REVOLUTION написа:Схемата е същата както я описа калахан.
Еми логично е да е така, при положение, че и арбитражният съд е абсолютно същият.
|
|
REVOLUTION написа:Схемата е същата както я описа калахан.
111888 написа:Смятам, че е крайно належащо, докато се приеме нов закон за арбитража, който да отмени сегашния неадекватен в новите времена ЗМТА ВКС СПЕШНО да излезе с тълкувателно решение, с което да бъде изоставена сегашната си практика-че няма начин да бъде обявявано арбитражно решение за нищожно , както и ,че арбитражните решения -видите ли -не могат да са нищожни , и липсата на какъвто и да е способ за атакуване на АР след фатален тримесечен срок-дори и да се домогваш да докажеш нищожност. Както вече споменах, това прави арбитражното решение по стабилно и от съдебно решение, дори и постановеното АС да е в нарушение на закона(при бърз кредит -има максимален размер на лихвата, уредено в закона-и съдът прилага това, но в хипотетично арбитражно решение-с което примерно се признава по-висока лихва за валидна-това ще е е неправилно арбитражно решение, но валидно и подлежащо на принудително изпълнение-арбитражното решение е валидно, дори и да противоречи на материалния закон-не само относно примера с лихвата.).
Наистина в ЗМТА няма начин да се обяви АР за нищожно. Такава е и съдебната практика.
Чрез елементарно тълкуване може-по аналогия с правилата за нищожност на съдебно решение може да се реши огромен проблем-с който много обикновени хорица се сблъскаха в последните месеци на лавина от осъдени от арбитражи без арбитражна клауза, или без призоваване и уведомяване, докато се измени ЗМТА, или приеме нов закон.
След като съдебно решение може да бъде нищожно, и безсрочно атакувано-с искане за прогласяване на нищожност, няма логика това да не важи и за решенията на "частните съдилища"-арбитражите. .
kalahan2008 написа:... Истината е проста: преди няколко години "С.Г.Груп" изкупиха на безценица погасените по давност вземания на Виваком и Глобул. Първоначално опитаха да ги събират чрез заповедното производство, но установиха, че е трудно - много често длъжниците възразяваха, а след това се налагаше да водят искови производства с предизвестен краен резултат (поради изтеклата 3-годишна давност).
Затова, за да успеят да реализират "оборот", тяхната юрисконсултка (която вече не работи при тях) измисли схемата с Арбитражния съд...
lexy21 написа: Та, за сдружението няма нищо - нито БУЛСТАТ, нито данни за съдебна регистрация - мъгла. ...
mi_lena написа:Това ми прилича на приказката за "ори-мели-яж".
След като в ЗМТА няма основание, аналогично на чл.270 ал.2 ГПК, няма как то да бъде въведено в закона по тълкувателен път. Освен ВКС да вземе и да допише и чл.5 на Нюйоркската Конвенция от която произтичат основанията по чл.47 ЗМТА.
|
|
Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 23 госта