185 ЗЗД ( е, да- ВКС изключи от реда на лицата юк. :wink: и нотариусите :o - реши, че като забранителна нормата не може и не бива да се тълкува разширително) , което обезмисля цялата врътка, но въппреки това- прави се и по други причини. Като цяло това би било доста интересно четиво, вярвай ми.
Нотариуси правят разни дребни услуги...( ъъъъъ и по сделки), като впоследствие една от страните чисти сметките си с него. Престацията е .... разнообразна.

Публична тайна е, че ЧСИ купуват имоти, които са продали на ПП на сламенници всякакви, като впоследствие чрез АНИ, и след ремонт ( чрез деца, рода) стават горди собственици на същия този имот на цена далеч под реалната ( купуваш за 5, ремонтираш и продаваш за 3 образно :mrgreen: ).

Апропо, обясняват ми колеги, така се "уреждат" и магистрати.

Живеем в интересни времена :idea: и за това ми става смешно, когато някой заговори патетично за борба с корупцията, търговия с власт и закрила на личните данни.

За данните- всеки по своему си е организирал достъпа до такива, останалото е публично достъпно- стига да знаеш как, но трябва да призная - чест му прави на Пейчо, че все още пише в темата. Има мнение и го отстоява. а нашите писания няма да променят нищо- статуквото ще се брани със зъби и нокти до кръв, защото заинтересованите страни са много.

Нашият протест на 16.04 няма да успее- адвокатите са странна порода единаци и няма да вървят против природата си; депутатите бият отбой ( там има и сериозен конфликт на интереси за колегите адвокати); керванът ще си продължи и така, докато на суверена не му писне. Очевидно няма да е скоро - доказал е търпението си.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот gkamenov » 14 Апр 2015, 15:22

За това съм най-съгласен,че протеста няма да успее.Висшият адвокатски съвет следваше да предприеме адекватни мерки,в това число и да информира регионалните адвокатски колегии .Законопроектът дори да не бъде оттеглен просто може да не влиза в пленарна зала за обсъждане.Смятам,че поне регламентацията и условията за прием могат да бъдат приети.Те не засягат по никакъв начин интересите на другите !
gkamenov
Потребител
 
Мнения: 111
Регистриран на: 09 Сеп 2006, 13:33

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот bird_of_paradise » 14 Апр 2015, 16:23

За какво ВАдС да информира РАК?
Има обстоятелства около проекта, които не са за публичното пространство и при толкова "заинтересовани" ще се въздържа да коментирам.

До тук рекапитулацията сочи, че ЗИД ЗА ще последва съдбата на последния проект на закона за юрисконсултите от преди над 10г.

gkamenov написа:Смятам,че поне регламентацията и условията за прием могат да бъдат приети.Те не засягат по никакъв начин интересите на другите !

Е, това нали вече го коментирах? Отрицанието е анблок, отделно все още има някой, комуто не достигат заветните 5г. стаж (роден в подходяща фамилия примерно), респективно в нашата кошара може и трябва ( според отричащите) да постъпват нови попълнения, отритнати от другите гилдии.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivanov_p » 14 Апр 2015, 18:21

Адвокатски истории!
Ако нищо не се беше променило 10 години нямаше да се пънете да правите промени, те не са дошли от Балкана, а са предложени, защото нещата са се променили. Проблемът е, че сегашните адвокати действат като калайджиите на Талев, загърбват промените и хукват още по-усърдно да калайдисват.

ЧСИ и нотариусите може да са всякакви, това не означава, че трябва да се разреши и на други да го ударят през просото.

Затова не може да има монопол никъде, който реши и има образование става нотариус, ЧСИ или адвокат и всекиму според работата. Ако трябва в една община ще има по един нотариус и чси на 100 човека, който е читав ще изкара достатъчно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4544
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Апр 2015, 18:55

Пълна либерализация на пазара на ЧСИ и нотариуси не трябва да има. Това означава да ги доведем до нашето дередже - прекалено много сме явно, макар че общо сме колкото таксиджиите.

Има някакво определено търсене на нотариуси/ЧСИ, което не се влияе от качеството на услугата. Ако ще голи служителки да пуснат в офиса, обикновен човек ще отиде толкова пъти, колкото му е нужно. Може би 1-2 годишно за някое пълномощно заверка на диплома и др.

Може малко да учестят изпитите за свободни места и т.н., ама да се наводни с нотариуси/ЧСИ не е работа.

Жалко е, че ВАдвС трябваше да ни защити от тази грозна картинка - да ни отменят § 2 от Наредбата. Още си спомням Отчетния годишен доклад - с особено внимание следим ТР за разноските. Натоварен е еди-кой си от ВАдвС. Това засяга всички нас и т.н. слова. Искрени, разбира се. Накрая се оказва, че великите адвокати с две педи чела сме пълни профани по темата и не можем да си напишем Наредбата. Това е заложено от някого още в светлите (или тъмните) години на зората на демокрацията, под крилото на старите адв. колективи. Никога не сме страдали от отсъствие на адвокати в Парламента - за 25 години не се намериха да го коригират. Аз обаче го отнесох - да ми се подиграват, че съм искал да се обогатя за сметка на Уникредит банк. И съдиите като им развържеш ръцете да праскат - липса на правна и фактическа сложност - на ти минимума.

Нещо куца. После - безкрайните подигравки при Съдебните изпълнители. Един ме пита даже дали съм от София. Ритат те, ограничават достъпа, хапят, сложили са някакви девойки и момчета на преден план. Някакви юристи пък водят делата и разговорите се свеждат единствено да - ще платите ли. Нищо, че имаш пълномощно. Едно к...а, без извинение, така ме разиграваше по делото. Накрая едвам продаде имота и продължава да смуче от запори. Затварят си кантората по празниците. Сложили и бодигардове някакви. Тази особена среда, ВАдвС не взе да я разчисти и само визитката или служебната ми карта да е достатъчна, за да си свърша работата.

Сега, като нямаме законодателен достъп - да вземат да променят наредбата и да върнат 3-кратния размер, а не да ми вдигат с 1 % само размера. Ще го сложат 6, даже 7. Ще сложат една опция - по споразумение между страните процентът може да е и 2. Нека да писнат организации разни, че се ограничава достъпа до правосъдие.

Аз ще се явя лично като свидетел пред ВАдмС да обясня как, за колко време и т.н. се извършва една шлифовка по едно дело и защо трябва да е скъпа услугата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5376
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivanov_p » 14 Апр 2015, 19:29

Адвокатските по изпълнителните са ниски, но това няма да се промени, защото никой не ме пита. Те трябва да се изчисляват по друга методика, защото тази не е в полза на адвокати, а на колекторите и големите монополисти.

Работата на адвокатите намалява, защото други взеха на "баницата мекото" - платежоспособните длъжници. Причините са много, но и тук вината е в законодателят, т.е. адвокатските кръгове, предложили ГПК. Отварянето на вратите за "адвокатска" дейност, високи възнаграждения, възможност за дълги обжалвания, трудно и скъпо обезпечение, затвори вратите за образуване на дела за най-масовите вземания - за малки суми. За фактури до 400-500 лв. никой не започва дело. дава ги на колектори, те звънят по 3-4 пъти, ако длъжникът плати-плати, ако не - здраве, никой не дава по 350 или 700 лв. за разноски по ИЛ, после още 150 за ИД за да върне 300 лв. Да не говорим да се пуска обезпечение.
Отделно е и безхаберието на бранша, защото аз като взимам дело мисля дали длъжника е платежоспособен, а адвоката дали е такъв клиентът. После най-големите ентусиасти не искат да чуят за дело, защото имат по едно чекмедже ИЛ и не могат да съберат 10 лв.

Много са нещата, но както казал ватмана - каквото се качи, това возя!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4544
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот nk7702n » 14 Апр 2015, 20:33

ivanov_p написа:Адвокатски истории!
Ако нищо не се беше променило 10 години нямаше да се пънете да правите промени, те не са дошли от Балкана, а са предложени, защото нещата са се променили. Проблемът е, че сегашните адвокати действат като калайджиите на Талев, загърбват промените и хукват още по-усърдно да калайдисват.

ЧСИ и нотариусите може да са всякакви, това не означава, че трябва да се разреши и на други да го ударят през просото.

Затова не може да има монопол никъде, който реши и има образование става нотариус, ЧСИ или адвокат и всекиму според работата. Ако трябва в една община ще има по един нотариус и чси на 100 човека, който е читав ще изкара достатъчно.

И тук не си прав. Проблемът не е в някаква въображаема опасност от създаване на монопол в интерес на адвокатите,а в пасивността на ръководното тяло и в липсата на действия в насока шлифоване на недостатъците на сътворения законопроект. А най- същественият момент е,че умишлено се отлага разглеждането на законопроекта в пленарна зала,докато някой целенасочено " промива" мозъците на обикновените хора в насока колко лоши монополисти искали да станат адвокатите. В действителност, някои зад кулисите си хапват баницата,която с нищо не са заслужили.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот Melly » 15 Апр 2015, 23:26

МНОГО СМЕ, СИЛНИ СМЕ :idea:
До утре, колеги,
в 11:00 часа пред Столичната Съдебна палата.

И нека е честит празникът ни!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8013
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот ivan_lawyer » 16 Апр 2015, 15:18

И все пак последната дума имат професионалистите. Жената списва в списания като "Лейди зоун" и др. подобни. Изписана е по личното ходатайство на главния лекар, за два дена, специално за да напише статията.


Когато адвокатите стачкуват, или за цъфналите налъми на един законопроект:

http://www.blitz.bg/news/article/330943
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5376
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот bird_of_paradise » 16 Апр 2015, 17:30

ivanov_p написа:Адвокатски истории!.....


Кое по-точно?
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Законопроект за Закона за адвокатурата - 2015г.

Мнениеот Pause » 17 Апр 2015, 19:55

Повече за адвокатските неволи с промените интересно http://bnt.bg/part-of-show/komentar-na- ... ite-nevoli.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron